FTSE 100 wyżej przy gorszych danych. Nowy brytyjski premier.

J2T Trade

Brytyjski rynek akcyjny zakończył poniedziałek wyżej. Tym samym również wyżej wylądował indeks giełdowy FTSE 100. Indeks zyskuje przy gorszych danych napływających z gospodarki Wielkiej Brytanii. Na wzrost wpłynął fakt wyboru nowego brytyjskiego premiera. Rishi Sunak został najmłodszym brytyjskim premierem od 200 lat. Na indeks FTSE 100 spoglądamy kolejnego dnia, we wtorek 25 października. Co pokaże dziś londyńskie FTSE?

Ulubiona seria indeksu

Notowany na londyńskiej giełdzie indeks FTSE 100 kolejny tydzień rozpoczął od zysków. Wczoraj, w poniedziałek 24 października notowania FTSE 100 wylądowały wyżej o 0,64%. Jednocześnie indeks przedłużył serię zysków do trzeciej z rzędu. Co ciekawe, taka długość serii wzrostów zdaje się ulubioną indeksu FTSE. Od lipca jest to najczęściej występująca seria wzrostowa.

Przewaga liczebna spółek zyskownych

Spółki tworzące indeks FTSE 100 opowiedziały się w większości za wzrostami. Jednak nie tylko przewaga liczebna spółek zyskownych wpłynęła na dodatni wynik indeksu. Najważniejsze dla indeksu spółki zyskiwały. Dla przykładu warto podać, że akcje spółki Lloyds Banking wzrosły o 2,79%. Ogólnie na czele zyskownych spółek stanęło Persimmon, którego akcje wzrosły o 4,47%. Jednak najwyższa, procentowa zmiana odnotowana została po stronie stratnych składowych. Przedsiębiorstwo Prudential obniżyło kurs akcji o 9,27%.

Wstępne dane pokazują pogorszenie nastrojów

Podczas wczorajszej sesji opublikowany został odczyt wskaźników PMI dla Wielkiej Brytanii. Były to co prawda wstępne raporty, jednak pokazują na co, warto zwrócić uwagę. Indeks zbiorczy Composite PMI w Wielkiej Brytanii wyniósł w październiku 47,2. Do pogorszenia nastrojów przyczyniły się presja inflacyjna, niepewność polityczna i rosnące stopy procentowe.

FP Markets

Spoglądając już na składowe zbiorczego wskaźnika, warto przede wszystkim podkreślić, że wskaźnik PMI dla sektora produkcyjnego spadł do 29-minimum. Za ten sam okres wskaźnik PMI dla usług osiągnął prawie dwuletni spadek.

Punkt widzenia – rynek testuje średnią

Indeks giełdowy FTSE 100 postawił wczoraj na wykonanie ruchu wzrostowego. Jednakże ten ruch poprzedzony został nieco większym zejściem. Rynek po rozpoczęciu sesji europejskiej postawił na spadek. Cena zeszła do zakresu średniej kroczącej SMA 55 i to właśnie w tych okolicach popyt zareagował. Doszło wówczas do pełnego przetestowania średniej. Przed południem rynek zebrał się do wzrostu i po godzinie 15 sięgnął ceny 7 050. Na moment pisania tego artykułu (przed 6 rano) indeks oscyluje przy 7 030.

Scenariusz główny – wzrostowy

Wzrost indeksu FTSE 100 ma szansę być dziś kontynuowany. Kluczowe założenie dla wzrostów opiera się na utrzymaniu poziomu 7 000. Dobrze byłoby, aby przed silniejszym ruchem, rynek pokazał zejście do tego poziomu. Jednak może się to nie wydarzyć. Impetu wzrostom nada przebicie wczorajszych szczytów (z sesji europejskiej) i tam rozejrzeć się będzie można za kolejnym ruchem wzrostowym. Cel pozostaje z wczoraj, czyli strefa 7 090-7 100.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 25.10.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Natomiast warto również liczyć się z zejściem. Takie polegałoby na negacji kluczowego założenia dla wzrostów. Negacja poziomu 7 000 (w postaci re-testu od dołu) otworzy drogę spadkom. Tempo spadkom nada również przełamanie zakresu średniej. Powrót do 6 900 wydaje się możliwy.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 25.10.2022

Konkluzja

Ponownie indeks giełdowy otwiera dobrze nowy tydzień. W Wielkiej Brytanii wybrany został nowy premier i sytuacja może się teraz nieco uspokoić. Poziomy nie uległy zmianie i prezentują się następująco.

TSR : 7 090

TFR : 7 000

TDP : 6 910

TFS : 6 820

TSS : 6 730

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.