FTSE 100 płasko. Wzrost brytyjskiej aktywności gospodarczej.

J2T Trade

W piątek, 3 marca główne rynki akcji na Starym Kontynencie dość wyraźnie zyskały. Wyróżnił się natomiast londyński indeks. Brytyjskie FTSE 100 zakończyło ostatnią sesję na płasko. Nastroje w Europie dyktowane były odczytami danych ekonomicznych. Inwestorzy zwrócili uwagę na raporty dotyczące aktywności w gospodarce. W lutym odnotowano wzrost brytyjskiej aktywności gospodarczej. Rynkowi uczestnicy rozgrzewają się już do rozpoczęcia kolejnego tygodnia. Jak wygląda sytuacja na parkiecie w Wielkiej Brytanii, w poniedziałek 6 marca?

FTSE 100 na plus w minionym tygodniu

Ostatnia sesja ubiegłego tygodnia, czyli piątkowa (03.03) stała pod znakiem walki o kierunek na indeksie FTSE 100. Żadna ze stron nie przeważyła i indeks pozostał tego dnia płaski na zamknięciu. Tym samym, nienaruszony został wynik londyńskiego indeksu z całego tygodnia. Główny brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 wypadł na plus w minionym tygodniu. Łącznie w dniach (27.02-03.03) notowania omawianego indeksu wzrosły o 0,87%.

Spółki przeważnie zyskiwały

Składowe indeksu FTSE 100 pokazały się w piątek z lepszej strony. Spółki przeważnie zyskiwały, a na ich czele stanęło przedsiębiorstwo Carnival. Akcje tej spółki wzrosły wówczas o 5,72%. Po przeciwnej stronie liderem było Bunzl. Wycena firmy zmieniła się niekorzystnie o 2,20%.

Wzrost brytyjskiej aktywności gospodarczej

Podczas piątkowej sesji opublikowane zostały dane dotyczące wskaźników PMI. Indeks aktywności biznesowej w sektorze usług wyniósł 53,5 w lutym 2023 roku. Oznacza to wzrost o 4,8 punktu względem poprzedniego miesiąca. Warto zauważyć, że odczyt po raz pierwszy od sześciu miesięcy przekroczył neutralny poziom 50,0. Ponadto był to największy wzrost odnotowany od czerwca 2022 roku. Jednocześnie podano odczyt zbiorczego wskaźnika PMI. Composite PMI okazał się wyższy o 4,6 punktu względem stycznia i osiągnął poziom 53,1.

FP Markets

Brytyjscy usługodawcy przeszli z powrotem w tryb ekspansji w lutym, ponieważ gasnące obawy o recesję i poprawiające się zaufanie do biznesu spowodowały najsilniejszy wzrost nowych zamówień od maja 2022 roku” – możemy przeczytać w raporcie.

Punkt widzenia – FTSE 100 zbiera siły, atak na 8 000 w grze

Podczas piątkowej analizy rozważaliśmy ruch wzrostowy na indeksie FTSE 100. Taki miał zasadność, jednak rynek nie był w stanie go zrealizować. Warto zauważyć, że notowania myśl o piątkowych wzrostach odpuściły w godzinach popołudnia. Wówczas rynek zszedł poniżej TDP, dotarł w rejony średniej i dopiero przed zamknięciem sesji powrócił z powrotem powyżej TDP.

Na wykres brytyjskiego indeksu patrzymy w poniedziałek, 6 marca na ponad godzinę przed otwarciem giełd w Europie. Rynek trwa w pozytywnej strukturze i dzisiejszy schemat podobny jest do piątkowego. Brzmi on:

  • Utrzymywanie poziomu TDP/górnego ograniczenia konsolidacji/średniej oznaczać będzie atak na 8 000

Warto zauważyć, że przed wykonaniem wzrostu rynek może nadbić średnią (zejść poniżej niej i szybko wrócić powyżej). W dalszym podejściu warto będzie zwrócić uwagę na rejony piątkowych szczytów. Podbicie do tych zakresów wiązać się musi z ich stanowczym przełamaniem, jeżeli cel ma zostać osiągnięty.

Wykres indeks FTSE 100 H1
Indeks FTSE 100 H1 06.03.2023

Negacją dla powyższych założeń będzie zejście poniżej średniej i utrzymywanie się właśnie poniżej niej. Wówczas każdorazowy re-test średniej od dołu determinowałby powrót do 7 900.

Konkluzja

Rozpoczyna się nowy, dziesiąty tydzień handlowy w 2023 roku. Indeksy z rana wyglądają bardzo spokojnie, a obserwatorzy rynków czekają na pierwszy dzwonek w Europie. Co przyniesie poniedziałkowa sesja, 3 marca? Poziomy względem piątku pozostały niezmienione. Aktualne na dziś znajdują się poniżej.

TSR : 8 125

TFR : 8 038

TDP : 7 946

TFS : 7 855

TSS : 7 760

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.