FTSE 100 z drobną obniżką. Dziś odczyt brytyjskiej inflacji.

inflacja
J2T Trade

Wczorajsze dane z rynku pracy nie wywołały większej zmienności na brytyjskim indeksie FTSE 100. Raporty wykazały nieco gorsze wyniki od oczekiwanych. Wtorkową sesję FTSE 100 zakończyło drobną obniżką notowań. Dziś, w środę 16 listopada brytyjscy inwestorzy oczekują odczytu inflacji. Dane inflacyjne zapewne spowodują wzmożoną zmienność na brytyjskich rynkach.

Sesje indeksu w kratkę

Wtorkową sesję handlową indeks FTSE 100 zakończył ze stratą. Zamknięcie pokazało, że notowania barometru brytyjskiej gospodarki odnotowały drobną obniżkę. FTSE 100 straciło wczoraj jedynie 0,21%. Patrząc na ostatnie sesje indeksu, zauważyć można pewną rzecz. Od 7 listopada sesje kończone są w tzw. kratkę. Jest to pierwsza taka sytuacja w tym roku.

Ocado przewodzi, tym razem spadkom

Spółki indeksu FTSE 100 nie opowiedziały się w większości po żadnej ze stron. Co ciekawe jednak, ponownie swoją obecność zaznaczyła spółka Ocado. Przedsiębiorstwo kolejny raz osiągnęło najwyższą, procentową zmianę ceny. Tym razem jednak Ocado przewodziło spadkom, a notowania firmy obniżyły się o 16,79%. Po stronie zysków najlepiej zaprezentowała się spółka Carnival. Jej akcje wzrosły we wtorek o 4,25%.

Dane z rynku pracy bliskie szacunków

Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii za wrzesień wzrosła do poziomu 3,6%. Odczyt wzrósł o 0,1 punktu procentowego względem poprzedniego miesiąca. Średnie tygodniowe zarobki w tym czasie również okazały się bliskie szacunkom, gdyż wzrosły o 6%.

FP Markets

Od szacunków odbiegła natomiast wartość zmiany zatrudnienia. Okazała się ona dwukrotnie większa i wyniosła -52 tysiące. Najnowsze dane z rynku pracy zasygnalizowały ogólnie jednak, że w tym sektorze gospodarka pozostaje w silnej kondycji.

Dane o inflacji wywołają zamieszanie ?

Na godzinę przed rozpoczęciem europejskiej sesji podany zostanie odczyt wskaźnika CPI w Wielkiej Brytanii. Październikowy odczyt brytyjskiej inflacji okazać ma się wyższy od tego z poprzedniego miesiąca. Co pokaże odczyt inflacji zaplanowany na godzinę 8 czasu polskiego?

Punkt widzenia – rynek skupił ruch przy 7 350

Brytyjskie FTSE 100 kolejny raz nie wykazało konkretnego ruchu. Od wtorkowego poranka notowania kierowały się w górę, a po godzinie 14 indeks zrównał się z poniedziałkowym szczytem. Następnie pojawiło się cofnięcie i indeks powrócił do 7 350. Z tego poziomu rynek wygenerował spadek sięgający dziś po północy okolic 7 310. Jednak na dwie godziny przed sesją europejską rynek powrócił do 7 350. To właśnie w ostatnim kilku dniach główna uwaga skupiona jest na okolicach 7 350. Czy tak będzie i tym razem?

Dziś wiele zależeć będzie od odczytu inflacji. Najnowszy raport wywoła najpewniej zmienność na londyńskim parkiecie giełdowym. Rynki oczekują wzrostu brytyjskiej inflacji.

Scenariusz główny – spadkowy

Rynek po otrzymaniu danych przed sesją może od razu urwać. Impetu spadkom nadałoby wczorajszych dołków. Ten zakres rynek potwierdzić mógłby re-testem w celu dopełnienia schematu. W kolejnych godzinach zejście byłoby kontynuowane. Prawdopodobnym celem na dziś stałby się zakres 7 250-7 270.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 16.11.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Z kolei brak paniki przerodzić się może w rynkowy spokój. Wówczas warto będzie obserwować, czy indeks skory będzie powrócić powyżej 7 350 i ten zakres utrzymać. Większa aktywność ze strony popytu przechyli szalę na korzyść wzrostów. Kolejny raz rynek mógłby podejść w okolice 7 420.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 16.11.2022

Konkluzja

Inwestorzy spoglądają dziś na odczyt inflacji w Wielkiej Brytanii. Wczorajsze dane z rynku pracy nie wywołały większych emocji na rynku. Sytuacja może ulec zmianie właśnie już za godzinę. Poziomy aktualne na dziś (16.11.2022) znajdują się poniżej.

TSR : 7 537

TFR : 7 445

TDP : 7 355

TFS : 7 265

TSS : 7 172

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.