Ile mamy generacji iPada od Apple? Czym się różnią?

jakie są generacje ipada

iPad to tablet produkowany przez firmę Apple. Różni się od tabletów z Androidem tym, że działa w oparciu o system operacyjny Apple i co za tym idzie – doskonale współpracuje z innymi urządzeniami w ramach ekosystemu tego producenta. Od jak dawna taki sprzęt jest produkowany i ile ma generacji? Zobacz najważniejsze informacje.

iPad Apple – jaki rodzaj wybrać?

Tablety firmy Apple są produkowane od wielu lat. Dzięki temu, że oferta jest bardzo szeroka, łatwo dopasować odpowiedni sprzęt do zróżnicowanych potrzeb użytkowników.

Obecnie można wyróżnić kilka serii iPadów, które możesz znaleźć w sklepach:

  • iPad;
  • iPad mini;
  • iPad Air;
  • iPad Pro.

Poniżej wyjaśnimy, czym się charakteryzuje każda seria i od jak dawna istnieje.

FP Markets

iPad to podstawowa seria tabletów firmy Apple. Pierwsze urządzenie tego typu pojawiły się w sprzedaży w 2010 roku. W trakcie oficjalnej premiery iPada prezentował osobiście słynny Steve Jobs. Od początku sprzęt imponował świetnym ekranem z matrycą IPS mierzącym 9,7 cala. Pierwszego dnia w USA sprzedało się 300 000 iPadów, co należy uznać za ogromny sukces. Rok później pojawił się iPad drugiej generacji, a w roku 2012 zaprezentowano dwa modele – w marcu trzecią generację, a w październiku czwartą. Potem nastąpiła długa przerwa, ponieważ regularne aktualizacje standardowego iPada zaczęły się pojawiać dopiero od 2017 roku. Wówczas zaprezentowano piątą generację, a w kolejnych latach szóstą, siódmą i ósmą. Obecnie w sprzedaży jest dziewiąta generacja, czyli iPad 10,2 cala z czipem A13 Bionic oraz dziesiąta generacja 10,9 cala z czipem A14 Bionic. Są to obecnie najtańsze modele tabletów Apple, które można kupić.

Równolegle z główną serią urządzeń rozwijały się serie poboczne. iPad mini zadebiutował oficjalnie w 2012 roku. W tej rodzinie tabletów najważniejsze były zawsze kompaktowe rozmiary, dlatego od początku produkowano je z mniejszymi ekranami – początkowo 7,9 cala a obecnie 8,3 cala. Druga, trzecia i czwarta generacja iPada mini pojawiały się rok po roku – aż do 2015. W 2019 roku zadebiutował iPad mini piątej generacji, a w 2021 roku model z najnowszej szóstej generacji, który wciąż jeszcze można kupić.

Trzecia rodzina urządzeń to iPad Air. Ten rodzaj tabletów przeznaczony jest dla wymagających użytkowników, którym zależy na lepszej jakości ekranu, znakomitej wydajności oraz smukłych kształtach. iPad Air pierwszej generacji trafił do sklepów w 2013 roku, a druga generacja pojawiła się rok później. Oba urządzenia miały ekrany 9,7 cala. iPad Air trzeciej generacji z ekranem 10,5 cala zadebiutował w 2019 roku, a w 2020 pokazano iPada Air czwartej generacji. 2022 rok to premiera piątej generacji sprzętu.

Na koniec warto wymienić najdroższe urządzenia, czyli iPad Pro. Najbardziej zaawansowane tablety, podobnie jak MacBook Pro przeznaczone są dla twórców i niezależnych artystów, często stanowiąc narzędzie pracy, a nie tylko sprzęt służący rozrywce. iPad Pro to najbardziej zaawansowane technologie, topowa specyfikacja i bezkompromisowa jakość. Po raz pierwszy pojawił się w roku 2015, a kolejne aktualizacje przyniosły lata 2017, 2018, 2020, 2021. Modele obecnie dostępne w sprzedaży to szósta generacja. Warto nadmienić, że iPad Pro jest produkowany w dwóch wariantach – z większym lub mniejszym wyświetlaczem. Najnowsze modele mają przekątną 12,9 lub 11 cali.

Jaki model iPada kupić?

Stare generacje iPadów są wyłączane z produkcji i z czasem znikają także ze sklepowych półek. Chcąc obecnie kupić fabrycznie nowy tablet Apple, można wybrać:

  • iPad 9. lub 10. generacji;
  • najnowszy iPad mini;
  • najnowszy iPad Air;
  • najnowszy iPad Pro.

Ten pierwszy będzie idealnym urządzeniem dla dziecka albo osoby, która dopiero rozpoczyna przygodę z urządzeniami Apple i nie chce przepłacać. iPad Pro to sprzęt dla profesjonalistów przeznaczony do pracy w środowisku Apple. Dwa pozostałe to pośrednia wersja.

Dodajmy jeszcze, że wybór konkretnego modelu może być trochę bardziej złożony, ponieważ iPad można kupić w kilku różnych kolorach. Poza tym dostępne są wersje różniące się wielkością pamięci wewnętrznej – im więcej miejsca na dane tym wyższa cena. Nie można pominąć też modeli, które oprócz łączności Wi-Fi dają możliwość instalacji karty SIM – to wersja Cellular.

Chcesz kupić nowy tablet? Zobacz dostępne iPady w sklepie MediaMarkt!

ŹRÓDŁOArtykuł sponsorowany
Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.