FTSE 100 najgorsze od września. Analiza indeksu 13.03.2023

J2T Trade

W piątek, 10 marca inwestorzy zamknęli kolejny tydzień zmagań na rynku kapitałowym. Główne indeksy z Europy wykazały wówczas znaczne straty. Spośród nich najwięcej stracił londyński indeks. Popularne FTSE 100 okazało się również najgorsze od września ubiegłego roku. Skrajnie negatywne nastroje udzieliły się za sprawą wrzenia w świecie bankowości. Informacje dotyczące problemów banku Silicon Valley Bank Financial (SVB) rozprzestrzeniły się na poziom globalny. Dziś, w poniedziałek ruszy nowy tydzień zmagań. Jak wygląda analiza indeksu w dniu 13.03.2023?

FTSE 100 najgorsze od września

Piątkowa sesja ujawniła negatywne nastroje u inwestorów. Brytyjski indeks FTSE 100 wyraźnie stracił i wypadł najgorzej od września. Zamknięcie ostatniej sesji (10.03) ujawniło ogólną obniżkę notowań rzędu 1,67%. FTSE 100 tym samym przypieczętowało słabe nastroje całego tygodnia. W dniach 06.03-10.03 londyński indeks również wypadł szczególnie słabo. W tym ujęciu czasowym FTSE 100 także okazało się najgorsze od września. W całym tygodniu indeks odnotował stratę wynoszącą 2,50%.

Sektor bankowy tonął

Spółki tworzące indeks FTSE 100 pokazały w piątek stanowczo pesymistyczne nastroje. Przedsiębiorstwa napędzały się w stratach, a były one najbardziej widoczne w sektorze bankowym. Na czele strat stanęła jednak spółka Ocado (LON:OCDO), której akcje spadły o 6,54%. Niemniej podobnie sporo w ujęciu procentowym straciła spółka z sektora bankowego. Wycena Intermediate Capital (LON:ICP) zleciała o 6,45% w dół. Ze wszystkich składowych indeksów, jedynie dziewięć spółek uchroniło się przed stratami. Pod tym względem najlepiej wypadło Fresnillo, którego notowania wzrosły o 1,35%.

Punkt widzenia – notowania FTSE 100 cofnęły poniżej 7 700, indeks jednak odrabia

Piątkowa sesja, 10 marca rozpoczęła się od razu od strat. Rynek nie czekając, wykonał kilkudziesięciopunktowe zejście. W rejonach 7 710 wyhamował spadek i w godzinach południa odrabiał straty. FTSE 100 wymazało straty z początku sesji, jednak na niewiele się to zdało, gdyż wraz z otwarciem giełd w USA notowania znów się osunęły. Wówczas zejście było znacznie silniejsze i rynek zszedł poniżej 7 700. Po godzinach handlu w Europie, notowania FTSE 100 walczyły o poziom TFS.

FP Markets

Na wykres indeksu FTSE 100 patrzymy w poniedziałek, 13 marca. O godzinie 7 rano notowania znajdują się w rejonach 7 740.  Analiza na dziś wskazuje, że powinniśmy bliżej przyglądać się kontynuacji ruchu spadkowego. Niemniej my wyjdziemy nieco naprzeciw. Z ujęcia intraday bowiem obecna sytuacja stanowi okazję do ruchu w górę. Jak wygląda projekcja?

Ruch z piątkowego poranka (otwarcie giełd w Europie) połączymy z czwartkowym i rozpatrywać będziemy jako jeden. Odbicie z godzin popołudniowych to korekta, zaś późniejsze zejście to kolejny impuls spadkowy. Zobaczmy jednak, iż obecnie rynek oscyluje powyżej miejsca rozpoczęcia chwilowej korekty (poziom zaznaczony na pomarańczowo – rejony 7 715). Dziś rynek ma szansę w te rejony powrócić. Tam rynek ma szansę zebrać siłę popytową, a następnie ruszyć w górę. Celem na dziś byłyby rejony 7 787.

Wykres indeks FTSE 100 H1
Indeks FTSE 100 H1 13.03.2023

Negacją dla powyższych założeń będzie skuteczne wyłamanie rejonów 7 715. Zejście poniżej TFS wzmocniło by spadek, nawet do 7 650.

Konkluzja

Rozpoczyna się nowy tydzień handlu na rynkach akcji. Zapowiada się on niezwykle ciekawie i pytanie co rzeczywiście przyniesie. Dzisiejsza sesja może być jeszcze powiązana z wydarzeniami z zeszłego tygodnia. Poziomy nie uległy zmianą i aktualne na dziś opisane zostały poniżej.

TSR : 7 966

TFR : 7 879

TDP : 7 787

TFS : 7 696

TSS : 7 601

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.