Gwałtowny spadek liry tureckiej – analiza

J2T Trade

W Turcji mamy obecnie do czynienia z szokującym kryzysem walutowym. Podczas wczorajszej sesji lira była najtańsza w historii, a zmienność w ostatnich dniach była iście ekstremalna. Co więcej, za obecną sytuację odpowiedzialny jest prezydent Tayyip Erdogan, który steruje tureckim bankiem centralnym. Z powodu jakich decyzji lira turecka tak drastycznie traci na wartości? Przekonamy się poniżej, zapraszam do analizy:

Ekstremalne osłabienie się liry tureckiej

Na początku stycznia lira turecka była warta 7.43 dolara. Podczas wczorajszej sesji w szczytowym momencie już 13.39 USD, co oznacza, że była najsłabsza w historii. Oznacza to, że w tym roku waluta ta osłabiła się wobec dolara o ponad 80%. To prawdziwy pogrom, zjawisko które bardzo rzadko zdarza się w światowej gospodarce.

Okazuje się, że odpowiedzialny za tę sytuację jest prezydent kraju – Tayyip Erdogan. Gdy na całym świecie banki centralne zastanawiają się nad podnoszeniem stóp procentowych w obliczu silnych podwyżek cen, Turcja idzie pod prąd. Wynika to z faktu, iż przed wtorkową sesją główna stopa procentowa w Turcji została obniżona do 15%. I było to trzecie z rzędu cięcie. Przed tymi obniżkami w ostatnich miesiącach wynosiła 19%. W efekcie inflacja w tym kraju sięga już niemal 20% w skali roku.

Prezydent Turcji uparcie twierdzi jednak, że obniżkami stóp procentowych można zdusić inflację. I nie chce słyszeć, że mogłoby być odwrotnie. Do tego stopnia, że w ostatnich miesiącach zdymisjonował kilku członków banku centralnego, którzy sprzeciwiali się cięciu oprocentowania. Swoje stanowisko prezydent Turcji wyraził dobitnie w poniedziałek. Cytowany przez dziennik „Financial Times” miał określić politykę obniżania stóp procentowych mianem „wojny o gospodarczą niepodległość”. Samo to stwierdzenie już wywołało potężne spadki notowań liry tureckiej.

FP Markets

Jak członkowie banku centralnego w Turcji tłumaczą swoje decyzje? Podobnie, jak prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński w Polsce – twierdzą, że ekstremalnie wysokiej inflacji winne są czynniki zewnętrzne, takie jak wzrost cen energii i żywności oraz zaburzenia w globalnych łańcuchach dostaw.

Dziś na rynku dochodzi do odreagowania. W efekcie kurs dolara amerykańskiego wobec liry tureckiej spadł do okolic 12.57. Nie zmienia to jednak faktu, że poza wczorajszą sesją, lira turecka nigdy nie była tak tania.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.