FTSE 100 odrobiło we wtorek. Najlepszy dzień od stycznia.

London Stock Exchange
J2T Trade

Wtorkowa sesja, 14 marca przyniosła ożywienie na rynkach akcji w Europie. Główne indeksy ze Starego Kontynentu zyskiwały. Straty z poprzednich dni odrobiło zatem również FTSE 100. Co więcej, był to najlepszy dzień tego indeksu od stycznia. Dobre nastroje w Wielkiej Brytanii wspierały raporty z rynku pracy. Odczyty najważniejszych danych okazały się lepsze niż oczekiwano. Inwestorzy szykują się już do kolejnej sesji. Co przyniesie środa, 15 marca?

FTSE 100 odrobiło we wtorek

Podczas wczorajszej sesji nastroje spadkowe ustąpiły miejsca. Na rynkach zobaczyliśmy korektę i główne indeksy wycofywały straty. We wtorek odrobiło FTSE 100, które jak wskazało zamknięcie, zyskało 1,17%. Był to najlepszy dzień głównego brytyjskiego indeksu od stycznia tego roku. Większą pozytywną zmianę, odnotowano podczas pierwszej sesji 2023 roku. Niemniej jednak wczorajszy zysk pokrył jedynie ułamek strat z ostatnich dni.

Rolls-Royce najlepszą spółką

Pozytywny wydźwięk wczorajszej sesji podkreśla tabela notowań składowych londyńskiego FTSE 100. We wtorek, 14 marca indeks zalała fala strony zielonych. Najlepszą spółką okazał się Rolls-Royce Holdings, którego akcje wzrosły o 7,03%. Warto dodać, że przedsiębiorstwa zyskowne osiągały ogólnie wyższą zmienność. Po przeciwnej, spadkowej stronie opowiedziało się zaledwie osiem spółek. Wśród nich najgorzej wypadło Fresnillo, a jego wycena zmieniła się niekorzystnie o 1,45%.

Stopa bezrobocia na poziomie 3,7% w styczniu

Wczoraj przed otwarciem giełd pojawiły się najważniejsze raporty z brytyjskiego rynku pracy. Office for National Statistics podało, że stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii w trymestrze do stycznia nie zmieniła się w porównaniu z poprzednim kwartałem. Odczyt wskazał poziom 3,7%. Równolegle podano informację o liczbie wolnych miejsc pracy. Spadła ona o 51 tysięcy. Natomiast średnie wynagrodzenie z uwzględnieniem premii w styczniu pokryło oczekiwania i wyniosło 5,7%. Wszystkie dane opublikowane wczoraj były równe bądź przewyższyły oczekiwania. Jednak należy wskazać, iż w większości okazały się gorsze wobec tych z poprzedniego miesiąca.

FP Markets

Punkt widzenia – FTSE 100 z realizacją podejścia, co dalej?

We wczorajszej analizie indeksu FTSE 100 rozważaliśmy odbicie. W następujących słowach prognozowaliśmy: „Rynek dziś na dwie godziny przed otwarciem giełd znajduje się w rejonach wczorajszych dołków. Z tego względu warto będzie rozważyć, jak się wobec nich zachowa. Indeks ma szansę zatrzymać się dziś w rejonach 7 525. Przypada tam bowiem wyznaczony na wtorkową sesję poziom TFS. Jest to istotny poziom i jeśli indeks go wybroni będzie miał sposobność na ruch w górę”.

Po wtorkowym otwarciu giełd rynek walczył o utrzymanie poziomu TFS (7 525). Indeks nadbijał ten zakres, lecz finalnie go utrzymał. Wzrost z tego zakresu rozpoczął się po godzinie 12 (czas w Polsce). Rynek właściwy ruch w górę poprzedził dokładnym re-testem TFS. Wówczas ruszył do góry i sięgnął zakresu średniej SMA 55, który przypadał wtedy na 7 630.

Na wykres indeksu FTSE 100 patrzymy w środę, o godzinie 8 rano. Przede wszystkim należy zauważyć, że rynek oscyluje powyżej neutralnego poziomu TDP oraz zakresu średniej SMA 55. Tak długo, jak rynek broni/respektuje te obszary, ma szansę na wygenerowanie ruchu wzrostowego. Na zasadzie schematycznego ruchu, notowania mogłyby podejść pod 7 700. Istotnym w tym wzroście będzie również przełamanie 7 635-7 645. Stanowiłoby to potwierdzenie na chęć osiągnięcia celu (7 700).

Wykres indeks FTSE 100 H1
Indeks FTSE 100 H1 15.03.2023

Konkluzja

Brytyjski rynek akcji ma szansę dalej odrabiać. Jednak należy obserwować, czy zdoła wypełnić kluczowe założenie dla wzrostu (utrzymanie poziomu TDP i średniej). Urwanie będzie całkowitą negacją powyższej prognozy.

TSR : 7 794

TFR : 7 707

TDP : 7 615

TFS : 7 525

TSS : 7 430

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.