FTSE 100 straciło na początku grudnia. Analiza indeksu FTSE.

London Stock Exchange
J2T Trade

W minionym tygodniu handlowym (28.11-02.12) rozpoczął się handel w ostatnim miesiącu tego roku. Główny brytyjski indeks FTSE 100 stracił na początku grudnia. Negatywne nastroje nie okazały się silne, gdyż spadki były znikome. Na początku nowego tygodnia, w poniedziałek 5 grudnia patrzymy na londyński parkiet giełdowy. Jak wygląda obecnie sytuacja? Analiza indeksu FTSE 100.

Straty na początku miesiąca

Ubiegły tydzień (28.11-02.12) rozpoczął i zakończył się dla londyńskiego FTSE stratami. Ponadto należy zauważyć, że we wspomnianym tygodniu handlowym rynki otworzyły grudzień. FTSE 100 wykazało straty na początku nowego miesiąca, tracąc w dwa pierwsze dni. Obniżki były jednak znikome. Piątkowe zamknięcie giełd w Europie pokazało, że tego dnia FTSE 100 wykazało stratę rzędu zaledwie 0,03%. W całym omawianym tygodniu natomiast indeks finalnie zyskał 0,93%.

Składowe walczyły o kierunek

Tabela notowań spółek indeksu FTSE 100 pokazała w piątek, 2 grudnia, że końcowo więcej z nich zyskało. Zauważyć przy tym należy, że składowe podczas całej sesji walczyły o kierunek. Zyskom przewodziło Associated British Foods, którego akcje wzrosły o 5,04%. Największą stratę poniosła spółka Carnival. Notowania morskiego przewoźnika spadły o 4,02%.

Spółka BP uniknęła strajku?

Brytyjski koncern naftowy BP ogłosił w ostatni piątek porozumienie ze związkami zawodowymi pracowników swojej rafinerii w Rotterdamie. Decyzja o pójście na ustępstwa ze strony władz spółki pojawiła się po groźbie strajku ze strony związków zawodowych. Porozumienie obejmuje akceptacje przez spółkę pewnych ustaleń. Należą do nich: podpisanie z pracownikami nowego, trzyletniego kontraktu z 6% wzrostem płac, 4 000 euro jednorazowej premii oraz dopuszczanie pracowników do planu kompensacji akcji. Warto zauważyć, że spółka BP tym samym najprawdopodobniej uniknęła strajku w jednym ze swoich największych zakładów.

FP Markets

Kontynuacja raportów PMI

W czwartek, 1 grudnia w Wielkiej Brytanii opublikowano listopadowy raport wskaźnika PMI. Wówczas podano jedynie odczyt dla sektora przemysłowego. Na dziś, 5 listopada zaplanowano kontynuację raportów PMI. O godzinie 10:30 podana zostanie wartość wskaźnika dla usług oraz wartość zbiorcza (Composite PMI).

Punkt widzenia – zejście do 7 520 zaliczone!

W piątkowej analizie brytyjskiego indeksu rozważaliśmy szczególnie ruch spadkowy. Projekcja główna zakładała: „Rynek postawić może jeszcze na kolejne zejście. Tym razem obszarem, z którego taki ruch mógłby zostać wygenerowany, byłby zakres średniej. Na zasadzie jej nadbicia od dołu i powrotu poniżej rynek mógłby rozpocząć cofnięcie. Potencjalnym celem na dziś byłby zakres 7 540-7 520”.

Rzeczywiście to na obniżkę zdecydowało się FTSE 100. Cena przed ruchem spadkowym niestety nie podbiła. Niemniej jednak zaliczone zostało zejście do 7 520. Co ciekawe, rynek w ciągu kilku godzin, dwukrotnie odwiedził zakres 7 520. Na brytyjski indeks patrzymy w poniedziałek, 5 grudnia o godzinie 6 rano. Notowania FTSE 100 znajdują się obecnie przy 7 570.

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek pokazał ostatnio, że powyżej 7 500 zamierza się utrzymać, a ruchy wzrostowe dalej wchodzą w grę. Dziś indeks może właśnie wykonać podejście. Dobrze byłoby, żeby ruch rozpoczął się jednak od cofnięcia. Indeks postawić może na zbadanie okolic poziomu 7 550. Z tego miejsca zebrana mogłaby zostać siła popytowa. Wyjście rynku powyżej zakresu średniej kroczącej SMA 55 i jej re-test od góry napędziłby wzrosty. Powrót do 7 600 może być celem rynku na najbliższe godziny.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 05.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak może wydarzyć się tak, że rynek obecne zakresy wykorzysta do odbicia się od średniej. Następnie na zasadzie zejścia do 7 550 i przełamania tego zakresu rynek mógłby skierować się w dół. Potencjalnym celem byłoby cofnięcie do 7 520.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 05.12.2022

Konkluzja

Brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 stoi przed szansą, aby wygenerować wzrost do 7 600. Czy rzeczywiście takim ruchem rynek otworzy nowy tydzień? Poziomy zamieszczone na wykresach pozostają bez zmian, a rozpisane są w następujący sposób.

TSR : 7 700

TFR : 7 612

TDP : 7 520

TFS : 7 430

TSS : 7 335

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.