Ichimoku Kinko Hyo

J2T Trade

Od bardzo dawna inwestorzy pragnęli znaleźć Święty Graal inwestowania. Strategię, która zawierałaby „tajemniczą” receptę, dzięki której będą mogli powiększać swoje zyski jak za pomocą dotknięcia magicznej różdżki. Tym samym pragnieniem kierował się twórca japońskiej techniki Ichimoku Kinko Hyo – Goichi Hasoda. Na pytanie czy mu się udało nie sposób odpowiedzieć jednoznacznie. Zapewne sam twórca, który testował strategię przez dziesiątki lat, był ze swojego dzieła zadowolony. Dodatkowo mógłby uśmiechnąć się pod nosem na myśl, ze po upływie dziesiątek lat system ten jest dalej używany przez miliony spekulantów na rynkach finansowych.

Z pewnością byłoby przesadą nazwać ten system Świętym Graalem Forex albo Świętym Graalem rynków finansowych, natomiast jego dzieło zyskało całą rzeszę wielbicieli oraz po dziś dzień szczyci się dużym szacunkiem wśród wielu traderów. W tłumaczeniu Ichimoku Kinko Hyo oznacza po japońsku „wykres równowagi na rzut oka” i takim powinno być odbierane. Przesadne dopatrywanie się w strategii mistycznej siły, spowoduje tylko rozgoryczenie adepta, ponieważ nie istnieją żadne magiczne systemy. Istnieje jedynie odpowiednie podejście tradera do rynku, dzięki któremu regularnie odnotowuje on zyski na rachunku. Jedną z cech idealnego tradera, powinno być dążenie do doskonałością. Dlatego tak istotnym jest by poznać to narzędzie. Wynika to z faktu, że strategia zawiera w sobie wiele elementów wykorzystywanych przez światowej klasy traderów, począwszy od identyfikacji trendu, a zakończywszy na sygnale do zajęcia pozycji.

Na czym opiera się Ichimoku?

Goichi Hosoda był dziennikarzem ekonomicznym, który pragnął stworzyć wskaźnik zawierający wszystkie niezbędne informacje w jednym. Dzięki temu trader nie potrzebowałby żadnych wymyślnych narzędzi w celu dalszego analizowania sytuacji na instrumencie. Nad systemem zaczął pracować jeszcze przed drugą wojną światową. Wykorzystał wynajętych przez siebie studentów do testowania strategii. Testy trwały przez ponad 20 lat, by ostateczna wersja ujrzała światło dzienne w 1969 roku. Przez wiele lat popularna technika w kraju Kwitnącej Wiśni wykorzystywana była na wszystkich dostępnych rynkach finansowych. Korzystano z niej zarówno na rynku walutowym, akcyjnym, jak również na kontraktach terminowych na towary. Nie była znana wśród zachodnich inwestorów. Powodem takiego stanu rzeczy był brak jakichkolwiek tłumaczeń z języka japońskiego. Sytuacja zmieniła się pod koniec XX wieku, gdy japońskie spojrzenie na spekulacje zaczęło zyskiwać popularność wśród zachodnich inwestorów. Steve Nison, autor książki „Świece japońskie i inne techniki analizowania wykresów” przyczynił się bezprecedensowo do rozpropagowania japońskiego spojrzenia na handel na rynkach. Choć wykres z wykorzystaniem Ichimoku wydaje się niezwykle skomplikowany, sam system składa się jedynie z 5 elementów: Tenkan sen, Kijun sen, Chikou span, Senkou span A, Senkou span B.

Ichimoku

FP Markets

Poniżej znajduje się opis części składowych systemu Ichimoku Kinko Hyo:

  • Tenkan sen jest średnią najwyższej i najniższej ceny z ostatnich 9 okresów
  • Kijun sen natomiast jest średnią najwyższej oraz najniższej ceny z ostatnich 26 okresów
  • Senkou Span A to średnia dwóch poprzednich średnich (Tenkan sen i Kijun sen) przesunięta w przód (w przyszłość) o 26 okresów
  • Senkou Span B to średnia z najwyższej i najniższej ceny z 52 okresów, przesunięte w przód (w przyszłość) o 26 okresów
  • Chikou Span to cena obecnego zamknięcia świecy przesunięta w tył o 26 okresów

Na samym wstępnie warto wspomnieć, że z racji konstrukcji Senkou Span A i B ciekawym elementem jest z pewnością fakt, że system ten jest jednym z niewielu wskaźników wybiegającym w przyszłość. Hosoda uznał, że do jego systemu najlepiej pasują wartości 9, 26 i 52. Liczba 9 obrazuje półtora tygodnia (ówczesny tydzień roboczy trwał 6 dni). Z kolei 26 dni trwał roboczy miesiąc. 52 dni to liczba obrazująca dwa miesiące. Ichimoku powstało z myślą o wykresach dziennych oraz tygodniowych. Najczęściej stosuje się tą metodę analizowania wykresów na interwale D1. Odległość między Span A i Span B nazywa się chmurą (kumo). Chmura może być zarówno wzrostowa (gdy Senkou Span A jest powyżej Senkou Span B) jak i spadkowa (gdy Senkou Span A jest poniżej Senkou Span B). Przy wyraźnych trendach Senkou Span A znajduje się bliżej ceny. Przypadek, w którym te dwie średnie przecinają się często w krótkich okresach czasu, stanowi potwierdzenie trwającej konsolidacji na wykresie.Ichimoku

Ichimoku

Cena znajdująca się poniżej chmury wskazuje nam, że dominującą stroną na rynku są sprzedający. W przypadku, w którym cena znajduje się powyżej chmury, mamy do czynienia z trendem wzrostowym. Obecność ceny w chmurze obrazuje inwestorowi, że cena znalazła się w konsolidacji, dlatego dopóki nie wybije się z danego obszaru, należy wstrzymać się z podejmowaniem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych.

Ichimoku

Chmura pokazuje aktualny sentyment panujący na rynku, zaś grubość chmury świadczy o sile popytu bądź podaży. W przypadku przebicia się górą z szerokiej chmury spadkowej możemy domniemywać potencjał do zmiany trendu na wzrostowy. W przypadku przebicia się dołem z szerokiej chmury wzrostowej, analogicznie możemy zakładać zmianę w równowadze sił na walorze.


Analityk TechnicznyAnalityk Techniczny radzi:

Czy wiesz, że gotowy do wykorzystania wskaźnik Ichimoku Kinko Hyo znajdziesz na platformie transakcyjnej brokera? Wystarczy, że zarejestrujesz bezpłatne demo i przekonasz się sam, jak użyteczny w codziennym tradingu jest ten wskaźnik. Rachunek demo utworzysz tutaj.


Sygnały Ichimoku Kinko Hyo

Jest kilka podstawowych strategii otwierania pozycji przy tej technice. Jedna z nich zakłada otwieranie pozycji, gdy świeca zamknie się powyżej/poniżej chmury. W przypadku w którym świeca zamyka się powyżej chmury wzrostowej, generuje to sygnał kupna, zaś w momencie w którym zamyka się poniżej, generuje sygnał do sprzedaży.

Ichimoku

Ichimoku

Oczywiście może to generować fałszywe sygnały dlatego stosuje się jeszcze dodatkowe sygnały. Do takich sygnałów należy przecięcie Kijun sen przez Tenkan sen. Kiedy szybsza średnia (Tenkan sen) przebija wolniejszą (Kijun sen) od dołu – wówczas generuje to sygnał kupna. Kiedy szybsza średnia (Tenkan sen) przebija wolniejszą (Kijun sen) od góry – pojawia się wówczas sygnał sprzedaży. Oczywiście w zależności od tego w jakim miejscu dochodzi do przecięcia względem chmury (kumo) sygnał może być słaby, silny, bądź neutralny. Słaby sygnał zostaje wygenerowany gdy dochodzi do wygenerowania sygnału kupna poniżej chmury, bądź wygenerowania sygnału sprzedaży powyżej chmury. Analogicznie kiedy dochodzi do przecięcia dwóch średnich powyżej chmury, zostaje wygenerowany silny sygnał kupna, zaś poniżej chmury, silny sygnał sprzedaży.

Ichimoku

Ichimoku

W przypadku, gdy do przecięcia dochodzi w chmurze – wówczas taki sygnał nazywamy neutralnym i czekamy na wygenerowanie silniejszych sygnałów. Do takich sygnałów będzie należało chociażby wybicie się ceny z obszaru konsolidacji (chmury).

Ichimoku

Dodatkowym potwierdzeniem do zajęcia pozycji jest Chikou Span, który przy wielu podejściach z wykorzystaniem Ichimoku zakłada priorytet tego sygnału przed wszelkimi innymi. W momencie gdy Chikou Span znajduje się powyżej chmury, trader otrzymuje informację, iż warto szukać jedynie pozycji długich do zagrania. Kiedy Chikou Span znajduje się poniżej chmury, potwierdza to rynek niedźwiedzia i traktowany jest jako drogowskaz do zajmowania jedynie pozycji krótkich.

Ichimoku

Ichimoku

Kolejnym potwierdzeniem do zajęcia pozycji jest sygnał wygenerowany przez Chikou Span przecinający cenę. W zależności o wygenerowanego sygnału, trader będzie oczekiwał sygnału przecięcia od góry do dołu, bądź od dołu do góry, który generuje sygnał sprzedaży, bądź kupna. Ichimoku nie składa się jedynie z generowania sygnałów kupna czy sprzedaży. Dodatkowo możemy wykorzystać kształt Kijun sen, Senkou Span A, czy Senkou Span B do określenia istotnych poziomów na wykresie. Jeżeli wspomniane średnie przyjmują płaski kształt, wówczas jest to sygnał dla tradera, że tam znajduje się istotny poziom wsparcia, bądź oporu. Wynika to z faktu, że płaski Kijun Sen sugeruje, iż przez ostatnie 26 okresów cena maksymalnej, ani minimalnej ceny się nie zmieniła. Cena konsolidując się w określonym przedziale, po przebiciu istotnego oporu, czy wsparcia sugeruje kontynuowanie danego ruchu, co tworzy ciekawe okazje inwestycyjne.

Ichimoku

Podsumowanie Ichimoku

W powyższym artykule zostało omówionych zaledwie kilka ze strategii, wykorzystania Ichimoku w praktyce. Wszelkiego rodzaju kombinacje są jak najbardziej dopuszczalne. Wszystkie te sygnały najlepiej stosować łącznie, by zgodnie z ideą twórcy systemu, mieć przed oczyma wykres „na rzut oka”. Na platformie MetaTrader 4, jak również na MetaTrader 5 mamy już wbudowane Ichimoku, dzięki czemu wystarczy jedynie dołączyć je do wykresu. Dzięki zastosowaniu tego narzędzia możemy określić trend oraz zdecydować o dogodnym zajęciu pozycji. Strategia można doskonale łączyć się z analizą świec japońskich, które idealnie ze sobą współgrają. Na pewno nie jest to kwestia przypadku, że obie techniki narodziły się w Japonii.

Ichimoku można stosować z wykorzystaniem określonego interwału, na którym będziemy badać położenie ceny względem kumo (chmury) oraz Chikou Span, by określić panujący trend, po czym przystąpimy do szukania okazji do zajęcia pozycji na niższym interwale. Najlepiej sprawdza się na wykresach dziennych i tygodniowych, natomiast w przypadku stosowania Ichimoku na niższych interwałach warto poszukać potwierdzenia sygnałów na wyższych interwałach. Przykładowo przy stosowaniu wykresu M30, warto potwierdzić wejście w pozycję na wyższym interwale np. H4.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Analityk Techniczny
Przyszłe ruchy cen na rynku akcji, surowców i walut prognozuje wyłącznie na podstawie wykresów. Swoje przekonania opiera na podstawowych założeniach analizy technicznej, które mówią, że rynek dyskontuje wszystko, ceny podlegają trendom, a historia się powtarza. Analizuje zachowanie się cen w przeszłości, formacje techniczne oraz wykorzystuje wskaźniki analizy technicznej, takie jak średnie ruchome czy oscylatory. W swojej analizie całkowicie pomija fundamentalne aspekty inwestowania.