FTSE 100 przedłuża zyski. Niższa stopa bezrobocia w UK.

79
Stopy procentowe
J2T Trade

Brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 zamyka się ponownie wyżej. Jednocześnie FTSE 100 przedłuża zyski z poprzednich sesji. Wczoraj inwestorzy otrzymali raporty o PKB. Dziś natomiast rynkowi uczestnicy otrzymali partię kolejnych, istotnych informacji. Mowa o danych z rynku pracy. Kluczowym była dziś informacja o stopie bezrobocia. Dodatkowo dziś przemawiać będzie jeszcze przewodniczący Banku Anglii (BoE) Andrew Bailey. Czego można się dziś spodziewać po indeksie FTSE 100?

Zielone terytorium

Nazywany barometrem brytyjskiej gospodarki – indeks FTSE 100 dobrze rozpoczął nowy tydzień. Indeks giełdowy zakończył, wczorajsze zmagania na zielonym terytorium jednocześnie przedłużając zyski. W ogólnym rozliczeniu sesyjnym FTSE 100 wzrosło o 1,66%. Oznacza to, że kurs FTSE 100 znalazł się finalnie wyżej o 120 punktów.

Wzrostowe nastawienie spółek

Ponownie strona wzrostowa w pełni zdominowała indeks. Spółki znów nastawione były na osiąganie zysków. W poniedziałek, 12 września największą zmianę ceny odnotowała spółka Tesco. Akcje tego przedsiębiorstwa zyskały 5,50%. Warto również dodać, że najważniejsze dla FTSE 100 składowe również wzrastały. Notowania spółek Llyods Banking oraz Barclays wzrosły odpowiednio o 2,13% oraz 3,03%. Jedynie cztery komponenty wykazały wczoraj stratę. Najgorzej wypadło Melrose Industries, a kurs akcji tej spółki obniżył się o 0,55%.

PKB wzrosło w lipcu

Zgodnie z opublikowanymi wczoraj danymi PKB wzrosło o 0,2% w lipcu 2022 roku, w porównaniu do spadku o 0,6% w czerwcu tego roku. Na nowy wynik wpłynął w znacznym stopniu wynik sektora usług. Ten wzrósł o 0,4% w lipcu. Produkcja natomiast zmniejszyła się o 0,3% po spadku o 0,9% w czerwcu 2022 roku.

FP Markets

Front kolejnych danych

Dziś po 8 opublikowane zostały kolejne istotne dane ekonomiczne. Mowa o danych z rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Stopa bezrobocia w UK okazała się niższa w lipcu osiągając poziomu 3,6%. Ta informacja zapewne ucieszy inwestorów. Warto jednak zwrócić uwagę na inną informację z rynku pracy. Mocno wzrosła liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w sierpniu.

Punkt widzenia – FTSE 100 powróci powyżej 7 500?

Podczas wczorajszej analizy przedstawione zostały dwa warianty na możliwy ruch indeksu FTSE 100. Jako główny zakładany był ruch wzrostowy, a treść projekcji brzmiała: „Dopóki rynek utrzymywać będzie nowy poziom TDP, czyli właśnie okolice 7 350 generowane mogą być ruchy wzrostowe. Cena może najpierw zejść w okolice tego poziomu, aby na niższych zakresach przetestować apetyt kupujących. Każdorazowy re-test od góry obszaru TDP determinować będzie podbicie. Potencjalnym targetem będzie dziś 7 430”.

Weryfikując już poniedziałkowe założenia dla wzrostu, warto zaznaczyć, że rynek ruszył błyskawicznie do góry tuż po otwarciu sesji. Rynek nie dał szansy dołączenia do ruchu z nieco niższych zakresów i po godzinie dotarł do zakładanego targetu. Obecnie cena znajduje się nieco poniżej 7 470.

Scenariusz główny – wzrostowy

Dziś punktem odniesienia dla wzrostów mogą być okolice poziomu 7 450. Właśnie w okolicach tego obszaru rynek ma szansę zebrać siłę do kolejnych wzrostów. Utrzymywanie się ceny w bliskich okolicach TFR, stanowić będzie kluczowe założenie. Celem dla wzrostów może być przełamanie 7 500.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 13.09.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Zejście poniżej poziomu TFR stanowić będzie mogło podstawę dla ruchu spadkowego. Ten zakres potraktowany może zostać, jako opór. Każdorazowy re-test od dołu poziomu TFR determinować będzie powrót rynku do średniej kroczącej SMA 55, czyli nieco poniżej 7 400.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 13.09.2022

Konkluzja

Opublikowane najnowsze dane wpłyną w najbliższych godzinach na zachowanie inwestorów. Teraz od rynku oczekuje się, aby pokazał czy zamierza utrzymać się powyżej poziomu 7 450. Właśnie reakcja na tym poziomie okazać się może dziś kluczowa. Poniżej rozpisane zostały poziomy na dzień 13.09.2022.

TSR : 7 425

TFR : 7 334

TDP : 7 243

TFS : 7 153

TSS : 7 060

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.