Podczas wczorajszej sesji handlowej nowojorskie giełdy traciły w wyniku obaw o niewypłacalność. Inwestorzy z niepokojem obserwowali negocjacje w Kongresie dotyczące pułapu zadłużenia. Rynkowi uczestnicy obawiają się chaosu w największej gospodarce świata. Jednak pod koniec sesji większość głównych indeksów wyraźnie zyskała. Gwałtowna reakcja pojawiła się w szczególności na indeksie Nasdaq 100. Miało to miejsce po sesji, a wynikało m.in. z wyników spółki NVIDIA oraz protokołu Fed. W tzw. minutkach Rezerwa Federalna zaznaczyła, że „mniej pewne” wydają się dalsze podwyżki stóp procentowych. Na sytuację technologicznego Nasdaq’a patrzymy w czwartek, 25 maja. Indeks oscyluje przed sesją pod 13 900. Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.
Indeks Nasdaq 100 stratny w środę
W środę, 24 maja popularne amerykańskie indeksy straciły. Zamknięcie giełd ujawniło, iż najmniejszy spadek na Wall Street odnotował indeks technologiczny. Nasdaq 100 obniżył swój kurs o 0,50%, co oznaczało niekorzystną zmianę rzędu 68 punktów. Tym samym indeks przedłużył straty z wtorku.
Większość spółek w przecenie
Przedsiębiorstwa z indeksu technologicznego zgodziły się między sobą co do wczorajszego nastawienia. Większość spółek trwała w przecenie. Najgorzej spisało się Analog Devices (NASDAQ:ADI), którego akcje spadły o 7,83%. Po przeciwnej stronie, to znaczy wzrostowej wyróżniło się Palo Alto Networks (NASDAQ:PANW). Notowania tej spółki skoczyły w górę o 7,68%.
Punkt widzenia dzienny: gwałtowna reakcja po sesji na Nasdaq 100
Wczoraj na indeksie mogliśmy zauważyć poniekąd realizację podanego scenariusza. Zależy to bowiem od preferencji, gdyż jego pełne wykonanie nastąpiło w trakcie zmiany daty. Niemniej jednak przypomnijmy treść założeń: „Scenariusz = zejście w rejony 13 590-13 640–>zatrzymanie spadków–>ruch odreagowujący–>powrót do 13 700–>gdy zwycięży popyt szansa na powrót do TFR”.
Rzeczywiście najpierw pojawiło się zejście do wspomnianych rejonów. Nasdaq 100 nadbił jednak tę strefę, gdyż szedł i w pełni zbadał rejony TDP (13 562). Dopiero po utrzymaniu tego zakresu uruchomił się popyt. Największy ruch odbył się po ostatnim dzwonku. Wówczas indeks gwałtownie podszedł do TFR i wypełnił cel.
Co na dziś ?
Na sytuację Nasdaq’a 100 patrzymy w czwartek o godzinie 13. Na dwie godziny przed otwarciem giełd notowania oscylują pod 13 900. Dziś rozgrywka zapowiada się niezwykle ciekawie. Inwestorzy oczekują na dane o PKB. W świetle ostatnich wydarzeń (negocjacje w Kongresie, nastawienie niektórych członków Fed) dojść może do sporej zmienności. Skupimy się na potencjalnym ruchu wzrostowym, który może pokazać indeks.
Scenariusz = zejście do TFR (13 793)/średniej SMA 55–>powstrzymanie spadków–>re-test od góry–>atak 14 000
Punkt widzenia tygodniowy: scenariusz zaliczony, oczekiwanie na ruch
Indeks Nasdaq 100 zaliczył scenariusz prognozowany na ten tydzień. Teraz pozostało jedno. Czyli odwieczna zagadka, pójdzie w górę czy w dół. Indeks z jednej strony zachęca ruchem na północ. Jednak kluczem na dziś jest obserwacja danych i postępów negocjacji w kongresie. Moje nastawienie jest mimo to wzrostowe i okazji takich będę dziś szukał.
Konkluzja
Dziś inwestorów interesuje raport dotyczący wzrostu gospodarczego. Wskaźnik makroekonomiczny jakim jest produkt krajowy brutto (PKB) wpłynie na zachowanie inwestorów. Gorszy odczyt w połączeniu z chaosem dotyczącym negocjacji w Kongresie może pociągnąć indeksy w dół. Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.
TTR : 14 243
TSR : 14 017
TFR : 13 793
TDP : 13 562
TFS : 13 335
TSS : 13 111
TTS : 12 895
Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.
Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji.
*Oznaczone poziomy:
Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!