Nie jest żadną tajemnicą, że handel na rynkach finansowych i kapitałowych stanowi dziś naprawdę modny zawód. Wynika to z prostego faktu – każdy z nas bez większych problemów znajdzie w sieci historie osób, które zdołały zarobić w ten sposób prawdziwie astronomiczne pieniądze w krótkim czasie. Mało tego – jest to teoretycznie możliwe nawet bez dużego kapitału na start – pozwala na to trading z wykorzystaniem dźwigni finansowej, za pomocą kontraktów CFD.
Warto również zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. Otóż, żyjemy dziś w czasach najwyższej inflacji w XXI wieku. Nie da się nie zauważyć, że pożera ona nasze oszczędności, dlatego coraz więcej osób inwestuje w celu ochrony siły nabywczej swojego kapitału.
Przejdźmy teraz jednak nie do początkujących, tylko nieco bardziej doświadczonych traderów, którzy za pomocą handlu na rynkach finansowych i kapitałowych zarabiają na życie. Wielu z nich zastanawia się, ile pieniędzy muszą odłożyć, aby móc przejść na emeryturę. W końcu w przypadku ich zawodu nie mogą liczyć na świadczenia wypłacane przez ZUS.
Ile zatem trzeba zarobić, aby przestać śledzić każdego dnia wykresy i móc przez resztę życia utrzymywać się z wygenerowanych przez siebie zysków? Wbrew pozorom można to dziś oszacować – w końcu na tym opiera się sposób na życie rentierów, spośród których sporą część stanowią właśnie traderzy. Wyjaśnijmy zatem najpierw kim jest rentier:
Rentier – kto to?
Rentier czerpie korzyści z różnych pasywnych inwestycji, dzięki czemu nie musi prowadzić przedsiębiorstwa, aktywnie handlować na rynkach finansowych i kapitałowych, ani chodzić do jakiejkolwiek pracy. Wystarczy, że rozsądnie i definitywnie zainwestuje posiadany – oczywiście wystarczający duży – kapitał i będzie mógł żyć z odsetek.
W Polsce rentierzy czerpią zazwyczaj dochód pasywny z mieszkań na wynajem, jednak mogą oni również lokować swoje oszczędności na lokatach lub inwestować w spółki dywidendowe, bądź obligacje.
Rentierem może zostać każdy trader, który zdołał zarobić odpowiednio duży kapitał, aby móc generować określony zysk. Stają się oni wtedy panami własnego czasu i po prostu mogą cieszyć się życiem. W zasadzie można powiedzieć, że zwyczajnie przeszli na emeryturę, z tym, że świadczenia nie wypłaca im ZUS, a generują je za pomocą dochodu pasywnego pozyskiwanego z udanych inwestycji.
Ile trader musi posiadać oszczędności, aby mógł przejść na emeryturę?
Odpowiedź na to pytanie niestety nie jest konkretna. Brzmi ona tak: tyle, ile mu wystarcza na zaspokojenie życiowych potrzeb. Precyzyjnej kwoty nie da się wskazać, roczne wydatki na konsumpcję w przypadku każdego z nas prezentują się inaczej. Jeśli nasze życie – łącznie ze wszystkimi okazjonalnymi wydatkami na przyjemności czy choćby leki – nie kosztuje nas więcej niż 100 tysięcy złotych rocznie, będziemy musieli być w stanie wygenerować dochód pasywny rzędu co najmniej 8400 złotych miesięcznie.
Biorąc natomiast pod uwagę, że średnia roczna stopa zwrotu z najmu mieszkania w Polsce wynosi nieznacznie ponad 4%, to aby trader który nie będzie wydawać więcej pieniędzy niż 100 tysięcy złotych rocznie, mógł utrzymywać się z dochodu pasywnego generowanego przez posiadane mieszkania na wynajem, musi dziś zainwestować minimum 2,5 miliona złotych na rynku nieruchomości.
Co z inflacją?
Jeśli żyjemy skromnie – odpowiednio mniej, a jeśli nasze wydatki są wyższe – nasz dochód pasywny także będzie musiał być bardziej okazały. Warto jednak zauważyć, że lepiej aby zakładana przez nas kwota rocznych kosztów utrzymania była odpowiednio wyższa – w końcu nie należy zapominać o inflacji.
Z drugiej strony, wraz ze wzrostami cen towarów i usług konsumpcyjnych, drożeją również stawki najmu, a także ceny samych nieruchomości, zatem nasz dochód pasywny także powinien się zwiększać, a gdy zaczniemy odczuwać, iż pieniądze wypłacane nam co miesiąc nie są wystarczające do zaspokojenia naszych potrzeb, możemy sprzedać jedną z posiadanych nieruchomości i w ten sposób uzyskać zastrzyk gotówki, który powinien nam wystarczyć na kilka lat.
Uzdolniony trader będzie w stanie przejść na emeryturę znacznie wcześniej niż etatowy pracownik
Jak zatem widzimy wolność finansowa tradera umożliwiająca mu przejście na emeryturę w dowolnym wieku, ma swoją cenę. Oczywiście jednak nie jest ona łatwa do osiągnięcia i wymaga najpierw zgromadzenia dość pokaźnego kapitału. Nie zmienia to faktu, że w Polsce jest już ponad 150 tysięcy osób, których majątek przekracza milion dolarów, a dość sporą część z nich stanowią właśnie traderzy.
Jeśli zatem znajdziemy się wśród nich i nie będziemy żyć przesadnie dostatnie i dobrze zainwestujemy – już po raz ostatni, tym razem jednoznacznie długoterminowo, bez celu sprzedaży tych aktywów – swoje oszczędności, to jak najbardziej możemy przejść na emeryturę nawet w młodym wieku. Mało który zawód oferuje tak realną szansę na osiągnięcie tego celu, jak trading.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!