Jak wykorzystać hedging w tradingu kryptowalutowym?

Zabezpieczenie zysków na Bitcoinie
J2T Trade

Kupno, trzymanie lub sprzedaż aktywówPierwsza zasada najsłynniejszego inwestora giełdowego w historii – Warrena Buffeta, brzmi: “nigdy nie trać pieniędzy”. Co więcej, jego druga zasada to natomiast: “nigdy nie zapominaj o zasadzie nr 1”. Doświadczeni inwestorzy długoterminowi, czerpiący satysfakcjonujące zyski z rynku kapitałowego już od lat, w pełni zdają sobie sprawę, że tak naprawdę dużo ważniejsza od przyszłych zysków jest ochrona tych dotychczasowych.

W tym może pomóc hedging. Pod tą nazwą kryje się technika inwestycyjna służąca do ograniczenia ryzyka niekorzystnej dla nas zmiany cen danego instrumentu finansowego poprzez zajmowanie przeciwstawnej pozycji na instrumentach pochodnych. W odróżnieniu od większości technik inwestycyjnych, celem hedgingu nie jest osiąganie zysków, ale właśnie redukcja strat, gdy sytuacja na rynku – w krótkim lub średnim terminie – rozgrywa się po naszej myśli.

Choć wielu traderów nie zdaje sobie z tego sprawy, hedging można wykorzystywać także w tradingu na kryptowalutach. Ta metoda ochrony kapitału nie jest co prawda na tym rynku tak popularna, jak choćby w przypadku akcji czy par walutowych, choć już dziś istnieje szeroka oferta instrumentów pochodnych umożliwiająca pełnoprawny hedging na Bitcoinie, Ethereum czy innych czołowych cyfrowych monetach. O jakich pochodnych instrumentach kryptowalutowych tutaj mowa? Jak hedging w tym przypadku wygląda w praktyce? Przekonamy się poniżej, na początek zaprezentujemy:

Kontrakty futures na kryptowaluty

Kontrakt futures to rodzaj instrumentu pochodnego, który pozwala traderom na spekulowanie na temat przyszłej ceny aktywów. Obejmuje on umowę między stronami, na podstawie której zgadzają się one, na zakończenie transakcji w przyszłości. Instrumentem bazowym dla takiego kontraktu mogą być dowolne aktywa – w tym kryptowaluty.

FP Markets

Cechy charakterystyczne kontraktów futures Napis "futures trading"

Datą wygaśnięcia danego kontraktu futures jest dzień ostatniej aktywności handlowej dla danego kontraktu. Na koniec tego dnia, kontrakt wygasa po cenie zawarcia ostatniej transakcji. Rozliczenie kontraktu jest ustalane z wyprzedzeniem i może się ono odbyć za pomocą gotówki lub fizycznego dostarczenia towaru. W przypadku omawianego rynku, dostarczenie odbywa się po prostu przez wysłanie walut kryptograficznych do naszego portfela lub w formie gotówki stanowiącej ich równowartość w danej walucie fiducjarnej (najczęściej w dolarze amerykańskim).

Wykorzystanie dźwigni finansowej

Co istotne, kontrakty futures na kryptowaluty działają z wykorzystaniem dźwigni finansowej. To narzędzie umożliwiające zawarcie kontraktu o nominale wyższym niż zdeponowane środki na rachunku. Określa ile procent nominalnej wartości kontraktu inwestor musi posiadać w portfelu inwestycyjnym, aby móc go zawrzeć. Najczęściej spotykaną dźwignią w przypadku kontraktów futures na kryptowaluty jest 1:2, co oznacza, że do otwarcia kontraktu na jednego Bitcoina po cenie 50 tysięcy dolarów wystarczy posiadać 25 tysięcy USD. Na niektórych giełdach kryptowalut można jednak natknąć się na odpowiednio wyższe dźwignie finansowe na kontraktach futures – w przypadku słynnej platformy Kraken maksymalna dźwignia wynosi aż 50:1.

Możliwość otwierania kontraktów na spadki

Co równie ważne, w przeciwieństwie do klasycznej formy inwestowania w kryptowaluty, która przynosi korzyści inwestorowi wyłącznie gdy cena rośnie, traderzy futures mogą czerpać zyski nawet wtedy, gdy cena spada – otwierając kontrakty futures typu short.

Hedging na rynku kryptowalut za pomocą kontraktów futures

W praktyce transakcje futures są świetnym narzędziem do hedgingu, jeśli chodzi o trading na kryptowalutach. Ochrona naszego portfela w przypadku monet cyfrowych jest naprawdę wymagającym zadaniem. Otwarcie kontraktu futures na spadek ceny kryptowaluty, którą posiadamy w naszym prywatnym wallecie, jest doskonałą linią obrony, gdy rynek porusza się w przeciwnym kierunku niż ten, którego oczekujemy. Takie zabezpieczenie rekompensuje stratę, którą odnosimy w przypadku posiadanych przez nas rzeczywistych kryptowalut, a dzięki dźwigni finansowej, nie musimy w tym celu wykładać tak dużego kapitału, jak na realną inwestycję.

Kontrakty opcyjne na kryptowaluty

Podstawowe informacje Opcje

Kontrakt opcyjny jest typem instrumentu pochodnego, który daje traderowi prawo, ale nie obowiązek, do kupna lub sprzedaży aktywów w przyszłości po określonej cenie. Datą wygaśnięcia danego kontraktu futures jest dzień ostatniej aktywności handlowej dla danego kontraktu. Na koniec tego dnia, kontrakt wygasa po cenie zawarcia ostatniej transakcji. Rozliczenie kontraktu odbywa się za pomocą gotówki.

Istnieją dwa rodzaje kontraktów opcyjnych: opcje call i opcje put. Opcje call zakładają, że cena pójdzie w górę, a opcje put, że w dół. Instrumentem bazowym dla kontraktu opcyjnego mogą już dziś być dowolne aktywa – w tym kryptowaluty.

Co wyróżnia kontrakty opcyjne?

Do tej pory ten rynek jest więc stosunkowo podobny do kontraktów futures, jaka jest kluczowa różnica? W przypadku opcji dodatkowo płacimy premię opcyjną, czyli w zasadzie koszt nabycia tego instrumentu. Jednak, co bardzo ważne traderzy nie są zobowiązani do rozliczenia opcji.

Hedging na rynku kryptowalut za pomocą kontraktów opcyjnych

Jeśli więc kupimy opcję put, a następnie cena danej kryptowaluty pójdzie w górę, zamiast iść w dół, to jedyną stratą jaką poniesiemy, jest premia opcyjna, którą zapłaciliśmy na starcie (a jednocześnie będziemy generować zysk, ponieważ wartość kryptowalut, które posiadamy w naszym portfelu wzrasta). Natomiast to, czy kurs wyskoczył gwałtownie w górę, czy tylko minimalnie, nie ma dla nas najmniejszego znaczenia. Całkowite ryzyko straty w tym wypadku jest znane już na samym początku transakcji, w przeciwieństwie do kontraktów futures, gdzie może być ono dużo wyższe.

Wydaje się więc, że kontrakt opcyjny to idealne narzędzie do hedgingu. Mowa tu oczywiście o opcjach put.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.