FTSE 100 ze stratą. Wielka Brytania odzyskała wiarygodność.

Wykres słupkowy giełda
J2T Trade

Główny brytyjski indeks FTSE 100 zamknął czwartkową sesję poniżej kreski. Londyński indeks odnotował niewielką stratę notowań. Tym samym ostatni miesiąc roku rozpoczyna się od spadku. Wczoraj CEO holdingu HSBC powiedział, że Wielka Brytania odzyskała wiarygodność gospodarczą po kryzysie minibudżetowym. Dziś, w piątek 2 grudnia przyglądamy się brytyjskiemu indeksowi. Co może pokazać w najbliższych godzinach FTSE 100?

Niewielka strata na początek grudnia

Rynki rozpoczęły wczoraj zmagania w nowym, ostatnim miesiącu tego roku. Brytyjskie FTSE 100 niewielką stratę odnotowało na początku grudnia. Na notowaniach indeks stracił jedynie 0,19%. Co ciekawe poprzednio we wrześniu rynek również otworzył miesiąc od strat.

Decydowały spółki z największym wpływem

Tablica notowań składowych indeksu pokazała w czwartek, że większość z nich zyskiwało. Co więcej, po stronie zyskownych spółek odnotowano najwyższą, procentową zmianę ceny. Zyskom przewodziło Ocado, którego akcje skoczyły ogólnie o 6,78%. Po stronie stratnych komponentów wyróżniło się przedsiębiorstwo Rolls-Royce. Notowania holdingu obniżyły się o 4,39%. O wyniku spadkowym indeksu decydowały spółki z największym wpływem na indeks. Należy zauważyć, iż większość najważniejszych składowych (aż sześć z nich) FTSE 100 straciło.

Wiarygodność gospodarcza odzyskana

W ostatnich dniach w Londynie trwała konferencja Financial Times Global Banking Summit. Podczas tego wydarzenia przemawiał m.in. dyrektor generalny holdingu finansowego HSBC, Noel Quinn. Zarządzający oświadczył, że Wielka Brytania odzyskała wiarygodność po kryzysie minibudżetowym. Ponadto Quinn wyraził przekonanie, że wróciła właściwa równowaga pomiędzy polityką fiskalną i monetarną. Na koniec przewodniczący HSBC dodał: „myślę, że to było bardzo trudne kilka tygodni, ale przeszliśmy od tego i myślę, że jesteśmy znacznie bardziej stabilni, a Wielka Brytania jest nadal bardzo inwestycyjna”.

FP Markets

Sektor produkcyjny nadal się kurczył

Wczoraj opublikowany został raport dotyczący wskaźnika PMI dla przemysłu. Odczyt przebił oczekiwania analityków i wyniósł 46,5. Jednak w dalszym ciągu wartość pokazuje, że sektor produkcyjny się kurczył. Był to już czwarty miesiąc obserwowanego zjawiska. Według raportu, w listopadzie odnotowano „niższą produkcję, słabsze nowe przyjęcia i zmniejszone zatrudnienie. Podano również, że odnotowano niższy popyt zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i za granicą.

Punkt widzenia – rynek zrealizował spadek

Podczas czwartkowej analizy przychylniej patrzeliśmy w stronę scenariusza spadkowego. O takim ruchu pisaliśmy: „Rynek może pokusić się dziś o wykonanie cofnięcia. Takie zależeć będzie od zachowania sił rynkowych wobec nowego poziomu TFR – 7 612. Na zasadzie re-testu od dołu tego zakresu rynek mógłby rozpocząć zejście. Ruch spadkowy sięgnąłby prawdopodobnie aktualnego zakresu średniej kroczącej SMA 55, czyli 7 570”.

Rzeczywiście rynek postawił na zrealizowanie spadku. Po cofnięciu do TFR (7 612) i jego re-teście od dołu pojawiło się dalsze zejście. Zakładany target osiągnięty został po godzinie 16. Na wykres indeksu FTSE 100 patrzymy w piątek, tuż przed otwarciem sesji. Notowania brytyjskiego indeksu oscylują właśnie przy 7 570.

Scenariusz główny – spadkowy

Rynek postawić może jeszcze na kolejne zejście. Tym razem obszarem, z którego taki ruch mógłby zostać wygenerowany, byłby zakres średniej. Na zasadzie jej nadbicia od dołu i powrotu poniżej rynek mógłby rozpocząć cofnięcie. Potencjalnym celem na dziś byłby zakres 7 540-7 520.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 02.12.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jednak FTSE 100 pokazać może zdecydowany, stabilny powrót powyżej średniej. Wówczas każdorazowy re-test jej zakresu od góry nadałby impetu wzrostom. Celem w takim wypadku byłby powrót do 7 600.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 02.12.2022

Konkluzja

Za kilka minut rozpocznie się piątkowa sesja w Europie. Co pokażą rynki? Jak zachowa się FTSE 100? Poniżej rozpisane zostały poziomy aktualne na dziś.

TSR : 7 700

TFR : 7 612

TDP : 7 520

TFS : 7 430

TSS : 7 335

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.