FTSE 100 pozytywnie zamknęło listopad. Indeks na plus 0,81%.

J2T Trade

Środowa sesja upłynęła pod znakiem wzrostów. Główny brytyjski indeks FTSE 100 przedłużył zyski z wtorku. Indeks wyszedł wczoraj na plus o 0,81%. Londyńskie FTSE 100 tym samym podkreśliło nastroje w zakończonym miesiącu. Brytyjskie FTSE 100 pozytywnie zamknęło listopad. Dziś, w czwartek 1 grudnia rozpoczyna ostatni miesiąc handlu w tym roku. Co przyniesie pierwsza sesja?

Przedłużenie zysków

Parkiet giełdowy w Londynie wczoraj mienił się na zielono. Zarówno podczas otwarcia, jak i zamknięcia FTSE 100 pokazało wzrost. W ogólnym sesyjnym rozrachunku indeks wzrósł o 0,81%. W przypadku brytyjskiego indeksu jest to równoważne ze skokiem notowań o 61 punktów. FTSE 100 przedłużyło zyski z wtorku i w wynik za ostatnie trzy sesje listopada wylądował powyżej 1%.

Najlepszy miesiąc od dwóch lat!

Wczoraj rynki zakończyły handel w kolejnym, przedostatnim już miesiącu tego roku. Listopad okazuje się, jak na razie najlepszym w 2022 roku. W ujęciu miesięcznym notowania brytyjskiego FTSE 100 wzrosły o 6,75%. Warto zaznaczyć, że dopiero co zakończony miesiąc był najlepszym od dwóch lat.

Strona wzrostowa silniejsza

Składowe indeksu FTSE 100 opowiedziały się wczoraj w większości po stronie wzrostowej. Najlepiej spisała się spółka Anglo American, której akcje skoczyły o 3,59%. Ponadto strona wzrostowa okazała się silniejsza, ponieważ najważniejsze spółki wykazały solidne zyski. Spadkom przewodziło przedsiębiorstwo Abrdn, a jego notowania spadły o 5,26%.

FP Markets

Inflacja gwałtownie spadnie w połowie 2023?

Główny ekonomista Banku Anglii (BoE) Huw Pill przewidział w środę, że inflacja w Wielkiej Brytanii będzie spadać „gwałtownie” od drugiej połowy 2023 roku. Pill zauważył, że powoli problemy z łańcuchem dostaw zaczynają ustępować. Ponadto widoczny jest spadek popytu wewnętrznego. Bankier BoE odniósł się również do kwestii podwyżki stóp procentowych. Na ten temat Pill powiedział jedynie, że prognoza BoE „nie obejmuje stóp sięgających 5,25%. Co oznacza, że stopy procentowe mogą zostać na najbliższych posiedzeniach podniesione, jednak znana jest ich górna granica. Przypomnieć należy, że obecnie w Wielkiej Brytanii stopy procentowe wynoszą 3,00%.

Punkt widzenia – rozegranie wzrostu z nawiązką

We wczorajszej analizie indeksu FTSE 100 skłanialiśmy się ku możliwości ponownego wzrostu notowań. O takim ruchu pisaliśmy: „Indeks ma sposobność do tego, aby w najbliższych godzinach kontynuować wzrost. Dobrze byłoby tym razem zobaczyć drobne cofnięcie – w okolice 7 540. Następnie po skutecznym przełamaniu wczorajszych szczytów, rynek skierowałby się w stronę 7 580”.

Rzeczywiście najpierw pojawiło się cofnięcie właśnie w okolice 7 540 (notowania najniżej znalazły się na 7 537). Z tego miejsca rynek szybko odbił, a po przełamaniu szczytów osiągnął target. FTSE 100 tym samym rozegrało zakładany wzrost i to z nawiązką, gdyż najwyżej notowania znalazły się powyżej 7 600.

Dziś, w czwartek 1 grudnia patrzymy na indeks FTSE 100 o godzinie 8. Poziomy na dołączonych do scenariuszy wykresach uległy zmianie.

Scenariusz główny – spadkowy

Rynek może pokusić się dziś o wykonanie cofnięcia. Takie zależeć będzie od zachowania sił rynkowych wobec nowego poziomu TFR – 7 612. Na zasadzie re-testu od dołu tego zakresu rynek mógłby rozpocząć zejście. Ruch spadkowy sięgnąłby prawdopodobnie aktualnego zakresu średniej kroczącej SMA 55, czyli 7 570.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 01.12.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jednak należy uwzględnić również sytuację, w której poziom TFR zostanie nadbity, ale utrzymany. Wówczas zejście i powrót powyżej 7 612 dawałby okazję do wzrostu. Z tego miejsca rynek mógłby zebrać niezbędną siłę do 7 640.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 01.12.2022

Konkluzja

Brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 pokazał w listopadzie, że wzrastać jak najbardziej potrafi. Indeks przekroczył wczoraj zakres 7 600 niewidziany od czerwca tego roku. Poziomy znajdujące się na wykresie rozpisane zostały poniżej.

TSR : 7 700

TFR : 7 612

TDP : 7 520

TFS : 7 430

TSS : 7 335

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.