FTSE 100 pogrążone w spadkach. Znów sygnał o spowolnieniu.

J2T Trade

Indeks FTSE 100 w zeszłym tygodniu (19.09-23.09) pogrążył się w spadkach. W piątek, 23 września brytyjskie FTSE 100 straciło 1,97%. Tego samego dnia inwestorzy otrzymali raport dotyczący wskaźnika PMI. Ponownie aktywność biznesowa sektora prywatnego wysłała sygnał o spowolnieniu. Dziś, 26 września jednak rozpoczyna się ostatni tydzień handlowy września. Co w poniedziałek pokaże londyński indeks giełdowy FTSE 100?

Najwyższa strata od czerwca

Miniony tydzień handlowy (19.09-23.09) dla brytyjskiego FTSE 100 był niepełnym, z uwagi na poniedziałkowy pogrzeb królowej. Mimo to jednak, indeks odnotował wysoką, tygodniową zmianę ceny. Podczas trzech sesji zeszłego tygodnia londyński indeks pogrążył się w spadkach. Najwyższą, procentową zmianę ceny odnotowano w piątek, 23 września. Wówczas na notowaniach FTSE 100 stracił 1,97%. W ogólnym, tygodniowym rozrachunku indeks stracił 3,01%. Była to najwyższa, w tym ujęciu czasowym strata od czerwca tego roku.

Dominuje nastawienie spadkowe

Przyglądając się już zachowaniu spółek na ostatniej sesji, warto zaznaczyć, że na głównym londyńskim rynku akcji dominowało nastawienie spadkowe. Kolejny raz spółki tworzące indeks FTSE 100 zdecydowanie opowiedziały się za spadkami. Najwięcej w piątek, 26 września straciła spółka NatWest Group. Kurs notowań tej spółki spadł o 6,05%. Po przeciwnej stronie stanęło zaledwie kilkanaście spółek. Wśród nich najlepiej zaprezentowało się przedsiębiorstwo Experian. Akcje spółki skoczyły o 1,94%.

Najniższy odczyt Composite PMI od początku 2021 roku

W miniony piątek podano odczyt m.in. wskaźnika Composite PMI. Wstępny odczyt wyniósł 48,4 we wrześniu, kolejny raz wysyłając sygnał o spowolnieniu aktywności biznesowej sektora prywatnego. Wrześniowy odczyt oznacza również, że wartość wskaźnika wylądowała na najniższym poziomie od początku 2021 roku.

FP Markets

Natomiast warto spojrzeć również osobno na wskaźniki PMI dla usług i przemysłu. Odczyt PMI dla sektora usług osiągnął 20-miesięczne minimum i wyniósł 49,2. Dla przemysłu odczyt pokazał 48,5 co stanowi wyższą niż zakładano wartość.

Komentarzu do najnowszych odczytów udzielił główny ekonomista S&P Global Market Intelligence, Chris Williamson. Spadek aktywności biznesowej w kraju sygnalizuje, że gospodarka „prawdopodobnie znajduje się w recesji”. Williamson dodał, iż firmy ostrzegły ostatnio o rosnących kosztach energii i ponurych perspektywach gospodarczych, które stłumiły popyt.

Punkt widzenia – błyskawiczna realizacja, FTSE 100 zeszło poniżej 7 000

Na piątkową sesję handlową, jako główny określaliśmy scenariusz spadkowy. Wówczas o takim ruchu pisaliśmy: „Indeks ostatnio odbijał się od poziomu TFS, czyli okolic 7 150, jednak dziś ten poziom może zostać zanegowany. Zejście może wyglądać w następujący sposób. Rynek najpierw podbić może do zakresu średniej. Wówczas ten obszar cenowy okaże się oporem i cena cofnie poniżej TFS. Każdorazowy re-test od dołu poziomu ceny 7 150 determinować będzie rynek do głębszego zejścia. Potencjalnym celem jest poziom 7 100”.

Patrząc kolejnego dnia na wykres, zauważyć można iż rzeczywiście rynek zanegował poziom 7 150, po dokładnym re-teście schodząc do niższych zakresów. Rynek błyskawicznie zrealizował zakładany cel, jednak na nim nie poprzestał i zmierzał do niższych zakresów. W piątek, 23 września popołudniu notowania FTSE 100 zeszły poniżej pełnego poziomu 7 000. Na niższych zakresach pojawiła się próba stabilizacji, a aktualnie cena oscyluje powyżej 7 030.

Scenariusz główny – wzrostowy

Co prawda nastawienie rynkowe pozostaje negatywne, warto jednak przyjrzeć się potencjalnemu odbiciu. Takie wyglądać mogłoby w sposób następujący. Powrót ceny powyżej poziomu 7 040 i idąca za tym stabilizacja na tym zakresie, stanowić ma szansę bazę dla wzrostów. Wówczas przewaga siły popytowej ma szansę zaprowadzić rynek do poziomu 7 130.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 26.09.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Natomiast jeżeli rynek wyszedłby powyżej poziomu nowego TDP, czyli okolic 7 040, należy brać również inną możliwość pod uwagę. Taka sytuacja wiązać się może jedynie z nadbiciem poziomu. Szybki powrót poniżej TDP stanowić będzie podstawę dla zejścia. W takim wypadku re-test od dołu okolic 7 040 stanie się sygnałem dla dalszej przeceny. Potencjalnym może być 6 950.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 26.09.2022

Konkluzja

Dziś istnieje spora szansa na to, aby indeks FTSE 100 nieco odbił. Warto będzie zwrócić zatem uwagę jak zachowa się cena w okolicach 7 040. Poziomy wyznaczane na co dzień uległy zmianie, a spisane zostały poniżej. Są aktualne na poniedziałek 26.09.2022

TSR : 7 225

TFR : 7 135

TDP : 7 043

TFS : 6 953

TSS : 6 860

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.