Giełda w Moskwie już otwarta – ograniczone działanie i… wzrosty

Flaga rosyjska i wysoka zmienność na giełdzie
J2T Trade

Po blisko miesiącu przerwy na giełdę w Moskwie wraca handel akcjami. Warto jednak zaznaczyć, że ograniczenia możliwości sprzedaży walorów są tak duże, że trudno mówić o wolnym rynku. W efekcie akcje spółek… mocno rosną. Rosyjski indeks MOEX podczas dzisiejszej sesji drożeje o 4,4%.

Ruch w górę napędzają naftowi giganci, tacy jak Rosnieft, Łukoil, Novatek, Surgutnieftiegaz, Tatnieft i Gazprom, którzy zyskują po kilkanaście lub nawet ponad 20 procent. Na drugim biegunie znajdują się akcje linii lotniczych Aerofłot, które tracą ponad 16%.

Powrót giełdy w Moskwie ze sporymi ograniczeniami

Po blisko miesiącu przerwy, handel na Giełdzie Papierów Wartościowych w Moskwie został wznowiony, ale z licznymi ograniczeniami. Przede wszystkim obracać można tylko walorami 33 spółek spośród 50 wchodzących w skład flagowego indeksu MOEX. Ponadto zagraniczni inwestorzy – którzy jeszcze przed rokiem odpowiadali za około połowę handlu – do 1 kwietnia nie mogą sprzedawać swoich akcji. Mało tego – ani oni, ani sami Rosjanie nie mają również prawa do krótkiej sprzedaży.

Na rynku interweniują więc krajowi inwestorzy instytucjonalni, skupując akcje za publiczne pieniądze – rosyjski fundusz majątkowy ma bowiem prawo przeznaczyć na ten cel nawet bilion rubli w tym roku. Ograniczony jest także czas trwania sesji – zakończy się ona już po 4 godzinach handlu, o godzinie 12:00 czasu polskiego.

FP Markets

Rosyjscy inwestorzy nie chcą pozbywać się akcji?

Warto zwrócić także uwagę, że krajowi inwestorzy mają wątpliwości czy sprzedaż akcji rosyjskich spółek w tym momencie w ogóle ma sens. Pozyskanych rubli i tak bowiem nie można obecnie wymienić na twardą walutę, a inflacja błyskawicznie pochłania wartość pieniądza.

W efekcie flagowy indeks Giełdy Papierów Wartościowych w Moskwie – MOEX wyraźnie dziś zwyżkuje. Pod koniec sesji znajduje się on 4,4% na plusie.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.