Giełdy kryptowalut

1997
giełdy kryptowalut
J2T Trade

Giełdy kryptowalut umożliwiają handel coinami i tokenami. Część platform udostępnia również wymianę na tradycyjne waluty narodowe takie jak dolar czy złotówka. Handel odbywa się między użytkownikami operator serwisu giełdowego jest tylko pośrednikiem.

Dostęp do giełdy kryptowalut jest bardzo prosty. Założenie konta wymaga podania maila i ustawienia hasła dostępu. Konto jest aktywne od razu. Wpłaty i wypłaty realizowane są bez ograniczeń.

Inaczej jest w przypadku giełd kryptowalut obsługujących również waluty tradycyjne. Podmioty tego rodzaju zobowiązane są do weryfikacji tożsamości użytkowników.

Istnieje około 70 liczących się w tej branży serwisów oraz około 200 ze słabszą pozycją. Każdy z nich oferuje inne opcje i warunki korzystania. W internecie można znaleźć czytelne porównania takie jak ten ranking giełd kryptowalut. Zestawienia tego rodzaju prezentują podstawowe dane i pomagają wybrać najlepszą platformę osobom początkującym.

FP Markets

Regulacje na giełdach kryptowalut

Wdrożenie procedur KYC (Know your customer) wymuszają międzynarodowe przepisy AML (Anti Money Laundering). Nawiasem mówiąc wprowadzenie tych regulacji w znaczącym stopniu przyczyniło się do trwającej już ponad rok recesji na rynku kryptowalutowym.

Platformy udostępniające waluty narodowe wymagają zatem przesłania skanu dokumentu tożsamości oraz dokumentu potwierdzającego miejsce zamieszkania. Handel i wpłaty możliwe są od razu. Natomiast wypłaty dopiero po weryfikacji konta.

Jak wybrać najlepszą giełdę kryptowalut?

Mimo słabnącej ostatnio popularności walut kryptograficznych nowe platformy wymiany powstają jak grzyby po deszczu. Istnieje kilka istotnych czynników, które warto wziąć pod uwagę wybierając najlepszą giełdę kryptowalut. Można dokonać selekcji i wytypować kilka serwisów. Następnie przetestować każdy z nich. Ta metoda wydaje się być najbardziej rozsądna.

Bezpieczeństwo

giełdy kryptowalut

Najlepsza giełda kryptowalut powinna być w odpowiednim stopniu zabezpieczona przed atakami z zewnątrz. Środki zgromadzone na portfelach giełdowych są znaczącej wartości. Stanowi to nie lada pokusę dla osób, które chciałyby je przywłaszczyć z wykorzystaniem metod nielegalnych, czyli po prostu ukraść.

Jest to bardzo poważne zagrożenie. Przypadki okradania giełd kryptowalutowych zdarzały się w przeszłości. Próby tego rodzaju ataków mają miejsce codziennie.

Kolejna kwestia to metody zabezpieczeń dostępne z panelu użytkownika. Dwuetapowe logowanie, mailowe potwierdzanie wypłat, możliwość ustawienia adresów IP z których można się zalogować, biała lista portfeli do wypłat, kod chroniący przed phishingiem. Najlepsze giełdy kryptowalut udostępniają tego rodzaju metody ochrony każdemu użytkownikowi.

Duży wybór i selekcja kryptowalut oraz wysokie wolumeny

Najlepsze giełdy kryptowalut powinny oferować duży wybór coinów i tokenów oraz nie dopuszczać do obrotu projektów podejrzanych, czy nastawionych na oszustwo. Taka selekcja powinna być obowiązkowa. Wysokie wolumeny natomiast zapewniają szybką realizację wystawionych ofert kupna lub sprzedaży. Dzięki temu można szybko zamienić nawet dużą ilość monet bez konieczności zmiany ceny.

Wysokość prowizji

Przy sporadycznych transakcjach nie ma to większego znaczenia. Natomiast przy regularnym day tradingu już tak. Prowizje na giełdach kryptowalut pobierane są od obrotu. Jedną kwotą można obrócić wiele razy. Na przestrzeni czasu oszczędność może być znacząca. Standardem jest 0.2%, 0.1% to niska prowizja.

Niektóre giełdy kryptowalut pobierają prowizję w modelu maker i taker. Wystawiający zlecenie płaci mniej, korzystający ze zlecenia płaci więcej. Część platform oferuje też rabaty sięgające nawet 50% od bazowej kwoty prowizji. Wykorzystując wszystkie możliwości można zbić prowizję nawet do 0.05%.

Jaka przyszłość czeka giełdy kryptowalut?

W ciągu najbliższych kilku lat niewiele powinno się zmienić. Platformy wymiany walut kryptograficznych będą działać na obecnych zasadach. Jako pośrednicy udostępniający narzędzia do handlu. Wraz z rozwojem technologii pojawią się warunki do poprawnego funkcjonowania giełd zdecentralizowanych. Tego rodzaju platformy przejmą większość rynku.

Po co trzymać środki u pośrednika i ryzykować jeśli można trzymać je u siebie bez ryzyka?

Odpowiedź na to pytanie jest oczywista. Dlatego właśnie zdecentralizowane giełdy kryptowalut będą kolejnym krokiem naprzód. Z powodu niedoskonałej technologii, obecnie działające aplikacje tego typu nie są żadną konkurencją dla tradycyjnych platform dostępnych poprzez logowanie na stronie. Jednak z czasem ta proporcja ulegnie odwróceniu.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.