FTSE 100 z kolejnym, nowym szczytem? BP z silnymi wynikami.

46
London City
J2T Trade

Giełdy w Europie zamknęły się we wtorek, 7 lutego w mieszanych nastrojach. Spośród głównych indeksów najlepiej wypadło brytyjskie FTSE 100. Notowania rynku z londyńskiego parkietu giełdowego zaświeciły się na zielono. Wczoraj inwestorzy zareagowali na raport brytyjskiego koncernu naftowego BP. Silne wyniki ważnej spółki przełożyły się na dodatni wynik indeksu. Kolejnego dnia, w środę 8 lutego patrzymy na londyńskie FTSE 100. Notowania oscylują przy ostatnio utworzonych, rekordowych zakresach. Czy dziś rynkowe zmagania wiązać się będą z kolejnym, nowym szczytem?

Indeks FTSE 100 zyskowny we wtorek

Parkiet giełdowy w Wielkiej Brytanii zaświecił się na wczorajszym zamknięciu na zielono. Popularny indeks FTSE 100 okazał się zyskowny we wtorek. Notowania wzrosły jednak niewiele, gdyż o 0,36%. Indeks tym samym wymazał część strat z pierwszej sesji tego tygodnia.

Wzrost indeksu pomimo dominacji strony spadkowej

Tablica notowań z wczoraj pokazała, że wyraźniejszym kolorem był czerwony. Większość składowych straciło, a przewodziło im przedsiębiorstwo Melrose Industries. Wycena tej firmy obniżyła się o 2,56%. Choć to strona spadkowa osiągnęła dominację liczebną, indeks zyskał. Stało się tak za sprawą siły wzrostów. Po tej stronie opowiedziały się najważniejsze składowe. Spółka BP okazała się najlepsza i zyskała 7,95%.

Silne wyniki kwartalne BP

Gigant naftowy – spółka BP podała podczas wczorajszej sesji wyniki finansowe za czwarty kwartał. Przychody spółki przekroczyły szacunki i wyniosły 70,36 mld dolarów. W skali roku był to wzrost o blisko 22%. Zysk netto spółki wyniósł 4,81 mld dolarów w ostatniej części roku. Przełożyło się to wartość wskaźnika zysku na akcję, który dotarł do 0,26 dolara.

FP Markets

Do wyników zostało dołączone oświadczenie prezesa BP. „Wzmacniamy BP, z naszą najsilniejszą w historii niezawodnością zakładów i najniższymi od 16 lat kosztami produkcji, co pomaga generować silne zwroty i zmniejszać zadłużenie już 11 kwartał z rzędu. Co ważne, dostarczamy dla naszych akcjonariuszy – z buybackami i rosnącą dywidendą” – zaznaczył prezes.

Punkt widzenia – indeks FTSE 100 chętny na nowe ATH, gdzie może dojść?

We wczorajszym artykule o indeksie FTSE 100 zwracaliśmy uwagę przede wszystkim na jeden wariant ruchu. W scenariuszu głównym pisaliśmy: „Oscylowanie na średniej pozwala sugerować, że rynek ten zakres będzie chciał wykorzystać. Taką sytuację wykorzystać może na korzyść wzrostów. Utrzymanie obszaru średniej i każdorazowy jej re-test od góry świadczyć będą na korzyść podejścia. Potencjalnym celem na dziś zdają się rejony 7 900”.

Rzeczywiście rynek wykorzystywał we wtorek średnią do budowy impulsów wzrostowych. Pierwszy z nich pojawił się tuż po otwarciu giełd w Europie. Rynek błyskawicznie spełnił warunki do wzrostu i przed południem do pełnego poziomu 7 900 zabrakło kilku punktów. W późniejszych godzinach pojawiło się cofnięcie i notowania powróciły do średniej. Siły rynkowe powalczyły o ten zakres i ponownie wygrał obóz byków. Po sesji handlowej, w godzinach nieoficjalnych, notowania z zakresu średniej wykonały drugi impuls wzrostowy.

Na wykres indeksu FTSE 100 patrzymy już jednak w środę, 8 lutego. Rynek dziś od rana korzysta na tym, co wykonał we wczorajszych godzinach po handlu. Aktualnie (o godzinie 7 rano w Polsce) notowania znajdują się w rejonach świeżo (w piątek 03.02) utworzonego ATH. FTSE 100 jest chętne na nowy rekord. Gdzie może dojść indeks?

Scenariusz główny – wzrostowy

W najbliższych godzinach rynek pokazać może dość pewny ruch, ze względu na to, że będzie szedł w nieznane. Rynek przed wzrostem ma szansę jednak najpierw cofnąć, celem zebrania większej siły. Strefą akumulacji zdaje się przedział 7 900-7 910. Z tego miejsca FTSE 100 mogłoby wyruszyć w podróż na niezbadane terytoria. Potencjalnym celem byłby okolice 7 950.

Wykres indeks FTSE 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 08.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jeżeli natomiast niewidoczna będzie siła kupujących, należałoby rozważyć wariant spadkowy. Powrót do poziomu TFR (7 888) i brak jego utrzymania będzie przemawiać za spadkiem do 7 830.

Wykres indeks FTSE 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 08.02.2023

Konkluzja

Londyński indeks FTSE 100 znajduje się w rejonach rekordowego szczytu, który ustanowiony został w miniony piątek. Czy rynek napisze dziś kolejny rozdział? Poziomy zaznaczone na wykresach nie ulegają zmianie. Stosowne na dzień 08.02.2023 znajdują się poniżej.

TSR : 7 975

TFR : 7 888

TDP : 7 796

TFS : 7 705

TSS : 7 610

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.