Świat technologii blockchain oraz kryptowalut wciąż znajduje się we wczesnym etapie rozwoju, dzięki czemu jego tempo jest bardzo szybkie a możliwości ogromne. Dlatego stosunkowo często wprowadzane są nowe regulacje, które stawiają coraz bardziej restrykcyjne wymogi odnośnie dystrybucji tokenów. W tym artykule przedstawione zostaną trzy najpopularniejsze formy finansowania projektów i startupów w sieci blockchain – ICO, IEO, STO.
Co to jest ICO
ICO jest akronimem nazwy Initial Coin Offering, to metoda crowdfundingu polegająca na gromadzeniu kapitału przez startupy za pomocą kryptowalut. Jej nieodzownym elementem jest tzw. whitepaper. To plan biznesowy, odpowiednik prospektu emisyjnego w przypadku akcji, znajdziemy w nim schemat przyszłych działań mających przyczynić się do osiągnięcia celu projektu.
Pierwszy popularny token ICO pojawił się w 2014 roku, była to kryptowaluta Ethereum. Twórcy projektu zebrali 2,3 miliona dolarów w 12 godzin od rozpoczęcia ich sprzedaży.
Docelowo większość ICO ma trafić na giełdę, gdzie posiadacz tokenów będzie miał możliwość handlowania nimi i zarabiania w ten sposób. Ich wady? W wielu krajach, w tym w Polsce nie istnieją na tę chwilę przepisy regulujące ich działalność. Wykorzystuje to niestety wielu twórców i zdarza się, że po zebraniu funduszy porzucają swoje projekty, a inwestorzy zostają oszukani na spore kwoty. Z kolei w niektórych państwach, jak na przykład w Stanach Zjednoczonych uznano, że mają one strukturę zbliżoną do papierów wartościowych i takim przepisom prawnym tam właśnie podlegają.
Podstawą tworzenia ICO jest dobry marketing, więc strony je promujące są zwykle nowatorskie i mocno się wyróżniają, by zainteresować klientów. Na szczęście coraz więcej inwestorów szuka potwierdzenia ich wiarygodności w opisach technicznych, transparentności czy szczegółach projektu.
Coraz częściej o ICO mówi się jednak w czasie przeszłym. Pod koniec 2017 roku w Chinach zakazano tej metody finansowania. Skoro jeden z najistotniejszych rynków dla branży się na to zdecydował, zaczęto wprowadzać innowacje, które ominą wprowadzony zakaz oraz zminimalizują ryzyko oszustwa. W ten sposób pojawiło się STO.
Co to jest STO
STO znacznie bardziej przypomina popularne instrumenty finansowe i, co ważniejsze, chroni interesy inwestorów. Powstało po wprowadzeniu przez rząd Malty pierwszych na świecie pełnych, klarownych regulacji dla firm zainteresowanych pozyskiwaniem finansowania w kryptowalutach.
Czym jest STO? Ta nazwa jest akronimem Security Token Offering, tym razem jest to forma publicznej inwestycji giełdowej zabezpieczona certyfikatami lub instrumentami, które posiadają określoną wartość i nie wynika ona ze spekulacji. Każdy projekt jest szczegółowo weryfikowany przez organy nadzoru, próby oszustwa są więc w tym przypadku znacznie trudniejsze.
STO emitują tzw. tokeny bezpieczeństwa. Są nimi wszystkie kryptowaluty, które wypłacają dywidendy, zyski, udziały lub odsetki. Zazwyczaj gromadzą one swoją wartość rynkową z zewnętrznego składnika aktywów, który jest zbywalny. Podobieństwo do papierów wartościowych wykazują również na płaszczyźnie bezpieczeństwa inwestycji, ponieważ podlegają regulacjom, których naruszenie skutkuje konsekwencjami prawnymi dla emitenta.
STO otworzyły przed przedsiębiorcami możliwość pozyskiwania funduszy poprzez dystrybucję cyfrowych tokenów w sposób zgodny z przepisami i znacznie lepiej zabezpieczony.
Eksperci uważali, że w niedalekiej przyszłości całkowicie zastąpią one ICO. Jednak pojawił się jeszcze jeden nowy sposób finansowania kryptograficznego, nosi on nazwę IEO.
Co to jest IEO
IEO to akronim pochodzący od frazy Initial Exchange Offering i jest on nowym trendem finansowania społecznościowego. Tym razem prowadzona jest na platformie wymiany kryptowalut i zarządzana przez takową giełdę w imieniu projektu.
Firma chętna do zamieszczenia swojej oferty musi uiścić opłatę wraz z procentem od sprzedanych tokenów. Zainteresowani kupnem zakładają konto na danej giełdzie i zasilają je środkami, które zamierzają przeznaczyć na dany startup, w zamian za tokeny. Każda kryptowaluta, która przeszła proces IEO od razu trafia na daną giełdę. W przypadku ICO tylko 7% projektów osiągało taki efekt.
Platformy oferujące wymianę kryptowalut dbają o swoją reputację i dokładnie weryfikują dany projekt przed rozpoczęciem emisji. Ich działania obejmują sprawdzenie dokumentacji oraz upewnienie się, że cele startupu są realistyczne do zrealizowania.
Pierwszą giełdą kryptowalut, która uruchomiła IEO było Binance. Przeprowadziła ona z sukcesem już kilka ofert tego typu, najbardziej znanym przykładem jest chyba BitTorrent. Zainicjował on sprzedaż swoich tokenów na platformie Binance Launchpad i w niecałe 15 minut zebrał 7,2 miliony dolarów.
Następne IEO przeprowadzone w tym samym miejscu było równie ciekawe. Firma Fetch.Al osiągnęła 6 milionów USD w 22 sekundy. Ta metoda finansowania startupów cieszy się więc do tej pory rekordowym zainteresowaniem inwestorów. Mają oni również do niej duże zaufanie, wydaje się więc, że w najbliższych latach to ona będzie najmocniej zyskiwała na popularności.
ICO, STO i IEO a inwestowanie w kryptowaluty
Inwestowanie w kryptowaluty nieprzerwanie zyskuje na popularności. Warto zwłaszcza zainteresować się nabywaniem tokenów w wyniku finansowania społecznego projektów.
Pierwszą metodą to oferującą było ICO. Jednak w jej wypadku istniało duże ryzyko, że inwestor zostanie oszukany dlatego pojawiły się alternatywne rozwiązania oferujące dużo lepszą ochronę klientów.
STO pod tym względem przypomina papiery wartościowe, dodatkowo jest zabezpieczone certyfikatami lub instrumentami finansowymi posiadającymi realną wartość.
Z kolei IEO odznacza się największą łatwością i przejrzystością wymiany i błyskawicznie zyskało zaufanie inwestorów.
Najlepszym wyborem więc będzie rozważenie tych dwóch ostatnich form, a decyzja powinna być zależna od osobistych preferencji.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!