Awersja inwestorów do ryzyka coraz większa – gdzie bezpiecznie ulokować środki?

Inwestowanie w 2022
J2T Trade

2022 rok do tej pory jest wyjątkowo trudny dla rynku kapitałowego. Po pierwsze, teraz już nie tylko Rada Polityki Pieniężnej, ale Amerykańska Rezerwa Federalna oraz Europejski Bank Centralny podnoszą stopy procentowe, a zacieśnianie polityki monetarnej nie jest korzystnym zjawiskiem na giełdach. Po drugie, świat boryka się obecnie z rekordową w XXI wieku inflacją i ekstremalnie wysokimi cenami energii.

To wszystko wpływa na ponadprzeciętnie wysokie wahania kursów na rynkach i wzrost awersji do ryzyka wśród inwestorów. Jednak nie ma żadnych wątpliwości, że z inwestowania swoich oszczędności nie należy rezygnować – w końcu inflacja w naszym kraju przekracza już 15,5%, a na dodatek na rynku walutowym polski złoty systematycznie osłabia się do najistotniejszych światowych walut – w szczególności do dolara amerykańskiego.

W jakie instrumenty inwestycyjni możemy dziś ulokować swoje środki, aby chronić siłę nabywczą naszego kapitału i podejmować przy tym jak najniższy poziom ryzyka? Które grupy aktywów warto rozważyć? Przekonamy się poniżej, w pierwszej kolejności powinniśmy zwrócić uwagę na:

Obligacje skarbowe indeksowane inflacją Napis "obligacje skarbowe"

Prawdopodobnie najbezpieczniejszą metodą ochrony kapitału przed wściekle galopującym, już dwucyfrowym wzrostem cen jest zainwestowanie w obligacje skarbu państwa indeksowane inflacją. Obligacja skarbowa to dłużny papier wartościowy emitowany przez rząd. To jeden z podstawowych instrumentów dłużnych będących przedmiotem obrotu na światowych rynkach finansowych.

FP Markets

W Polsce obligacje skarbowe emituje Ministerstwo Finansów. Minister Finansów pożycza więc od nabywcy obligacji określoną sumę pieniędzy i zobowiązuje się ją zwrócić wraz z należnymi odsetkami (wykupić obligacje) w określonym czasie. Za zobowiązania wynikające z tytułu emisji skarbowych papierów wartościowych Skarb Państwa odpowiada całym swoim majątkiem.

Wspomniana odpowiedzialność ma formę odpowiedzialności finansowej, której skutki ujmuje się w ustawie budżetowej. Przychody uzyskane ze sprzedaży obligacji są przeznaczone na finansowanie deficytu budżetu państwa. Termin do zapadalności obligacji skarbowych jest z reguły dłuższy niż 1 rok, choć zdarzają się wyjątki i emisje papierów dłużnych o bardzo krótkim terminie – nawet wynoszącym zaledwie 3 miesiące.

Aktualna oferta

Obligacje skarbu państwa indeksowane inflacją polegają one na tym, że państwo pożycza od nas pieniądze, zobowiązując się okresowo wypłacać jedynie odsetki, a pełny środków dopiero po ustalonym czasie. W Polsce mamy dziś czteroletnie, sześcioletnie, dziesięcioletnie i dwunastoletnie obligacje indeksowane inflacją. Aktualne oprocentowanie tych papierów wartościowych prezentujemy poniżej:

  • Obligacje czteroletnie: 6,00% przez pierwszy rok, a następnie oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,00%. Odsetki wypłacane są co roku
  • Obligacje dziesięcioletnie: 6,25% przez pierwszy rok, a następnie oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,25%. Odsetki wypłacane są co roku
  • Sześcioletnie obligacje rodzinne (dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus): 6,20% przez pierwszy rok, a następnie oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,50%. Odsetki wypłacane są co roku
  • Dwunastoletnie obligacje rodzinne (dla beneficjentów programu „Rodzina 500 plus): 6,50% przez pierwszy rok, a następnie oprocentowanie jest równe inflacji i stałej marży wynoszącej 1,75%. Odsetki wypłacane są co roku

Nieruchomości na wynajem Nieruchomości w koszyku zakupowym

To, że Polacy postrzegają nieruchomości jako okazję inwestycyjną udowadnia sytuacja, z jaką mamy do czynienia na rynku już od dobrych kilku lat. Liczba sprzedanych mieszkań z każdym rokiem rośnie w zadziwiającym tempie, choć ich ceny cały czas rosną. Przykładowo, w Warszawie metr kwadratowy przeciętnego mieszkania kosztuje obecnie średnio 13 300 złotych. W 2018 roku było to przeciętnie 8900 PLN, a w 2014 – około 7 tysięcy złotych za metr kwadratowy.

Mało tego, analizując dane historyczne, zobaczymy że nieruchomości świetnie zachowują wartość kapitału w długim horyzoncie czasowym, a zwłaszcza w czasach wysokiej inflacji. Inwestycja w tego typu aktywa trwałe w tym okresie może okazać się więc dobrym pomysłem, w szczególności w celach inwestycyjnych, a konkretnie na generowaniu pasywnego dochodu z wynajmu.

Tylko za gotówkę

Co bardzo ważne, mowa tu jednak o zakupie nieruchomości za gotówkę, z własnych oszczędności, a nie posiłkowaniu się kredytem hipotecznym, ponieważ nadal znajdujemy się w cyklu zdecydowanych podwyżek stóp procentowych i z tego powodu raty, które trzeba spłacać co miesiąc, cały czas rosną, a zadłużanie się w celu nabycia mieszkania zdecydowanie przestało być opłacalne.

To z kolei wpływa właśnie na wzrost zainteresowania wynajmem. Zwłaszcza teraz, gdy zarówno ze względu na gwałtowny spadek zdolności kredytowej Polaków, rynek najmu w Polsce, szczególnie w dużych miastach, przeżywa prawdziwy boom. W najbliższej przyszłości to się nie zmieni – skoro coraz mniej mieszkańców naszego kraju będzie w stanie sobie pozwolić na zakup mieszkania, to będą niejako zmuszani do najmu, a stawki miesięcznego czynszu dla wynajmującego będą pięły się w górę. Tak działa wolny rynek.

Alternatywne instrumenty inwestycyjne Piwniczka na drogie wino kolekcjonerskie

Oferta inwestycji alternatywnych jest obecnie bardzo zróżnicowana i każdy z całą pewnością może w ich zakresie znaleźć coś dla siebie. Biorąc pod uwagę, że nie tylko nad Polską, lecz i nad całą Europą wisi dziś widmo recesji i – co za tym idzie – bessy na giełdach papierów wartościowych, warto skoncentrować się na tych aktywach, na których nie występuje wysoka, bezpośrednia korelacja z rynkami finansowymi – to właśnie one charakteryzują się najwyższym poziomem bezpieczeństwa.

Inwestycje alternatywne bez korelacji z rynkiem finansowym

O jakich rynkach tutaj mowa? W pierwszej kolejności o tych, w których to czas jest największym sprzymierzeńcem inwestora, a podaż jest mocno ograniczona. Mowa tu więc o rynku alkoholi kolekcjonerskich (zwłaszcza wina i whisky), starych samochodów (oldtimerów) czy antyków. W każdym z tych przypadków mamy dodatkowo do czynienia ze stosunkowo młodym rynkiem, który dynamicznie się rozwija i cały czas zyskuje na znaczeniu.

Oczywiście tego typu inwestycje nie są pozbawione wad. W pierwszej kolejności wymagają one posiadania odpowiedniej, niemal eksperckiej wiedzy w wybranym zakresie. Po drugie, mamy tu do czynienia z aktywami materialnymi, które trzeba w odpowiedni sposób przechowywać, co może być dość problematyczne. Klasyki samochodowe

Jednak – jak już zostało wspomniane – podaż tego typu produktów maleje i nie może zostać zwiększona, do tej pory z czasem zawsze zyskiwały one na wartości i generowały naprawdę satysfakcjonującą stopę zwrotu, a co najważniejsze – na ceny tych towarów nie wpływają załamania na rynkach finansowych, ani inne wahania cen czy zmiany koniunktury. Dzięki temu stanowią one świetne instrumenty do dywersyfikacji naszego portfela inwestycyjnego.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.