Ile czasu zajmuje nauka tradingu – na co zwrócić uwagę i co można zyskać?

Szczęśliwy trader zarabiający na jednym instrumencie
J2T Trade

Wszyscy doskonale wiemy, że trading może stanowić doskonały sposób na pomnażanie własnego kapitału. Niestety prawda jest taka, że wciąż spora część traderów nie jest do tego zajęcia w najmniejszym stopniu przygotowana pod względem wiedzy.

Całe mnóstwo początkujących decyduje się na trading, ponieważ perspektywa ekstremalnie wysokich zysków w krótkim czasie i “bez większego wysiłku” (co oczywiście nie ma nic wspólnego z prawdą) bywa dla nich nie do odparcia.

W efekcie wielu takich traderów rozpoczyna swoją przygodę z handlem na rynku finansowym po obejrzeniu jedynie krótkiego wideo szkoleniowego prezentującego daną strategię handlową lub zapoznaniu się z kilkunastostronicowym poradnikiem na jej temat. Myślą, że to wystarczy, ponieważ tak im zasugerował sympatyczny baner reklamowy danego brokera.

Co się dzieje dalej? Jak nietrudno się domyślić, w zdecydowanej większości przypadków tracą nie tylko zainwestowane początkowo pieniądze, lecz również znacznie więcej, ponieważ stwierdzili, że mieli pecha i chcieli się odegrać.

FP Markets

Niestety, taka droga nie prowadzi do regularnego generowania zysków z tradingu. Ile zatem czasu zajmuje stanie się osiągającym zyski traderem? Na jakie elementy trzeba zwrócić szczególną uwagę? Przekonamy się poniżej:

Przygotowanie do zyskownego tradingu gromadzenie wiedzy o tradingu

Nie ma żadnych wątpliwości, że trading to naprawdę wymagające zajęcie. Aby osiągnąć w nim sukces, potrzeba nie tylko skutecznego systemu handlowego, ale również dużej wiedzy z zakresu makroekonomii i finansów behawioralnych, oraz oczywiście doświadczenia, które powinniśmy zdobywać na koncie demo, opracowując i optymalizując naszą strategię.

Jednakże absolutnie zawsze warto inwestować swój czas i pieniądze w rozwój i edukację. To zagadnienie nie dotyczy tylko tradingu, jednak jeśli takie działania doprowadzą do pomnożenia naszych zysków, jest to z pewnością najlepsza inwestycja z możliwych.

Każdy rozwija się w swoim tempie

Ile zatem potrzeba czasu, aby skutecznie nauczyć się tradingu i osiągać w tym obszarze sukcesy? Niestety, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ kompetencje każdego z nas są unikalne.

Tak więc to, ile Tobie zajmie stanie się właściwie wyedukowanym, w pełni gotowym do handlu na rynku finansowym traderem, zależy tylko i wyłącznie od Ciebie. Niektóre osoby po prostu łatwiej i szybciej przyswajają kluczowe koncepcje.

Po prostu posiadają one pewne predyspozycje, dzięki czemu są lepiej dostosowani do stania się zyskownymi traderami. To jednak absolutnie nie oznacza, że nie możemy regularnie generować profitów z handlu, jeśli nie jesteśmy naturalnie utalentowani w tym obszarze.

W takiej sytuacji po prostu będziemy musieli przyswoić nieco większą dawkę informacji i zgromadzić więcej doświadczenia. W praktyce przebycie tej drogi zwyczajnie zajmie nam więcej czasu niż innym traderom.

Gdzie uczyć się tradingu?

Dobra wiadomość jest taka, że niezbędną do tradingu wiedzę możemy dziś pozyskiwać naprawdę z wielu źródeł.

W grę wchodzą tutaj profesjonalne książki wydane przez ekspertów, blogi, portale branżowe, kanały na YouTube dotyczące inwestowania, finansów czy ekonomii, a nawet wykłady, prelekcje, konferencje i ogólnie wszelkiego rodzaju eventy, gdzie możemy spotkać profesjonalnych traderów oraz ekspertów, a także posłuchać na żywo jaką wiedzę pragną nam przekazać.

Nie zapominaj o ciągłym rozwoju i śledzeniu rynków Klepsydra i monety

Co więcej, nie można przy tym zapominać, że zyskowny trading jest ściśle związany z nieustannym trzymaniem ręki na pulsie i śledzeniem aktualnych informacji na temat danego rynku i gospodarki.

Dlatego już od samego początku nie wolno osiadać na laurach i naszym zadaniem jest przeglądanie najnowszych doniesień z portali branżowych i zaglądanie do kalendarza ekonomicznego każdego dnia handlowego.

Należy również pamiętać, iż rynek finansowy cały czas dynamicznie się zmienia. Może więc zdarzyć się taka sytuacja, iż wiedza zaczerpnięta lata temu w pewnym stopniu straciła na aktualności i obecnie możemy poznać wiele nowych skutecznych metod, które okażą się doskonałym uzupełnieniem naszej strategii.

Co więcej, warto śledzić bieżące trendy, każdego roku pojawiają nowe instrumenty inwestycyjne i ich pochodne, które mogą zapewnić satysfakcjonujący zysk oraz odznaczać się odpowiednią specyfiką dla nas.

Na co trzeba uważać?

Przede wszystkim należy mieć świadomość, że wywieranie na siebie presji na to, aby jak najszybciej stać się osiągającym regularne zyski traderem jest ograniczający i szkodzi naszej zdolności do rozwoju.

Takie podejście tak naprawdę sprowadza się do jednego zagadnienia – chciwości. Kiedy zbytnio skupiamy się na tym jak wiele czasu potrzebujemy by zacząć handlować w sposób dojrzały i skuteczny, powoduje, że będziemy popełniać liczne błędy. Co gorsza, w takiej sytuacji istnieje bardzo duże ryzyko, że padniemy ofiarą overtradingu – uzależnienia od handlu na rynku finansowym, wzmożonej aktywności w tym zakresie. Cel zarobkowy do zrealizowania w określonym czasie

Jak zatem widzimy, koncentrowanie się na tym, aby jak najszybciej w pełni nauczyć się zyskownego tradingu w rzeczywistości powoduje, że tylko będziemy się oddalać od tego celu. Natomiast rzetelne skupienie się na nauce prawidłowego handlu na rynku finansowym, przy uwzględnieniu elementów opisanych powyżej, będzie tym co rzeczywiście sprawi, że staniemy się skutecznymi, dojrzałymi traderami.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.