Halving Bitcoin – co to jest i ile można zarobić

834
Halving Bitcoin
J2T Trade

Halving BitcoinNareszcie miało miejsce długo wyczekiwane przez inwestorów i miłośników kryptowalut wydarzenie. 11 maja 2020 roku odbył się trzeci halving Bitcoin. Niemal cała społeczność wiązała z nim wielkie nadzieje, lecz na ten moment nie wywołał on poruszenia na rynku.

Eksperci jednak mają podzielone zdania w tej kwestii. Niektórzy prognozują, że dopiero w momencie, gdy część górników zamknie swoją działalność, rozpocznie się kolejna bańka spekulacyjna i kurs poszybuje na nowe szczyty i to w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy. Czym jest Bitcoin halving i jak poprzednio wpływał na rynek kryptowalut? Te kwestie zostaną wyjaśnione poniżej.

Co to jest halving Bitcoin?

Od czasu wygenerowania pierwszego bloku Bitcoina w 2009 roku miały miejsce trzy halvingi. Następują one dokładnie co 210 tysięcy wykopanych bloków, czyli w praktyce średnio co cztery lata. Zmniejszają one o połowę nagrodę, którą otrzymują górnicy za swoją pracę. Pierwszy halving miał miejsce w 2012 roku, ograniczając nagrodę za blok z 50 do 25 Bitcoinów. Kolejny w 2016, z 25 do 12,5 BTC. A trzeci, 11 maja 2020, z 12,5 do 6,25 BTC.

Ilość Bitcoinów ograniczona jest do 21 milionów, więc kolejne halvingi również będą miały miejsce aż do wydobycia ostatniego bloku, co jest prognozowane dopiero na 2140 rok. W historii więc odbędą się maksymalnie 32 halvingi, a więcej niż 98% ich łącznej sumy zostanie wydobyte już w 2030 roku.

FP Markets

W tym momencie liczba Bitcoinów znajdujących się w obiegu przekracza 18 milionów. Ostatni halving zmniejszył również roczną inflację Bitcoina do 1,8%, dzięki czemu pod tym względem uzyskuje on przewagę nawet nad złotem, nie wspominając już o krajowych walutach, które obecnie głównie powiększają swój dług.

Jak halving Bitcoin wpływa na kurs BTC?

Jak nietrudno się domyślić, dwa poprzednie halvingi pozytywnie wpłynęły na jego cenę. Właśnie dzięki temu ten proces był tak gorąco wyczekiwany przez inwestorów. Zgodnie z prawem popytu i podaży, jego cena powinna teraz rosnąć i tak właśnie przewidywała większość ekspertów.

Jednak do tej pory to wydarzenie raczej nie wpłynęło na kurs kryptowaluty, zwiększona zmienność nie została wczoraj odnotowana. To jednak nic nie musi oznaczać, taki ruch wzrostowy może się napędzać przez kilka miesięcy, gdy inwestorzy sobie w pełni uświadomią, że tych kryptowalut w obiegu zaczęło pojawiać się znacznie mniej.

Należy jednak brać pod uwagę również możliwość, że ta korelacja zwyczajnie nie istnieje, a wzrost ceny Bitcoina po poprzednich halvingach wywołany był po prostu zwiększeniem popularności tej kryptowaluty na całym świecie.

Natomiast jedno jest pewne – halving będzie miał bezpośredni wpływ na górników, i to znaczny. Eksperci przewidują, że nowa wysokość nagrody zmusi ich do zrezygnowania ze swojej działalności. Spora część koparek ASIC, zwłaszcza nie tych najnowszych, lecz odrobinę mniej efektywnych, zwyczajnie przestanie być rentowna, koszt zużycia prądu okaże się wyższy od wartości otrzymanych Bitcoinów.

Trzeci halving BTC za nami, kolejny w 2024

Co ciekawe, przez dwie ostatnie sesję przed trzecim halvingiem Bitcoin notował kilkuprocentowe straty. Dziś z kolei zaczyna je odrabiać, czyżby była to więc ostatnia korekta przed rajdem wzrostowym na nowe szczyty?

Tego w tym momencie nie wiemy, warto więc bacznie przyglądać się wykresowi w najbliższych dniach i tygodniach, ponieważ sytuacja może się ciekawie rozwinąć. Tymczasem warto prześledzić jak kurs tej kryptowaluty zachowywał się podczas poprzednich halvingów. Przedstawia to poniższa tabela:

Kurs BTC w czasie halving Bitcoin

Halving Bitcoin – podsumowanie

Do tej pory zmniejszenie podaży Bitcoina wywoływało znaczny wzrost jego kursu na przestrzeni kolejnych miesięcy. Czy tak będzie i tym razem? Entuzjaści kryptowalut bardzo na to liczą i nie obawiają się głośno tego zapowiadać.

W tym momencie jednak wykres nie ukazuje żadnych sygnałów sugerujących kolejną bańkę spekulacyjną. Zwrócenie uwagi na jego malejącą ilość w obiegu może jednak trochę czasu rynkowi zająć, więc aktualnie nie można wykluczyć żadnego scenariusza.

Faktem natomiast jest, że halving dotknął już wszystkich górników wydobywających Bitcoina na całym świecie i to oni z największym niepokojem patrzą w przyszłość śledząc jego bieżący kurs na rynku.

Jeśli zastanawiamy się czy to dogodny czas, by zainwestować w tę kryptowalutę, to warto właśnie wziąć z nich przykład i uważnie przyglądać się wykresowi, a zwłaszcza zwrócić szczególną uwagę czy dzięki budującemu się wsparciu nie wygeneruje on niebawem silnego sygnału zakupowego.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.