Wtorkowa sesja handlowa z 24 stycznia przyniosła ochłodzenia nastrojów na rynkach w Wielkiej Brytanii. Główny londyński indeks handlowy FTSE 100 zakończył dzień niżej o 0,35%. Negatywne nastroje pojawiły się po publikacji wstępnych, styczniowych raportów dotyczących aktywności w sektorze usług i produkcji. Dane PMI podkreśliły wczoraj ryzyko recesji. Jak wygląda sytuacja popularnego brytyjskiego indeksu FTSE 100? Zapraszamy na analizę w środę, 25 stycznia.
FTSE 100 cofnęło we wtorek
Po dobrym otwarciu tygodnia przyszedł czas na moment słabości. Brytyjski indeks FTSE 100 wczoraj od początku postawił na generowanie strat i rzeczywiście takie nastawienie utrzymał. Barometr gospodarki Wielkiej Brytanii (FTSE 100) cofnął we wtorek o 0,35%. Tym samym wymazał zyski z poniedziałku i w ujęciu tego tygodnia wychodzi na minus.
Mieszane nastroje wśród spółek
Tablica notowań z wczorajszej sesji pokazała, iż co ciekawe większość spółek zyskała. Ponadto to po stronie wzrostów odnotowano najwyższą procentową zmianę kursu akcji. Najlepiej wypadło bowiem EasyJet, którego akcje skoczyły o 4,00%. Po przeciwnej stronie najgorzej wypadła AstraZeneca. Notowania tego przedsiębiorstwa obniżyły się o 2,97%. O finalnym kierunku indeksu zadecydowały najważniejsze dla indeksu firmy. Wśród gigantów widoczne były co prawda mieszane nastroje, jednak przeważyły te negatywne.
Wskaźnik Composite PMI najniżej od dwóch lat pokazują dane
W trakcie wczorajszej sesji handlowej podano wstępne odczyty wskaźników PMI. Inwestorzy jednocześnie przyjrzeć się mogli raportowi aktywności gospodarczej w sektorze produkcyjnym oraz usługowym. Wskaźnik PMI dla usług w Wielkiej Brytanii pozostał poniżej neutralnego poziomu i za styczeń ma on wynieść 48. Natomiast wartość aktywności w sektorze produkcyjnym osiągnęła poziom 46,7, będąc wyższą w ujęciu miesięcznym.
Oba wyniki przełożyły się na zbiorczy wskaźnik Composite PMI. Za styczeń wynosić ma on 47,8, co oznacza (w przypadku potwierdzenia końcowym raportem) najniższą wartość od dwóch lat. Wstępne, styczniowe odczyty podkreśliły ryzyko wystąpienia recesji w kraju.
Punkt widzenia – FTSE 100 nie utrzymało średniej
We wtorkowej analizie indeksu FTSE 100 rozważaliśmy również scenariusz spadkowy. Był on jednak tą, drugą opcją ruchu na wczorajszy dzień. O zejściu pisaliśmy: „Jeżeli jednak rynek wykona zejście do średniej, może odpuścić walkę o jej zakres. W takim wypadku na zasadzie pełnego przełamania tego obszaru rozpocząłby się ruch spadkowy. Potencjalnym celem dla rynku byłby zakres 7 730-7 750”.
Rzeczywiście rynek zdecydował się na powrót do średniej. Wykonał to jeszcze przed rozpoczęciem sesji w Europie. Po otwarciu pojawiły się negatywne nastroje i rynek od razu przełamał obszar średniej SMA 55. W ciągu godziny zaliczony został powrót do strefy 7 730-7 750. Następnie rynek oscylował w tych rejonach, momentami próbując podbijać do zakresu średniej. Obecnie, czyli w środę o godzinie 7 rano (czas w Polsce) notowania oscylują przy 7 760. Na jaki ruch postawi dziś FTSE 100?
Scenariusz główny – spadkowy
Aktualna sytuacja sprawia, iż pochylamy się przede wszystkim nad scenariuszem spadkowym. Rynek znajduje się poniżej zakresu średniej oraz poziomu TDP. Jednak dzisiejsze zejście rozpocząć się może od podejścia właśnie do średniej. Wówczas rynek zebrałby kolejne zlecenia sprzedaży i ruszył w dół. Następnie na zasadzie powrotu do strefy 7 730-7 750 i jej przełamaniu notowania mogłyby zmierzać w rejony 7 710.

Scenariusz poboczny – wzrostowy
Powrót do średniej wiązać się może również z próbą powrotu powyżej 7 800. Warto będzie obserwować, która ze stron przeważy właśnie na zakresie średniej. Szybki powrót powyżej średniej i re-test od góry mógłby determinować ruch do 7 840.

Konkluzja
Indeks giełdowy z Wielkiej Brytanii niebawem rozpocznie kolejną sesję w tym tygodniu handlowym. Przed otwarciem rynków w Londynie inwestorzy nie zdradzają swojego nastawienia. Co przyniesie dzisiejsza sesja?
TSR : 7 975
TFR : 7 888
TDP : 7 796
TFS : 7 705
TSS : 7 610
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!