FTSE 100 zyskuje 0,22%. Głosy z BoE o wyższej podwyżce stóp.

Buy - Sell - Stop
J2T Trade

Za nami już pierwsza sesja nowego tygodnia oraz miesiąca. Główne rynki akcji w Europie notowały wczoraj zyski. Brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 zyskał w poniedziałek 0,22%. Inwestorzy otrzymali podczas wczorajszej sesji raport z sektora przemysłu. Na co szczególnie zwrócono uwagę w sprawozdaniu? W poniedziałek, 3 października pojawił się komentarz jednego z członków Banku Anglii (BoE). Catherine Mann wspomniała o wyższej podwyżce stóp procentowych.

Indeks na zielono w nowym miesiącu

Rozpoczął się wczoraj nowy miesiąc handlowy. Londyński indeks giełdowy FTSE 100 zakończył poniedziałkową sesję na zielonym terytorium. W ogólnym rozrachunku sesyjnym notowania indeksu FTSE 100 wzrosły o jedyne 0,22%.

Więcej spółek zyskujących

Spójrzmy na to co działo się w poniedziałek, 3 października wewnątrz indeksu FTSE 100. Warto zacząć od informacji, że najwyższym poziomem zmienności znów wykazała się spółka Carnival. Notowania przedsiębiorstwa kolejny raz spadły, tym razem o 7,43%. Jednocześnie Carnival przewodziło stronie spadkowej. Więcej spółek jednak wykazało zysk. Na ich czele stanęła firma ITV. Akcje spółki wzrosły o 4,43%.

PMI dla przemysłu wciąż poniżej 50 punktów

Indeks menedżerów ds. produkcji w Wielkiej Brytanii (PMI) wyniósł we wrześniu 48,4 pkt. Oznacza to wzrost o 1,1 pkt w porównaniu z poprzednim miesiącem, ale odczyt okazał się niższy niż zakładano. Wrzesień był trzecim z rzędu miesiącem utrzymywania się indeksu poniżej 50-punktowego progu. Przyczynami takiej wartości wskaźnika były skurcze odnotowane w produkcji, nowych zamówieniach i eksporcie.

FP Markets

Biuro dokonujące raportu wskaźnika PMI skomentowało najnowszy odczyt: „Mniej pozytywnych wiadomości było również na froncie cenowym, gdzie stopy inflacji w kosztach nakładów i cenach sprzedaży zarówno podniosły się we wrześniu, co było częściowo związane z rosnącymi kosztami importu z powodu słabszego funta”. 

W raporcie zauważono również: „Przy istniejącej presji ze strony kryzysu kosztów utrzymania, która prawdopodobnie zostanie wzmocniona przez obecną niestabilność na rynkach finansowych, rosnącą niepewność gospodarczą i dalsze podwyżki stóp procentowych, sektor przemysłowy prawdopodobnie pozostanie w dołku w nadchodzącym kwartale, co przyczyni się do pogłębienia ryzyka recesji”.

Wyższa podwyżka stóp

Decydent Banku Anglii (BoE) Catherine Mann powiedziała w poniedziałek, że widzi „coraz bardziej osadzoną inflację”. Mann jest zaniepokojona obecną sytuacją. Urzędnik przyznała, że już na wrześniowym posiedzeniu opowiedziała się za wyższą podwyżką stóp. Wiele wskazuje na to, że również podobnie (to znaczy za wyższą podwyżką) będzie głosować na listopadowym posiedzeniu.

Punkt widzenia – popołudniowe odbicie indeksu

We wczorajszej analizie indeksu FTSE 100 również zwróciliśmy uwagę na możliwy ruch wzrostowy. Wówczas o wzroście pisaliśmy: „Jeżeli natomiast rynek skutecznie powróci powyżej 6 850, rozważyć będzie można następujące. Stabilizacja kursu właśnie w okolicach poziomu 6 850 dałaby oznaki o chęci większego odbicia. Przewaga siły popytowej w tym obszarze, doprowadziłaby do powrotu ceny do 6 930”. 

Patrząc już na poniedziałkowe wydarzenia, zauważyć warto, że dopiero w godzinach popołudniowych indeks postawił na stabilny powrót powyżej 6 850. Kupujący pokazali siłę i rynek w godzinach wieczornych zaliczył wskazywany target. Aktualnie (tuż po godzinie 5), rynek oscyluje nieco powyżej 6 930.

Scenariusz główny – wzrostowy

Teraz istnieje realna szansa na to, aby rynek mógł kontynuować odbicie. Do takiego ruchu wykorzystane może być obecne położenie zakresu średniej kroczącej SMA 55. W pierwszej chwili rynek spróbować ma szansę re-testu od góry średniej. Dziś utrzymanie jej obszaru stanowić będzie kluczowe założenie. Z okolic średniej poderwany zostałby ruch z celem nawet na 6 980.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 04.10.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Nie zapominać należy, że okolice poziomu 6 950 stanowią dla rynku opór. Dopóki ten zakres trzyma cenę, generowane może być zejście z celem na 6 850.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 04.10.2022

Konkluzja

Dziś, we wtorek, 4 października indeks FTSE 100 ma sposobność kontynuować odbicie. Takie mogłoby odbyć się w oparciu o zachowanie rynku na zakresie średniej kroczącej. Poniżej przedstawione zostały poziomy, aktualne na dzień 04.10.2022

TSR : 7 035

TFR : 6 945

TDP : 6 850

TFS : 6 760

TSS : 6 670

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.