FTSE 100 odrobił w czwartek. Notowania wyżej o 0,21%.

Wykres
J2T Trade

Czwartkowa sesja giełdowa zakończyła się zyskiem dla popularnego indeksu FTSE 100. Londyński indeks odrabiał straty z poprzednich dni. Wczoraj notowania wylądowały finalnie wyżej o 0,21%. Jednak zmagania inwestorów w tym tygodniu dobiegają już końca. W piątek, 27 stycznia patrzymy na indeks FTSE 100. Co przyniesie zamykająca tydzień sesja?

FTSE 100 zmniejsza straty

Po dwóch spadkowych sesjach przyszedł czas na zmianę nastrojów na brytyjskim indeksie giełdowym. FTSE 100 zyskało w czwartek, 26 stycznia. Rynek postawił na odrobienie strat z poprzednich dni i częściowo mu się to udało. Notowania wczoraj wzrosły o 0,21%. Bezpośrednio przełożyło się to na korzystną zmianę o 16 punktów.

Zdecydowana przewaga strony wzrostowej

Spółki opowiedziały się wczoraj za generowaniem zysków, a potwierdza to czwartkowa tablica notowań. Tempa wzrostom nadawała spółka 3l Group, której akcje wzrosły o 9,18%. Po przeciwnej stronie stanęło zaledwie kilkanaście spółek. Wśród nich najlepiej wypadło Diageo. Notowania tej firmy spadły o 5,52%.

Punkt widzenia – FTSE 100 z niewielkimi ruchami, tak pozostanie?

Rynek miał wczoraj sposobność do tego, aby wykonać ruch wzrostowy. We wczorajszej analizie indeksu FTSE 100 pisaliśmy, że mógłby się on rozpocząć już z zakresu średniej. Rzeczywiście rynek próbował swoich sił do wzrostów, jednak takie nastawienie zostało szybko zgaszone. Notowania nie dobiły nawet poziomu TDP (7 796) i rynek powrócił do średniej. Kolejne godziny handlu upłynęły pod znakiem oscylowanie właśnie przy średniej. Indeks FTSE 100 w tym tygodniu wykonuje skromne ruchy. Na wykres patrzmy w piątek, 27 stycznia o godzinie 8 rano. Aktualnie notowania znajdują się w rejonach 7 700 i oscylują na średniej. Jak w najbliższych godzinach może zachować się brytyjski indeks?

FP Markets

Scenariusz główny – wzrostowy

Dziś rynek postawić może na powrót powyżej rejonów 7 800. Taki ruch mógłby rozpocząć się od nadbicia zakresu średniej, utrzymania jej i re-testu od góry. Wówczas w taki sposób pokazałaby się siła popytowa. Na takiej zasadzie rynek mógłby wyjść powyżej 7 800 i utrzymać ten zakres.

Wykres indeks FTSE 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 27.01.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Natomiast należy zauważyć, iż słabość obozu byków może zostać wykorzystana przez przeciwną stronę. Opisane we wzrostowym scenariuszu nadbicie średniej może zamienić się jej przełamanie. Długie utrzymywanie się rynku poniżej obszaru średniej wiązałoby się z zejściem do 7 720.

Wykres indeks FTSE 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 27.01.2023

Konkluzja

W ostatnich dniach żadna z rynkowych sił nie potrafiła przejąć kontroli na brytyjskim indeksie. FTSE 100 tkwi w maraźmie na zakresie średniej i nie pokazuje żadnych konkretnych ruchów. Czy taka sytuacja będzie miała miejsce również dzisiaj?

TSR : 7 975

TFR : 7 888

TDP : 7 796

TFS : 7 705

TSS : 7 610

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.