FTSE 100 przedłużyło wzrosty. Ograniczenie popytu celem BoE.

BoE
J2T Trade

Na początku nowego tygodnia brytyjski indeks trwał w dobrych nastrojach. W poniedziałek, 9 stycznia FTSE 100 przedłużyło wzrosty. Odnotowany zysk był jednak niewielki. Wczoraj inwestorzy mieli okazję przyjrzeć się wypowiedzi głównego ekonomisty Banku Anglii (BoE), Huw Pill’a. Bankier wskazał, że celem banku centralnego jest ograniczenie popytu. Co wydarzy się we wtorek?

Kontynuacja serii wzrostów FTSE 100

Za inwestorami pierwsza sesja nowego tygodnia handlowego (09.01-13.01). Główny brytyjski indeks giełdowy w poniedziałek, 9 stycznia wypadł ponownie dobrze. Notowania wzrosły wczoraj ogólnie o 0,33%. Tym samym FTSE 100 kontynuowało serię wzrostów, kończąc zmagania piąty dzień z rzędu na plusie.

Wzrostowe nastawienie ponownie przeważyło

Tablica notowań z poniedziałku pokazała, że składowe indeksu FTSE 100 ponownie opowiedziały się za generowaniem zysków. Wzrostowe nastawienie spółek znów było widoczne, a tym razem najlepiej wypadło Samsung Electronics. Akcje notowanego w Londynie giganta wzrosły o 5,25%. Po stronie strat natomiast wyróżniło się Fresnillo, które obniżyło swoją wycenę o 3,44%.

BoE z celem ograniczenia popytu

Główny ekonomista Banku Anglii (BoE), Huw Pill powiedział wczoraj, że celem banku centralnego jest ograniczenie popytu. Instytucja musi zapewnić, że impet, który wywołał problem inflacyjny zostanie w pełni zatrzymany. Bankier skomentował również sytuację związaną z łańcuchami dostaw. Pill wskazał, że zakłócenia nieco złagodniały i pojawiły się oznaki normalizacji popytu konsumenckiego.

FP Markets

Punkt widzenia – FTSE 100 cofnęło do średniej, co teraz?

W poniedziałkowej analizie indeksu FTSE 100 zakładaliśmy, że głównym ruchem okazać się może cofnięcie. Rzeczywiście rynek zdecydował się na zejście, jednak wykonał to na nieco innych zasadach. Ruch spadkowy rozpoczął już w godzinach europejskiej przedsprzedaży. Rynek urwał i przed południem zszedł poniżej poziomu 7 700. W tych okolicach pojawiło się odbicie. Po zamknięciu giełd w Europie, w nieoficjalnym handlu notowania FTSE 100 cofnęły. W nocy FTSE 100 cofnęło do średniej kroczącej SMA 55.

Na wykres indeksu FTSE 100 patrzymy we wtorek, 10 stycznia. Tuż przed pierwszym dzwonkiem w Londynie notowania znajdują się poniżej zakresu średniej. Jakie perspektywy ma przed sobą indeks dzisiaj?

Scenariusz główny – spadkowy

Warto będzie zwrócić uwagę na to, jak rynek zachowa się wobec okolic poziomu TFR (7 700). Strefa cenowa: 7 680-7 720 służyć może jako miejsce zebrania podaży. Dojście w te okolice skutkować mogłoby budową jednego ze schematów spadkowych. Potencjalnie rynek ma szansę cofnąć do 7 650.

Wykres indeks FTSE 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 10.01.2023

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jednak wspomniany wyżej obszar cenowy: 7 680-7 720 może zostać przełamany. Skuteczne utrzymywanie się notowań powyżej 7 700 świadczyć będzie z korzyścią dla ruchu wzrostowego. Rynek podejść mógłby do 7 750.

Wykres indeks FTSE 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 10.01.2023

Konkluzja – FTSE 100 rozpoczyna wtorek

Niebawem rozpoczną się zmagania brytyjskiego indeksu giełdowego we wtorek, 10 stycznia. Na jaki ruch zdecyduje się FTSE 100? Projekcje na dziś rozpisane zostały powyżej, zaś poziomy oznaczone na wykresach prezentują się następująco.

TSR : 7 785

TFR : 7 700

TDP : 7 607

TFS : 7 517

TSS : 7 422

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.