FTSE 100 z zyskiem w środę. Dziś komunikat z Banku Anglii.

87
Budynek Banku Anglii
J2T Trade

Brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 zamknął środową sesję z zyskiem. Londyńskie FTSE 100 wzrosło finalnie o 0,63%. Dziś Bank Anglii (BoE) poda komunikat o zacieśnieniu polityki pieniężnej. Rynki oczekują podwyżki stóp procentowych o 50 punktów bazowych. Czego spodziewać się można jeszcze dziś od brytyjskiego indeksu?

Indeks FTSE 100 odrabia

Nazywany barometrem brytyjskiej gospodarki – indeks FTSE 100 zakończył środowy handel powyżej kreski. Notowania londyńskiego indeksu wzrosły w ogólnym rozrachunku o 0,63%. Tym samym indeks FTSE 100 odrobił straty z poprzedniej, wtorkowej sesji.

Głos strony wzrostowej

W środę, 21 września na indeksie FTSE 100 do głosu doszły składowe zyskujące. Tym razem to właśnie strona wzrostowa uzyskała przewagę liczebną. Najsilniejszą ze spółek była Hargreaves Lansdown, której akcje skoczyły o 5,69%. Jednak najwyższy poziom zmienności odnotowano po stronie stratnych składowych. Notowania przedsiębiorstwa Carnival spadły o 6,84%.

Decyzja Banku Anglii

Dziś oczy inwestorów z londyńskiego parkietu giełdowego zwrócone będą w stronę komunikatu wychodzącego z Banku Anglii. O godzinie 13 podana zostanie decyzja dotycząca podwyżki stóp procentowych. Rynki szykują się na kolejną podwyżkę rzędu 50 punktów bazowych. Czy decydenci Banku Anglii zdecydują się na właśnie taką podwyżkę?

FP Markets

Limit cen hurtowych w Wielkiej Brytanii

Rząd Wielkiej Brytanii nałożył w środę limit cen hurtowych na energię elektryczną oraz na gaz. Limit dotyczy przedsiębiorstw oraz sektora publicznego. W przypadku energii elektrycznej mowa o 211 funtach za MWh, zaś limit ceny hurtowej gazu wynosi 75 funtów za MWh. Rząd zaznaczył jednak, że ostatecznie cena zależeć będzie od rodzaju kontraktu poszczególnych przedsiębiorstw i okoliczności.

Punkt widzenia – rynek na tych samych poziomach

Na wczorajszą sesję podane zostały dwa scenariusze. Jako główny opisywany był ruch wzrostowy. Rynek podejście zrealizował jednak w nieco inny sposób. Po rozpoczęciu europejskiej sesji handlowej rynek tak naprawdę od razu ruszył do wyższych zakresów. Po godzinie 11 indeks dotarł do wskazywanego wczoraj targetu, czyli poziomu 7 240. Na kilka godzin rynek pozostał w tym zakresie, zmagając się jeszcze z zakresem średniej. W godzinach wieczornych rynek kontynuował podejście, co skutkowało trafieniem w poziom 7 285. Tam odnaleziona została siła podażowa, która zepchnęła rynek do niższych zakresów. Na chwilę obecną rynek oscyluje na tych samych poziomach co wczoraj rano.

Scenariusz główny – spadkowy

Ze względu na zaplanowaną na dziś decyzję w sprawie stóp procentowych, warto będzie pochylić się nad tym, jak wyglądać może ruch spadkowy. Rynek w pierwszych godzinach handlu może podbić do zakresu średniej kroczącej SMA 55. Wówczas ten obszar cenowy ma szansę okazać się oporem dla rynku. W takim przypadku rynek rozpocząć może ruch spadkowy na zasadzie impuls-korekta-impuls. Potencjalnym celem dla rynku będzie dziś cena 7 100.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 22.09.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Założenie dotyczące utrzymania okolic poziomu 7 150 można w dalszym ciągu pozostawić. Dopóki rynek utrzymuje ten obszar, generowane mogą być ruchy wzrostowe. Warto będzie zatem skupić się na tym, czy rynek jeszcze raz będzie chciał zejść w okolice właśnie 7 150. Każdorazowy re-test od góry poziomu TFS wskazywać może o chęci budowy podejścia. Powrót rynku do poziomu 7 250 wydaje się racjonalny w takim układzie.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 22.09.2022

Konkluzja

Zapadnie dziś decyzja dotycząca podwyżki stóp procentowych. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń miesiąca. Rynki nie spodziewają się, żadnej wielkiej zmiany w polityce pieniężnej Banku Anglii. Większej zmienności na indeksie FTSE 100 można spodziewać się dziś w okolicach godziny 13. Poniżej rozpisane zostały poziomy na dzień 22.09.2022.

TSR : 7 425

TFR : 7 334

TDP : 7 243

TFS : 7 153

TSS : 7 060

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.