Indeks FTSE 100 cofnął. Prezes BoE mówił o recesji.

FTSE100
J2T Trade

Główny indeks giełdowy w Londynie wczoraj, 19 stycznia przedłużył straty z ostatnich dni. Indeks FTSE 100 cofnął tym razem o 1,07%. Negatywne nastroje towarzyszyły w czwartek inwestorom w całej Europie. W Londynie pesymizm wzmocniły słowa prezesa Banku Anglii (BoE) o recesji w Wielkiej Brytanii. Na co jeszcze rynkowi uczestnicy zwrócili uwagę? Rynki akcji zamykają dziś kolejny tydzień stycznia. Jak wygląda sytuacja londyńskiego indeksu?

Trzy dni strat indeksu FTSE 100

Z uwagi na to, że wczoraj nie było analizy indeksu FTSE 100, omówimy też po krótce zachowanie ze środy (18.01). Tego dnia na notowaniach FTSE 100 niewiele straciło. Zamknięcie giełd z 18 stycznia ujawniło obniżkę rzędu 0,26%. Zdecydowanie gorzej barometr brytyjskiej gospodarki (FTSE 100) wypadł wczoraj, czyli w czwartek. Indeks cofnął po raz trzeci w tym tygodniu i odnotował najgorszą jak dotąd sesję w 2023 roku. Wynik z wczoraj wyniósł -1,07%.

Kontrola po stronie stratnych

Spółki tworzące brytyjski indeks opowiedziały się wczoraj w przeważającej większości za stratami. W pełni przejęły one kontrolę nad FTSE 100. Najgorzej wypadło wczoraj Ocado, którego akcje spadły o 7,09%. Przed stratami uchroniło się zaledwie kilkanaście składowych. Wśród zyskownych wyróżniło się Severn Trent, którego akcje wzrosły o 2,15%.

Spadek inflacji w Wielkiej Brytanii

Indeks cen konsumpcyjnych w Wielkiej Brytanii wzrósł o 10,5% w grudniu względem tego miesiąca rok wcześniej. Office for National Statistics* podało również, że odczyt oznacza spadek względem poprzedniego miesiąca (listopada). Wówczas roczna inflacja wyniosła 10,7%. W środowym raporcie poinformowano, iż największy wkład w spadek inflacji miały zmiany cen na paliwa silnikowe, odzież i obuwie oraz rekreację i kulturę.

FP Markets

Brytyjski kanclerz skarbu komentuje sytuację

Kanclerz skarbu Wielkiej Brytanii, Jeremy Hunt wypowiedział się po tym, jak opublikowany został najnowszy raport o inflacji w tym kraju. Hunt zauważył, że choć każdy spadek inflacji jest mile widziany, rząd ma „plan, aby pójść dalej i zmniejszyć ją o połowę w tym roku, zmniejszyć zadłużenie i rozwijać gospodarkę”.

W wydanym oświadczeniu podkreślił również: „Wysoka inflacja jest koszmarem dla budżetów rodzinnych, niszczy inwestycje biznesowe i prowadzi do akcji strajkowych, więc jakkolwiek ciężko, musimy trzymać się naszego planu, aby ją obniżyć. Istotne jest, abyśmy podjęli trudne decyzje, które są potrzebne i zobaczyli wykonywanie planu”.

Wielka Brytania doświadczy recesji – mówi Bailey BoE

Prezes Banku Anglii (BoE), Andrew Bailey zasugerował wczoraj, że Wielka Brytania doświadczy „długiej, ale płytkiej” recesji. Przewodniczący podkreślił: „Poziom aktywności, jaki mamy w gospodarce, jest poniżej miejsca, w którym był przed Covidem i pozostaje około 0,3% poniżej”.

Ponadto Bailey wypowiadając się w imieniu instytucji, odniósł się do tematu cen w Wielkiej Brytanii. Bank centralny oczekuje, że stopa inflacji spadnie „gwałtownie” w pierwszej połowie roku. Bailey ostrzegł przy tym, że to od presji inflacyjnej zależeć będzie, czy BoE podniesie stopy procentowe.

Punkt widzenia – indeks FTSE 100 walczy o 7 800

Notowania brytyjskiego indeksu spadek rozpoczęły w środę, 18 stycznia po tym, jak przełamany został zakres średniej kroczącej SMA 55. Notowania zeszły wówczas do poziomu TDP (rejony 7 800) i po wczorajszym otwarciu giełd skierowały się dalej niżej. Indeks FTSE 100 trafił w okolice 7 730 i dopiero z tego miejsca odbił. Dziś, o godzinie 8 rano patrzymy na wykres FTSE 100. Obecnie trwa walka o zakres 7 800 oraz średniej kroczącej SMA 55. Jak wyglądają perspektywy na dziś?

Scenariusz główny – wzrostowy

Wyjście notowań powyżej średniej i skuteczne utrzymanie ich powyżej 7 800 będzie świadczyć na korzyść ruchu wzrostowego. Wówczas rynek mógłby zbudować schemat wyższego dołka i po nim rozpocząć wzrost. Potencjalnym celem na dziś zdaje się powrót do przedziału 7 850-7 870.

Wykres indeks FTSE 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 20.01.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Z drugiej strony jednak zakres średniej może zostać jedynie nadbity. W takim wypadku cofnięcie poniżej 7 770 i re-test tych rejonów od dołu determinowałby spadek notowań do 7 710.

Wykres indeks FTSE 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 20.01.2023

Konkluzja – indeks FTSE 100 zamyka tydzień

Końca dobiegają zmagania na rynkach akcji w trzecim tygodniu stycznia. Dzisiejsza sesja zapowiada się ciekawie. Na jaki ruch zdecyduje się FTSE 100?

TSR : 7 975

TFR : 7 888

TDP : 7 796

TFS : 7 705

TSS : 7 610

*Office for National Statistics (Narodowe Biuro Statystyczne)

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.