FTSE 100 straciło 0,70%. Dziś święto w Wielkiej Brytanii.

103
J2T Trade

Brytyjski indeks FTSE 100 stracił w piątek. Notowania FTSE 100 spadły o 0,70%. Dziś, w poniedziałek 29 sierpnia londyńska giełda jest zamknięta. Inwestorzy z londyńskiego parkietu mają przedłużony weekend. Spowodowane jest to faktem, iż w Wielkiej Brytanii obchodzone jest tzw. Święto Bankowe.

Gorszy tydzień indeksu

Ostatnią sesję ubiegłego tygodnia indeks giełdowy FTSE 100 zakończył poniżej kreski. Procentowa zmiana ceny w piątek okazała się jak dotąd najwyższą w sierpniu. Indeks FTSE 100 stracił w piątek 0,70%, notując tym samym czwartą sesją spadkową w minionym tygodniu handlowym (22.08-26.08). W całym tygodniu indeks obniżył się finalnie o 1,63%, co było najgorszym wynikiem od połowy czerwca tego roku.

Komponenty nastawione spadkowo

Zamknięcie piątkowej sesji wykazało, że spółka Intercontinental odnotowała procentowo najwyższą zmianę ceny. Akcje brytyjskiego hotelowego giganta obniżyły się o 4,35%. Tym samym spółka przewodziła zdecydowanej większości składowych FTSE 100. Komponenty na ogół nastawione były spadkowo. Jedynie notowania kilkunastu spółek zaświeciły się na zielono. Co ciekawe jednak, żadna z zyskownych składowych nie przekroczyła poziomu zmienności rzędu 1%. Najsilniejsze okazało się Persimmon, którego wynik wyniósł +0,84%.

Święto Bankowe w Wielkiej Brytanii

W Wielkiej Brytanii i Irlandii obchodzone jest dziś, 29 sierpnia święto państwowe. Brytyjczycy przedłużają weekend, gdyż dziś mają dzień wolny od pracy. Pojęcie święta bankowego, czyli bank holiday, w Wielkiej Brytanii odnosi się do wszystkich świąt publicznych w Zjednoczonym Królestwie. Samo sformułowanie „bank holiday” powstało z faktu, iż instytucje bankowe nie są czynne w takie dni.

FP Markets

Punkt widzenia – piątkowa sytuacja

Ze względu na charakter dzisiejszego dnia, tradycyjnych scenariuszy nie będzie. Rynek dziś jest zamknięty i powróci jutro, 30 sierpnia. Warto jednak omówić sytuację z piątku. Zrealizowany został scenariusz spadkowy zakładany podczas ostatniej analizy indeksu FTSE 100. Założenia dotyczyły: „Gdyby jednak rynek najpierw chciał podbijać, pobudzić mogłoby to siłę podażową na rynku. Podbicie jednak nie może sięgnąć wczorajszego szczytu. Innymi słowy rynek może w pierwszych minutach nieco zmylić. Po drobnym podbiciu pojawić się może zejście do zakresu średniej kroczącej. Przełamanie średniej otworzy drogę wówczas do niższych zakresów. Prawdopodobnym targetem w takim wypadku będzie 7 430”.

Rzeczywiście rynek wykonał najpierw podbicie, co pobudziło stronę podażową. Pierwszy ruch spełnił swoje założenie, gdyż nie sięgnął czwartkowego szczytu. Następnie pojawiło się zejście do zakresu średniej kroczącej i rynek po kilku godzinach przełamał jej zakres. Target osiągnięty został jeszcze w godzinach sesji europejskiej. Poniżej zamieszczony został wykres prezentujący obecną sytuację na rynku.

Wykres FTSE H1
Wykres indeks giełdowy FTSE 100 H1

Konkluzja

Handlu na londyńskim parkiecie dziś nie ma. Rynek akcyjny na wyspach pozostaje zamknięty do jutra. Z racji tego nie podane zostały na dziś projekcje dla indeksu FTSE 100. Poziomy, widoczne na dołączonym wykresie rozpisane zostały poniżej.

TSR : 7 654

TFR : 7 564

TDP : 7 472

TFS : 7 382

TSS : 7 289

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.