Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem minione pięć dni handlowych na polskim rynku akcji upłynęło pod znakiem silnych spadków. Ostatecznie, indeks WIG20 przez ostatnie pięć sesji stracił aż 3%.
Nie zmienia to faktu, iż w przez ten tydzień można było wygenerować zarówno dodatnią, jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których firm dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie najgorzej? Przekonamy się poniżej:
Akcje Grupy Kęty na nowych historycznych maksimach
Tytuł najmocniejszej spółki tego tygodnia, spośród podmiotów wchodzących w skład indeksu WIG20, bezdyskusyjnie należy do Grupy Kęty. Z czego wynika zwyżka akcji tej spółki zajmującej się przetwórstwem aluminium?
Otóż, okazuje się, że spółka wypłaci w tym roku rekordową dywidendę w całej swojej historii dzielenia się zyskiem z akcjonariuszami. W formie dywidendy zostanie wypłacone 86% zysku netto, co przekłada się na dywidendę w wysokości 62,50 PLN na akcję.
Dzień dywidendy przypada na 22 sierpnia. Oznacza to, że aby otrzymać wypłatę należy posiadać akcje Grupy Kęty na rachunku po sesji w dniu 18 sierpnia. Wypłata nastąpi w dwóch ratach. 20 złotych na akcję zostanie wypłacone 6 września, a pozostałe 42,50 PLN na akcję – 8 listopada.
W efekcie, w ostatnim czasie – a konkretnie od 3 sierpnia, kiedy to końca dobiegła korekta na akcjach Grupy Kęty – inwestorzy zaczęli wykorzystywać tę obniżkę do kupna papierów wartościowych spółki pod bardzo atrakcyjny zysk z dywidendy po nieco niższej cenie.
Zjawisko to skutecznie nakręciło spiralę popytu i w konsekwencji na siedem ostatnich sesji giełdowych akcje Grupy Kęty pięć zakończyły na plusie – piątkowa sesja w przypadku tego podmiotu upłynęła zaś pod znakiem zmiennych nastrojów.
Ostatecznie, w tym tygodniu walory spółki zyskały łącznie aż 7,6%, ustanawiając tym samym swój nowy historyczny szczyt.
Akcje Orlenu ostro w dół z powodu odcięcia rekordowej dywidendy
Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazły się akcje Orlenu. Jaka jest przyczyna tak dotkliwej obniżki kursu akcji największej spółki wchodzącej w skład indeksu WIG20?
Okazuje się, że za tę drastyczną przecenę odpowiada przede wszystkim środowa sesja, kiedy to od kursu akcji Orlenu odcięto rekordową w historii spółki dywidendę w wysokości 5,5 PLN na akcję.
Dla porównania – rok i dwa lata temu dywidenda największego koncernu Skarbu Państwa wynosiła po 3,5 PLN na akcję. W tym roku Orlen podzielił się zaś z akcjonariuszami zyskiem o łącznej wartości 6,4 miliarda złotych.
Nie powinno zatem dziwić, że środową sesję akcje Orlen zakończyły 6,7% na minusie. W czwartek doszło natomiast do odreagowania, papiery wartościowe koncernu podrożały o 1,36 PLN.
Jednak już w piątek powróciły one do spadków i ostatecznie zakończyły ten tydzień nawet nieznacznie poniżej środowej ceny zamknięcia. W efekcie, akcje Orlenu straciły w tym tygodniu aż 8,3%, co było zdecydowanie najsłabszym wynikiem spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20.
JSW kontynuuje spadki
Kolejny, już trzeci z rzędu fatalny tydzień ma za sobą Jastrzębska Spółka Węglowa. Z czego wynika wyraźna przecena akcji największego w naszym kraju producenta węgla koksowego? Po pierwsze, trzeba zauważyć, że papiery wartościowe JSW radzą sobie niezwykle kiepsko już od końcówki lipca.
Jastrzębskiej Spółce Węglowej bardzo mocno zaszkodził wtedy fakt, że Senat, z poparciem rządu, oficjalnie ograniczył grono płatników składki solidarnościowej od nadzwyczajnych zysków z wydobycia węgla i produkcji koksu tylko do JSW.
Informacja o tym, że Jastrzębska Spółka Węglowa nie uniknie składki solidarnościowej – i to jako jedyny podmiot na rynku – wywołała poważny zawód u inwestorów. A to niestety nie był koniec złych informacji dla spółki, mających silne podłoże fundamentalne.
Okazuje się bowiem, że wielu ekonomistów w ostatnim czasie zwróciło uwagę, iż z powodu cen węgla, świetne wyniki JSW należą już do przeszłości. Według ostatnich raportów analitycznych wielkość gotówki w spółce, uważana za zdecydowanie największy wyróżnik spółki, powinna spadać już od drugiego półrocza.
Z tego powodu, w czwartek rano media obiegła informacja, że Rafał Wiatr, analityk Citi, obniżył swoją rekomendację dla akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej z “kupuj” do “neutralnie”. Cena docelowa akcji JSW została przez niego obniżona zaś z 98 do 43 złotych.
Przy tak negatywnych informacjach o znaczeniu fundamentalnym nie powinno nikogo dziwić, że na 16 ostatnich sesji giełdowych, akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej aż 12 zakończyły ze stratą. W tym tygodniu papiery wartościowe tej spółki Skarbu Państwa łącznie potaniały o 5,4%.