Handlujesz akcjami na GPW? – te spółki powinny Cię zainteresować

GPW
J2T Trade

W ostatnich miesiącach na całym świecie możemy zaobserwować zwiększoną zmienność na rynku akcji. Wiąże się to oczywiście ściśle z okresem niepewności gospodarczej – rekordowa inflacja i ciągłe podwyżki stóp procentowych skutecznie skłaniają inwestorów do dokonywania niekonwencjonalnych i bardziej zdecydowanych transakcji w celu ochrony swojego kapitału. Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie jest tutaj wyjątkiem.

Jakie zatem obecnie mamy na naszym rodzimym parkiecie mniej rozpoznawalne spółki, które nie należą do indeksu WIG20, a są warte zainteresowania ze względu na swój potencjał? Nasze trzy propozycje zostaną zaprezentowane poniżej. Zacznijmy od:

Boryszew

Podstawowe informacje

Grupa Boryszew składa się z kilkunastu publicznych i niepublicznych spółek z branży przetwórstwa metali kolorowych i tworzyw sztucznych. Do segmentów działalność spółki należy produkcja :

  • Płynów do chłodnic, hamulców i klimatyzacji
  • Płynów do odladzania
  • Płynów dezynfekujących
  • Komponenty samochodowe z tworzyw sztucznych (schowki, kokpity, klamki, osłony silnika)
  • Materiałów budowlanych
  • Klejów
  • Opakowań z tworzyw sztucznych
  • Środków chemicznych do przetwórstwa tworzyw sztucznych.

Historia przedsiębiorstwa sięga roku 1911, gdy na terenie Boryszewa, obecnej dzielnicy Sochaczewa powstał zakład produkcji sztucznego jedwabiu. Przed II wojną światową przedsiębiorstwo zajmowało się produkcją prochu strzelniczego, materiałów farmaceutycznych, kosmetyków oraz cementów dentystycznych. W okresie PRL przedsiębiorstwo zajmowało się produkcją materiałów dentystycznych i farmaceutycznych, płynów chłodniczych oraz hamulcowych, w późniejszym okresie także tworzyw sztucznych.

FP Markets

W roku 1992 przedsiębiorstwo zostało całkowicie sprywatyzowane. Od maja 1996 spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Dziś Boryszew zatrudnia niemal 12 tysięcy pracowników w blisko 40 zakładach produkcyjnych zlokalizowanych w 14 krajach na 4 kontynentach. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Warszawie.

Rekordowa dywidenda i aktualny kurs akcji

W piątek 29 kwietnia zarząd Boryszewa zarekomendował wypłatę 0,92 PLN dywidendy na akcję z kapitału zapasowego, wniosek pozytywnie zaopiniowała rada nadzorcza. Proponowany dzień dywidendy to 3 czerwca, a jej wypłaty 10 czerwca 2022 roku. W sumie do wypłaty ma iść ponad 188,78 miliona złotych. Kwota 0,92 PLN na akcję, oznacza stopę dywidendy na poziomie 26% względem ceny zamknięcia z czwartku. Warto dodać Boryszew posiada ponad 34 miliony akcji własnych, ale one nie będą objęte wypłatą dywidendy.

Zarekomendowana stopa dywidendy, jest dotychczas najwyższą wśród zaproponowanych w tym roku od spółek z Giełdy Papierów Wartościowych. W efekcie kurs akcji spółki Boryszew podczas piątkowej sesji wystrzelił w górę. Zaliczył on wzrost o 14,7%, aż do poziomu 4,05 PLN. To najwyższa cena akcji spółki od marca 2020 roku, czyli okresu sprzed pandemii COVID-19.

Wykres akcji półki Boryszew

ASBIS

Podstawowe informacje

ASBIS, a dokładnie ASBISC Enterprises PLC to wiodący dystrybutor, deweloper i dostawca produktów, rozwiązań i usług IT oraz IoT na rosnących rynkach Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. Spółka zajmuje się dystrybucją takich marek sprzętu komputerowego jak Intel, Seagate, Kingston, Liebert czy Hitachi. Jest także wyłącznym dystrybutorem marek własnych Prestigio i Canyon.

Spółka ASBIS została założona w 1990 roku na Białorusi, a jej siedziba mieści się w Limassol na Cyprze. W 2007 roku zadebiutowała ona na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.

Rozszerzenie umowy dystrybucyjnej z Vertiv i aktualny kurs akcji

W piątek 29 kwietnia spółka ogłosiła rozszerzenie dotychczasową umowę dystrybucyjną z firmą Vertiv o dwa kolejne kraje: Algierię i Tunezję. Jest to pierwsza umowa ASBIS i Vertiv obejmująca kraje afrykańskie.

Vertiv jest z kolei globalnym dostawcą krytycznej infrastruktury cyfrowej i rozwiązań zapewniających ciągłość procesów, które obejmują uznane na całym świecie marki, takie jak zasilacze UPS i systemy chłodzenia Liebert, jednostki dystrybucji zasilania do szaf Geist oraz zdalny dostęp i monitorowanie infrastruktury Avocent.

Na powyższe informacje rynek zareagował dość entuzjastycznie – kurs ASBIS wzrósł bowiem podczas piątkowej sesji o 4,5%, do poziomu 12,33 PLN. Co więcej, w przyszłym tygodniu, a konkretnie w czwartek 5 maja, będzie miało miejsce kolejne bardzo ważne wydarzenie dla spółki – publikacja wyników finansowych za I kwartał 2022 roku.

Alumetal

Podstawowe informacje

Grupa Alumetal jest producentem wtórnych aluminiowych stopów odlewniczych, stopów wstępnych oraz odtleniaczy stali dla hut. Spółka współpracuje głównie z branżą motoryzacyjną (to firmy z tej branży są odbiorcami 90% produktów grupy), jednak dostarcza swoje produkty także do klientów z branż budowlanej, AGD, przemysłu maszynowego oraz hutnictwa stali.

Spółka Alumetal swoją samodzielną działalność zaczęła w 1999 roku, a w 2014 zadebiutowała na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Dziś grupa jest drugim co do wielkości producentem odlewniczych stopów aluminiowych w Europie o zdolnościach produkcyjnych 275 tysięcy ton rocznie. Posiada trzy zakłady w Polsce i jeden na Węgrzech.

Wezwanie na nabycie 100% akcji spółki

W piątek Hydro Aluminium AS, należący do norweskiego giganta Norsk Hydro, ogłosił wezwanie na nabycie 100% akcji spółki Alumetal po cenie 68,4 PLN za akcję. Łączna cena zakupu to około. 1,066 miliarda złotych. Na czwartkowym zamknięciu akcje Alumetalu kosztowały 65,30 PLN. Alumetal podał w komunikacie, że znaczący akcjonariusz spółki – IPO Unipessoal LDA sprzeda 32,78% akcji Alumetalu w ramach wezwania.

Pośredniczące w wezwaniu Biuro Maklerskie Pekao podało, że wzywający zamierza nabyć akcje objęte zapisami pod warunkiem, że objęte zapisami w wezwaniu zostaną akcje uprawniające do przynajmniej 66% liczby głosów na walnym zgromadzeniu spółki.

Mniejszościowi akcjonariusze zażądają wyższej ceny?

Alumetal jest spółką, która w ostatnich latach wyraźnie zyskuje udziały na rynku europejskim, a jej wyniki finansowe z każdym rokiem są coraz bardziej imponujące. Mało tego – popyt na aluminium recyklingowe, z którego Alumetal korzysta, cały czas się zwiększa. Ponadto walne zgromadzenie Alumetalu zdecydowało 21 kwietnia, że na dywidendę spółka przeznaczy prawie 106 milionów złotych, czyli dokładnie 6,80 PLN na akcję, dzięki czemu stopa dywidendy przekroczyła 10%.

To wszystko sprawia, że mniejszościowi akcjonariusze mogą nie czuć się usatysfakcjonowani ceną ogłoszoną w wezwaniu. A jak już zostało wspomniane, o ile główny akcjonariusz i część członków rady nadzorczej już zadeklarowała, że jest gotowa odpowiedzieć po ogłoszonej cenie, to jednak Norsk Hydro, żeby wezwanie się powiodło musi mieć 66% wszystkich, więc brakuje mu około 27%.

Wydaje się zatem, że zarówno mniejszościowi akcjonariusze indywidualni jak i fundusze posiadające ponad 5% udziału w akcjonariacie mają pełne prawo żądać wyższej ceny i można spodziewać się, że do tego właśnie dojdzie. Sytuacja jest więc niezwykle interesująca.

Aktualny kurs akcji

Podczas piątkowej sesji akcje spółki Alumetal odnotowały wzrost o 7,2% do poziomu dokładnie 70 złotych – czyli już wyższego niż wynosi cena ogłoszona w wezwaniu.

Wykres akcji spółki Alumetal

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.