Czym są fundusze kryptowalutowe i jak w nie inwestować?

Fundusz kryptowalutowy
J2T Trade

Nie podlega żadnej wątpliwości, że kryptowaluty na dobre zadomowiły się już na światowym rynku finansów i inwestycji. Duży wpływ na ten proces miała Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC), która w październiku zeszłego roku zezwoliła na uruchomienie funduszy ETF opartych na kontraktach terminowych na Bitcoina. W efekcie dziś już na rynku finansowym mamy wiele przyjaznych i intuicyjnych możliwości inwestowania w cyfrowe monety – giełda kryptowalut nie jest tutaj jedyną możliwością.

Szczególną uwagę warto zwrócić właśnie na fundusze kryptowalutowe, które od minionej jesieni cieszą się gigantycznym zainteresowaniem – zwłaszcza gdy mowa o funduszach ETF. W jaki sposób one działają? Jakie mamy rodzaje tych funduszy? Jak można w nie inwestować? Przekonamy się poniżej:

Fundusze kryptowalutowe – co to? Dolary i BTC

Fundusze kryptowalutowe cieszą się rosnącą popularnością. Historia takich funduszy trwa dopiero 10 lat, jednak stały się już one istotną częścią rynku. Według ekspertów to właśnie fundusze kryptowalutowe mają kluczowy wpływ na wahania cen na rynku crypto. Co roku powstają setki nowych funduszy kryptowalutowych, a wartość ich aktywów staje się coraz bardziej imponująca.

Największym funduszem kryptowalutowym, w który na dodatek zainwestować mogą inwestorzy indywidualni (o ile posiadają wymagany kapitał), Grayscale Bitcoin Trust (GBTC). Jest on obecny na rynku już od września 2013 roku, a wartość Bitcoinów, które ten fundusz reprezentuje wynosi dziś niemal 30 miliardów dolarów. Fundusz GBTC należy do Grayscale Investments, które jest największą firmą zarządzającą cyfrowymi aktywami na świecie.

FP Markets

Jak inwestować w fundusz Grayscale Bitcoin Trust?

Grayscale Bitcoin Trust działa w następujący sposób:

  1. Grayscale zaprasza prywatną pulę bogatych inwestorów do ulokowania pieniędzy w funduszu, które następnie wykorzystuje do zakupu dużych ilości Bitcoinów. Minimalna kwota inwestycji wynosi 50 tysięcy dolarów
  2. Akcje funduszu Grayscale są obecne w obrocie pozagiełdowym, co oznacza, że może nimi handlować dosłownie każdy. Akcje w funduszu śledzą cenę Bitcoina, oczywiście w przybliżeniu.

Udziały w funduszu mogą być przedmiotem obrotu z premią lub dyskontem w stosunku do rzeczywistej ceny BTC. Historycznie rzecz biorąc, prawie zawsze obrotowi towarzyszyła premia. To dobra wiadomość dla Grayscale i jego inwestorów, którzy zarabiają na tej premii.

Warto dodać, że firm Grayscale posiada w swojej ofercie również fundusze na inne kryptowaluty. Inwestowanie w akcje funduszu kryptowalutowego pozwala więc uzyskać ekspozycję na BTC bez konieczności martwienia się o to, jak go przechowywać czy przestrzegać związanych z tym regulacji.

Tradycyjne fundusze inwestycyjne to jednak nie jedyny rodzaj kryptowalutowych funduszy. Alternatywą dla nich są bardzo popularne fundusze ETF.

Fundusze kryptowalutowe ETF – podstawowe informacje ETF na BTC

Fundusze ETF – definicja

Zacznijmy od wyjaśnienia czym jest sam fundusz ETF. Mamy tutaj do czynienia z akronimem nazwy Exchange Traded Fund – czyli funduszem pasywnym notowanym na giełdzie, którego zadaniem jest wierne odwzorowanie cen wybranych aktywów. Może to być sektor gospodarki, indeks lub cała gospodarka danego kraju. Albo omawiane tutaj kryptowaluty.

Fundusze ETF w swoim założeniu są funduszami pasywnie zarządzanymi, których zadaniem jest jedynie wierne odwzorowanie koszyka aktywów. W związku z tym charakteryzują się niskimi kosztami zarządzania i stosunkowo dużą płynnością.

Narozdziny i popularyzacja bitcoinowych funduszy ETF

Z powyższego wynika, że bitcoinowy fundusz ETF po prostu odzwierciedla wartość Bitcoina. Co jednak bardzo ważne, ETF-y są przedmiotem obrotu na tradycyjnych giełdach, a nie na giełdach kryptowalut. Kryptowalutowe fundusze giełdowe ETF istnieją już w wielu krajach. W samym ubiegłym roku powstało wiele takich produktów w Kanadzie, Brazylii, Europie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Jednak wspomniane we wstępie zatwierdzenie funduszy ETF opartych na kontraktach terminowych na Bitcoina przez Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) było kamieniem milowym w popularyzacji tych kryptowalutowych instrumentów inwestycyjnych. Stany Zjednoczone są po prostu największym rynkiem finansowym na świecie, który dodatkowo odpowiada za większość globalnego hash rate’u Bitcoina.

Formy kryptowalutowych funduszy ETF

Główną zaletą kryptowalutowych funduszy ETF jest fakt, że działają one dokładnie tak samo jak ETF-y wspierane przez tradycyjne aktywa. Występują one zatem w dwóch formach:

  • Wspierane fizycznie – firma zarządzająca aktywami kupuje rzeczywiste kryptowaluty, tak jakby kupiła akcje dla tradycyjnego ETF. Następnie może utworzyć fundusz, który reprezentuje wartość posiadanych kryptowalut i wprowadzić go do obrotu na giełdzie. Jeśli wartość cyfrowych monet dla funduszu wzrośnie, wzrośnie również wartość inwestycji osób posiadających udziały w funduszu ETF na kryptowaluty
  • Wspierane przez kontrakty futures – udziały w funduszu nie są oparte na rzeczywistych monetach, ale na kontraktach terminowych (futures) na kryptowaluty. Kontrakt futures to po prostu umowa kupna lub sprzedaży aktywów po z góry określonej cenie w określonym czasie w przyszłości. Są one mniej ryzykowne niż ETF-y oparte na fizycznych aktywach. Eliminują bowiem potrzebę ochrony portfeli. To jedyny typ kryptowalutowego ETF-u, który został zatwierdzony przez Amerykańską Komisję Papierów Wartościowych i Giełd.

Różnice między kryptowalutowymi ETF a tradycyjnymi kryptowalutowymi funduszami

Dostępność i obrót na giełdzie

Zacznijmy od dostępności. Otóż, niektóre fundusze ETF oparte na kontraktach futures na kryptowaluty, notowane są na amerykańskim regulowanym parkiecie giełdowym NYSE Arca. Oznacza to, że większość międzynarodowych brokerów oferujących dostęp do amerykańskiej giełdy, umożliwi nam zainwestowanie w taki fundusz ETF – jak na przykład ProShares Bitcoin ETF – bezpośrednio z naszego rachunku maklerskiego.

W przypadku tradycyjnych kryptowalutowych funduszy inwestycyjnych, jedynym rozwiązaniem dla większości inwestorów jest ich nabycie na rynku pozagiełdowym. Część brokerów i giełd kryptowalutowych (w tym Coinbase) oferuje do niego dostęp, lecz w tym przypadku nie jesteśmy posiadaczami udziałów w funduszu notowanych na giełdzie. Rzeczywiste akcje w funduszu Grayscale Bitcoin Trust można nabyć wyłącznie przez ofertę prywatną od Grayscale. Minimalna wartość takiej inwestycji wynosi 50 tysięcy dolarów. Trzeba również posiadać status doświadczonego/akredytowanego inwestora według norm Amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC).

Wysokość opłaty za zarządzanie

Drugą różnicą jest roczna opłata za zarządzanie. W przypadku funduszy kryptowalutowych funduszy ETF notowanych na NYSE Arca nie przekracza ona 1% zainwestowanej kwoty. W przypadku Grayscale Bitcoin Trust i wielu innych funduszy wynosi ona 2%. Jak zatem widzimy, ekspozycja na kryptowaluty za pomocą funduszy ETF jest po prostu tańsza.

Aktywo bazowe i dokładność w odwzorowywaniu kursu

Warto jednak zaznaczyć, że fundusze ETF oparte na kontraktach futures na kryptowaluty nie odwzorowują tak dokładnie kursów kryptowalut jak fundusze ETF wspierane przez zakup rzeczywistych kryptowalut i tradycyjne fundusze inwestycyjne. Wynika to z prostego faktu – kontrakty terminowe nie odwzorowują perfekcyjnie kursu kryptowalut, nierzadko pojawiają się między nimi pewne różnice. Choć oczywiście nie są one znaczne – nie powinny przekraczać 0,5%. Należy jednak mieć świadomość, że w tym przypadku aktywem bazowym naszej inwestycji jest nie sama kryptowaluta a kontrakt futures na nią.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.