Gwałtowna reakcja na Nasdaq 100. Indeks oscyluje pod 13 900.

J2T Trade

Podczas wczorajszej sesji handlowej nowojorskie giełdy traciły w wyniku obaw o niewypłacalność. Inwestorzy z niepokojem obserwowali negocjacje w Kongresie dotyczące pułapu zadłużenia. Rynkowi uczestnicy obawiają się chaosu w największej gospodarce świata. Jednak pod koniec sesji większość głównych indeksów wyraźnie zyskała. Gwałtowna reakcja pojawiła się w szczególności na indeksie Nasdaq 100. Miało to miejsce po sesji, a wynikało m.in. z wyników spółki NVIDIA oraz protokołu Fed. W tzw. minutkach Rezerwa Federalna zaznaczyła, że „mniej pewne” wydają się dalsze podwyżki stóp procentowych. Na sytuację technologicznego Nasdaq’a patrzymy w czwartek, 25 maja. Indeks oscyluje przed sesją pod 13 900. Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

Indeks Nasdaq 100 stratny w środę

W środę, 24 maja popularne amerykańskie indeksy straciły. Zamknięcie giełd ujawniło, iż najmniejszy spadek na Wall Street odnotował indeks technologiczny. Nasdaq 100 obniżył swój kurs o 0,50%, co oznaczało niekorzystną zmianę rzędu 68 punktów. Tym samym indeks przedłużył straty z wtorku.

Większość spółek w przecenie

Przedsiębiorstwa z indeksu technologicznego zgodziły się między sobą co do wczorajszego nastawienia. Większość spółek trwała w przecenie. Najgorzej spisało się Analog Devices (NASDAQ:ADI), którego akcje spadły o 7,83%. Po przeciwnej stronie, to znaczy wzrostowej wyróżniło się Palo Alto Networks (NASDAQ:PANW). Notowania tej spółki skoczyły w górę o 7,68%.

Punkt widzenia dzienny: gwałtowna reakcja po sesji na Nasdaq 100

Wczoraj na indeksie mogliśmy zauważyć poniekąd realizację podanego scenariusza. Zależy to bowiem od preferencji, gdyż jego pełne wykonanie nastąpiło w trakcie zmiany daty. Niemniej jednak przypomnijmy treść założeń: Scenariusz = zejście w rejony 13 590-13 640–>zatrzymanie spadków–>ruch odreagowujący–>powrót do 13 700–>gdy zwycięży popyt szansa na powrót do TFR”. 

FP Markets

Rzeczywiście najpierw pojawiło się zejście do wspomnianych rejonów. Nasdaq 100 nadbił jednak tę strefę, gdyż szedł i w pełni zbadał rejony TDP (13 562). Dopiero po utrzymaniu tego zakresu uruchomił się popyt. Największy ruch odbył się po ostatnim dzwonku. Wówczas indeks gwałtownie podszedł do TFR i wypełnił cel.

Co na dziś ?

Na sytuację Nasdaq’a 100 patrzymy w czwartek o godzinie 13. Na dwie godziny przed otwarciem giełd notowania oscylują pod 13 900. Dziś rozgrywka zapowiada się niezwykle ciekawie. Inwestorzy oczekują na dane o PKB. W świetle ostatnich wydarzeń (negocjacje w Kongresie, nastawienie niektórych członków Fed) dojść może do sporej zmienności. Skupimy się na potencjalnym ruchu wzrostowym, który może pokazać indeks.

Scenariusz = zejście do TFR (13 793)/średniej SMA 55–>powstrzymanie spadków–>re-test od góry–>atak 14 000 

Wykres indeks Nasdaq 100 H1
Indeks Nasdaq 100 interwał H1 25.05.2023

Punkt widzenia tygodniowy: scenariusz zaliczony, oczekiwanie na ruch

Indeks Nasdaq 100 zaliczył scenariusz prognozowany na ten tydzień. Teraz pozostało jedno. Czyli odwieczna zagadka, pójdzie w górę czy w dół. Indeks z jednej strony zachęca ruchem na północ. Jednak kluczem na dziś jest obserwacja danych i postępów negocjacji w kongresie. Moje nastawienie jest mimo to wzrostowe i okazji takich będę dziś szukał.

Wykres indeks Nasdaq 100 D1
Indeks Nasdaq 100 interwał D1 25.05.2023

Konkluzja

Dziś inwestorów interesuje raport dotyczący wzrostu gospodarczego. Wskaźnik makroekonomiczny jakim jest produkt krajowy brutto (PKB) wpłynie na zachowanie inwestorów. Gorszy odczyt w połączeniu z chaosem dotyczącym negocjacji w Kongresie może pociągnąć indeksy w dół. Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.

TTR : 14 243

TSR : 14 017

TFR : 13 793

TDP : 13 562

TFS : 13 335

TSS : 13 111

TTS : 12 895

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.