FTSE 100 traci 0,55% w czwartek. Mieszane odczyty ważnych danych dla UK.

156
londyn
J2T Trade

FTSE 100 straciło w czwartek pierwszy raz w obecnym tygodniu. Notowania FTSE 100 obniżyły się finalnie o 0,55%. Dziś rano Office for National Statistics (ONS) opublikowało raporty ważnych danych dla gospodarki Wielkiej Brytanii. Jak FTSE 100 zachowa się podczas ostatniej sesji tego tygodnia?

Pierwsza strata FTSE 100

Czwartkową sesję handlową brytyjski indeks FTSE 100 zakończył finalnie pod kreską. W ogólnym rozrachunku z dnia indeks spadł o 0,55%. Co ciekawe był to pierwszy dzień zakończony stratą indeksu w tym tygodniu handlowym. Dziś rozpocznie się ostatnia sesja tego tygodnia. Jak na razie wynik tygodniowy jest na niewielkim „plusie”.

Większość traciła w czwartek

Wczoraj indeks pod względem zmienności zdominowała spółka GSK plc. Odznaczyła się ona największą zmiennością i przewodziła stratnym składowym brytyjskiego indeksu FTSE 100. Spółka zmniejszyła swoją wycenę o 10,06%, całkowicie odbiegając pod tym względem od pozostałych spółek. Ponadto warto zauważyć, że większość komponentów zaliczanych do indeksu FTSE 100 zakończyło, sesję tracąc. Na czele wzrostów stanęło przedsiębiorstwo Coca-Cola HBC. Jej akcje skoczyły o 3,33%.

Istotne dane dla gospodarki znane

Agencja rządowa Wielkiej Brytanii – Office for National Statistics (ONS) dziś rano opublikowała najnowsze raporty dotyczące istotnych danych dla gospodarki. Były to odczyty PKB, produkcji i bilansu handlowego. W przypadku odczytu PKB były to głównie dane wstępne. Produkt krajowy brutto Wielkiej Brytanii spadł o 0,1% w drugim kwartale 2022 roku, co stanowi wspominany pierwszy szacunek. W ujęciu rocznym natomiast PKB wzrosło o 2,9% w porównaniu z II kwartałem 2021 roku.

FP Markets

Bilans handlowy Wielkiej Brytanii okazał się gorszy, niż przewidywano. W czerwcu deficyt wyniósł 22,85 miliarda funtów. Produkcja natomiast spadła w tym samym czasie o 0,9% w porównaniu z poprzednim miesiącem. Według raportu agencji rządowej do spadku przyczynił się spadek produkcji przemysłowej oraz górnictwa i kopalnictwa.

Punkt widzenia – rynek znalazł opór

Patrząc na rynek dziś, w piątek 12 sierpnia zauważyć można, iż FTSE wykonało schemat opisywany w poprzedniej analizie. FTSE 100 zaliczyło wskazywany target w postaci poziomu 7 200. Rynek dotarł jednak do nieco wyższych zakresów, gdyż sięgnął okolic TSR, czyli 7 533. Tam jednak znaleziona została siła podażowa i poziom ten okazał się oporem dla rynku. Indeks powrócił następnie w okolice 7 460, a obecnie znajduje się nieco poniżej zakresu średniej kroczącej SMA 55.

Scenariusz główny –spadkowy

Pomimo tego, że rynek trwa w szerszej zależności wzrostowej, dziś może wypełnić się układ korekcyjny, który rozpoczął się wczoraj. Jeżeli rynek nadal utrzymywać się będzie poniżej zakresu średniej kroczącej SMA 55, determinować może to przecenę. Re-test od dołu średniej byłby dopełnieniem schematu zejścia. Celem wówczas stałby się poziom TFR – 7 443, który może zostać przebity.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 11.08.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Zakres średniej może zostać jednak przełamany i cena wyjdzie powyżej niego. W takim przypadku z kolei re-test od góry średniej dałby początek ruchowi wzrostowemu. Targetem dla podejścia byłby poziom 7 530.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 11.08.2022

Konkluzja

Inwestorzy analizują zapewne dane, które napłynęły dziś z Wielkiej Brytanii. Szczególnie ważne będą komentarze osób odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie gospodarki. Dziś szczególną uwagę należałoby zwrócić na zachowanie rynku na zakresie średniej kroczącej SMA 55. Poziomy na dzień 12.08.2022.

TSR : 7 533

TFR : 7 443

TDP : 7 352

TFS : 7 262

TSS : 7 168

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.