FTSE 100 lepsze w czwartek. Czas na raport brytyjskiego PKB.

London
J2T Trade

Czwartkowe zamknięcie giełd w Londynie ujawniło, że FTSE 100 było lepsze tego dnia. Pozytywne nastroje wywołane zostały uwagami prezesa Banku Anglii. Z jakich słów szczególnie ucieszyli się inwestorzy? W piątek, 10 lutego zapraszamy na analizę głównego indeksu giełdowego w Londynie. Dziś nadszedł czas na raport brytyjskiego PKB. Jak wygląda sytuacja przed otwarciem ostatniej sesji tego tygodnia?

Trzecia sesja FTSE 100 na plus

Wczoraj po raz czwarty w tym tygodniu zakończyły się zmagania inwestorów na rynkach akcji. Na parkiecie giełdowym w Londynie widać było wzrosty. Popularny brytyjski indeks FTSE 100 zakończył czwartkową sesją, 9 lutego z wynikiem 0,33% na plus. Tym samym FTSE 100 po raz trzeci z rzędu było lepsze.

Akcje Standard Chartered wyżej o 11,44%

Tablica notowań z wczorajszej sesji pokazała, iż zdecydowana większość spółek z indeksu FTSE 100 zyskała. Indeks w górę szczególnie ciągnęła jedna spółka. Akcje Standard Chartered wylądowały w czwartek ogólnie wyżej o 11,44%. Po przeciwnej stronie największą stratę, gdyż rzędu 3,71% ujawniło Glencore.

Inflacja będzie „gwałtownie” spadać – mówi Bailey

Przewodniczący Banku Anglii (BoE) Andrew Bailey zeznawał wczoraj przed brytyjskim Treasury Select Committee*. Gubernator powiedział, że bank centralny oczekuje, iż inflacja w kraju będzie „gwałtownie” spadać w 2023 roku. Jednak prezes BoE zauważył, że wystąpić może niepokojące zjawisko, gdyż bank centralny obawia się „o trwałość inflacji”.

FP Markets

Pozostałe zeznania członków BoE

Jednak również inni bankierzy BoE zeznawali wczoraj przed Treasury Select Committee. Główny ekonomista Huw Pill zauważył, iż BoE czeka „dalsze zacieśnianie polityki monetarnej”. Swoje słowa poparł, tłumacząc że należy zająć się możliwymi zagrożeniami dla inflacji.

Natomiast członek Komitetu Polityki Pieniężnej BoE, Silvana Tenreyro wyraziła odmienny pogląd. Urzędnik powiedziała: „w sytuacji, w której sytuacja jest teraz, widziałabym siebie rozważającą cięcie stopy procentowej”.

Punkt widzenia – indeks FTSE 100 sięgnął 7 950 i spadł

Po dzwonku otwierającym handel w czwartek, notowania indeksu FTSE 100 ruszyły w górę. Wycena rosła i indeks przed godziną 11 (czas w Polsce) sięgnął poziomu 7 950. W tych okolicach utrzymał się aż do godzin popołudniowych. Jednak wraz z otwarciem giełd w USA pojawiło się cofnięcie w Europie. Indeks FTSE 100 gwałtownie spadł i do końca sesji wymazał znaczną część zysku. W godzinach nieoficjalnych notowania zeszły jeszcze niżej i po przekroczeniu za kurs obrały okolice TFR.

Na wykres brytyjskiego indeksu patrzymy po raz ostatni w tym tygodniu. Dziś, w piątek 10 lutego o godzinie 6 rano notowania znajdują się na poziomie TFR. Jakie perspektywy ruchu ma przed sobą indeks?

Scenariusz główny – spadkowy

Sytuacja na rynku pokazuje, że w ujęciu intraday może on pokusić się o wykonanie korekty. Taka swój początek miałaby jednak w zakresie średniej. Dobrze byłoby zatem, aby notowania przed spadkiem podbiły właśnie w rejony średniej SMA 55. Wówczas zebrany tam popyt pewnym ruchem sprowadziłby cenę poniżej TFR i re-testując ten zakres od dołu notowania zeszłyby do 7 820.

Wykres indeks FTSE 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 10.02.2023

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Natomiast należy rozważyć sytuację, w której rynek podejmie się walki o poziom TFR. W takim wypadku siła popytowa pozwoliłaby jedynie na nadbicie tego poziomu i wybierając rynek powróciłaby do średniej. W takim wypadku z zakresu cenowego średnia – poziom TFR rynek zebrałby się do wzrostu do 7 920.

Wykres indeks FTSE 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 10.02.2023

Konkluzja

Dziś uwagę inwestorów przykuwa przede wszystkim jedno wydarzenie. O godzinie 8 rano (czas w Polsce) podany zostanie raport brytyjskiego PKB. Jak kondycję gospodarki Wielkiej Brytanii oceni popularny wskaźnik makroekonomiczny?

TSR : 7 975

TFR : 7 888

TDP : 7 796

TFS : 7 705

TSS : 7 610

*Treasury Select Committee – Komisja Skarbu Izby Gmin Wielkiej Brytanii

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.