Ile dywidendy wypłacą polskie spółki giełdowe?

Dywidenda
J2T Trade

W tym roku inwestorzy mogą liczyć na na hojność spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, które mają za sobą dobry rok. W końcu po trudnych latach związanych z pandemią COVID-19 przedsiębiorstwa zaczęły się dzielić naprawdę wysokim zyskiem ze swoimi akcjonariuszami. Według szacunków analityków do podziału na GPW w ramach dywidendy będzie łącznie aż 40 milionów złotych. Mowa tutaj o wartości zbliżonej do tych notowanych w ostatnich latach przed pandemią.

Które spółki wypłacą największe dywidendy? W przypadku których podmiotów stopa dywidendy okaże się najbardziej okazała? Przekonamy się poniżej:

Które spółki wypłacą akcjonariuszom miliardowe dywidendy? Dochód z dywidendy

PKO BP liderem

Największą kwotę na dywidendę w tym roku przeznaczy PKO Bank Polski. Mowa tutaj o 2,287 miliarda złotych, czyli 1,83 PLN brutto na akcję. Kwota ta stanowi 49,77% zysku netto za 2021 rok. Dniem ustalenia prawa do dywidendy jest 4 sierpnia, a dniem jej wypłaty 23 sierpnia 2022 roku. Przy obecnym kursie akcji tej spółki, jej stopa dywidendy wynosi ponad 6,6%.

PZU wiceliderem

Na drugim miejscu znalazło się PZU. Spółka ta zdecydowała się przeznaczyć na dywidendę 1,675 miliarda złotych, czyli 83% swojego zysku netto za 2021 rok. Przekłada się to na wypłatę 1,94 PLN na akcję. Dniem ustalenia prawa do dywidendy jest 29 września, a dniem jej wypłaty 20 października 2022 roku. Przy obecnym kursie akcji tej spółki, jej stopa dywidendy wynosi 6,4%.

FP Markets

PZU jest spółką dywidendową o bardzo długiej historii wypłat, sięgającej 2010 roku. W poprzednim roku do inwestorów trafiła rekordowa dywidenda 3,50 PLN na akcję, pochodząca z całego wypracowanego zysku w 2020 roku i część kapitału zapasowego. Tegoroczna wypłata, pod względem wartości, jest najniższa od 5 lat, lecz jak zostało wyżej ukazane, stopa dywidendy jest w tym przypadku dość wysoka.

PKN Orlen na najniższym stopniu podium

Podium zamyka PKN Orlen. Koncern ten zdecydował się przeznaczyć na dywidendę 1,497 miliarda złotych zysku netto, który w 2021 roku wyniósł aż niemal 8,4 miliarda PLN. Przekłada się to na wypłatę 3,50 PLN na akcję. Dniem ustalenia prawa do dywidendy jest 27 lipca, a dniem jej wypłaty 3 października 2022 roku. Przy obecnym kursie akcji tej spółki, jej stopa dywidendy wynosi 4,9%.

Bank Pekao tuż za podium

Ponad miliard złotych dywidendy wypłaci również Bank Pekao. Spółka ta zdecydowała się przeznaczyć na dywidendę 1,129 miliarda złotych, czyli około 50% swojego zysku netto za 2021 rok. Przekłada się to na wypłatę 4,30 PLN na akcję. Dniem ustalenia prawa do dywidendy jest 25 lipca, a dniem jej wypłaty 4 sierpnia 2022 roku. Przy obecnym kursie akcji tej spółki, jej stopa dywidendy wynosi 5,25%.

Najwyższe stopy dywidendy w 2022 Stopy dywidendy

ED Invest zwycięzcą

Najwyższa stopa dywidendy na ten moment należy do spółki z branży deweloperskiej – ED Invest. Wyniosła ona 20,2% i wypłacona została już 11 maja. W tym przypadku do zysku dołączone zostały środki z kapitału zapasowego, czyli zatrzymanego zysku z lat poprzednich. Warto dodać, że ED Invest dzieli się zyskiem regularnie od 11 lat.

Kto jeszcze może się poszczycić dwucyfrową stopą dywidendy?

Na drugim miejscu znalazła się spółka Bowim, której podstawową działalność stanowi handel wyrobami hutniczymi. W jej przypadku stopa dywidendy wyniosła 19%. Została ona wypłacona 28 czerwca.

Podium zamyka Drozapol-Profil – ogólnopolski dystrybutor wyrobów hutniczych. W tym przypadku stopa dywidendy wyniosła 18,9%. Została ona wypłacona 27 czerwca.

Inne spółki, które na ten moment mogą się poszczycić stopą dywidendy wynoszącą minimum 10% to na ten moment:

  • Kupiec: 17,8%, dywidenda zostanie wypłacona 7 października
  • Atrem: 16,3%, dywidenda zostanie wypłacona 21 września
  • Torpol: 15,6%, dywidenda zostanie wypłacona 29 lipca
  • Internity: 14,5%, dywidenda zostanie wypłacona 14 lipca
  • OEX: 14,3%, dywidenda wypłacona 7 czerwca
  • Boryszew: 14,3%, dywidenda wypłacona 10 czerwca
  • Atal: 14%, dywidenda wypłacona 4 lipca
  • Marvipol: 13,5%, dywidenda wypłacona 27 kwietnia
  • Wittchen: 13,2%, dywidenda wypłacona 10 czerwca
  • Develia: 13,2%, dywidenda wypłacona 31 maja
  • PCC Rokita: 12,5%, dywidenda wypłacona 5 maja
  • Dektra: 11,8%, dywidenda zostanie wypłacona 31 sierpnia
  • Stalprofil: 11%, dywidenda zostanie wypłacona 14 września
  • Mostostal Płock: 11%, dywidenda zostanie wypłacona 7 lipca
  • Dom Development: 10,7%, dywidenda zostanie wypłacona 16 sierpnia
  • Opteam: 10,6%, dywidenda wypłacona 4 lipca
  • Budimex: 10,4%, dywidenda wypłacona 14 czerwca
  • Eurotel: 10,3%, dywidenda wypłacona 8 czerwca
  • Lokum Deweloper: 10,3%, dywidenda zostanie wypłacona 15 listopada
  • Euro-Tax.pl: 10,1%, dywidenda zostanie wypłacona 7 lipca
  • NWAI DM: 10%, dywidenda wypłacona 19 kwietnia.

Inwestorzy dywidendowi mieli powody do zadowolenia 2021 i 2022 rok

Łączna kwota dywidend wypłaconych przez spółki z głównego rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie powinna w tym roku zbliżyć się do poziomu notowanego przed pandemią COVID-19 i wynieść około 40 miliardów złotych. Około 43% na GPW decyduje się w tym roku wypłacić dywidendę, a 57% zamierza zatrzymać zyski w spółce lub odnotowało stratę. Najwyższymi stopami dywidendy wyróżniają się w tym roku spółki z branży deweloperskiej oraz przemysłu ciężkiego.

O tym, jak skutecznie inwestować dywidendowo, możesz przeczytać tutaj.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.