FTSE 100 uratowało wzrost. Analiza indeksu 17.02.2023.

Indeks FTSE 100
J2T Trade

Główny brytyjski indeks giełdowy zakończył czwartkowe zmagania na plusie. FTSE 100 uratowało wzrost jednak dopiero pod koniec sesji. Zamknięcie ujawniło ponadto, iż indeks po raz pierwszy zakończył dzień powyżej poziomu 8 000. Rynki akcji zmierzają już do końca handlu w tym tygodniu. Zapraszamy na analizę popularnego londyńskiego indeksu w dniu 17.02.2023.

Czwarty dzień wzrostu na FTSE 100

Brytyjski indeks FTSE 100 choć nie osiąga w tym tygodniu wielkich zmian, prezentuje się pozytywnie. W czwartek, 16 lutego indeks wykazał kolejny, czwarty z rzędu dzień wzrostu. Notowania FTSE 100 tym razem podwyższyły się o 0,18%. Czy rynek zakończy tydzień samymi wzrostowymi sesjami?

Walka spółek o kierunek

Podczas czwartkowej sesji spółki tworzące indeks FTSE 100 nie były jednomyślne co do kierunku. Żadna ze stron nie przeważyła i o wyniku indeksu zaważyły najważniejsze składowe. One opowiedziały się za wzrostami. Na czele wszystkich zyskownych stanęła Centrica, której kurs akcji podwyższył się o 5,72%. Ze spółek o największym wpływie na indeks najlepiej zaprezentowało się Vodafone. Wycena tej spółki wzrosła o 2,32%. Po stronie strat wyróżniło się Imperial Brands. Notowania tej firmy spadły o 3,63%.

Sprzedaż detaliczna wzrosła w styczniu

Dzisiaj o godzinie 8 rano (czas w Polsce) pojawił się raport dotyczący sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii. Wielkość odnotowała w styczniu wzrost o 0,5%. Warto przypomnieć, iż w  grudniu odczyt wykazał spadek o 1,2%. Office for National Statistics podało również, że w ujęciu rocznym sprzedaż detaliczna spadła o 5,1%.

FP Markets

W raporcie przeczytać można ponadto, że największy wpływ na wzrost miała sprzedaż detaliczna poza sklepami. Sprzedaż napędzana była przez sklepy internetowe.

Punkt widzenia – FTSE 100 wykonało scenariusz spadkowy

Mimo pozytywnego wyniku ujawnionego na zamknięciu giełd, głównym ruchem był wczoraj spadek. O takiej możliwości pisaliśmy we wczorajszej analizie. Treść scenariusza głównego brzmiała: „Rynek może dziś jednak zwolnić ze wzrostami. Warto będzie obserwować, czy skory będzie powrócić w rejony nowego TFR (8 018). Jeżeli tak się stanie, otworzyłby sobie drogę do cofnięcia w rejony 7 980-7 990”.

Rzeczywiście patrząc już na czwartkową sesję z perspektywy wykresu, zauważyć można, iż rynek wyhamował wzrosty. Notowania cofnęły do poziomu TFR (8 018) i zgodnie z założeniami, wygenerowały z niego dalszy spadek. Notowania cofnęły dokładnie do wskazanej strefy 7 980-7 990. Dopiero z niej poderwały się i zaczęły odrabiać.

Na wykres indeksu FTSE patrzymy już przed ostatnią sesją tego tygodnia handlowego. W piątek, 17 lutego notowania znajdują się przy wczorajszych dołkach. Obecny układ sprawia, że dziś również bliżej przyglądamy się ruchowi korekcyjnemu.

Scenariusz główny – spadkowy

Rynek znajduje się obecnie poniżej zakresu średniej SMA 55. Od zachowania sił w tym obszarze zależeć będą zapewne dalsze losy brytyjskiego indeksu. Przewaga na zakresie średniej ze strony sprzedających skutkowałaby wykonaniem cofnięcia. Takie mogłoby rozpocząć się po utworzeniu przez rynek schematu niższego szczytu. Potencjalnym celem byłyby rejony 7 930.

Wykres indeks FTSE 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 17.02.2023

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jednak podejście do średniej wiązać się może z próbą jego przełamania. Wówczas to kupujący będą musieli pokazać siłę, a tę dobrze widać np. po wolumenie. Utrzymywanie się powyżej średniej dawałoby perspektywę podejścia do 8 040.

Wykres indeks FTSE 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 17.02.2023

Konkluzja

Dziś rynki akcji zakończą zmagania w kolejnym tygodniu tego roku. Kończący się dziś tydzień handlowy był ponadto przedostatnim w lutym. Co przyniesie piątkowa sesja? Czy indeks FTSE 100 powiększy zyski z ostatnich dni?

TSR : 8 105

TFR : 8 018

TDP : 7 926

TFS : 7 835

TSS : 7 740

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.