FTSE 100 lekko na plusie. Stopa bezrobocia pozostaje na 3,8%.

84
London
J2T Trade

Brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 zakończył poniedziałkową sesję lekko na plusie. FTSE 100 spokojnie wchodzi w nowy miesiąc w oczekiwaniu na dzisiejsze dane o bezrobociu. Stopa bezrobocia w Wielkiej Brytanii okazała się stabilna. Odczyt pozostał na poziomie 3,8%. Opublikowane zostały również inne wysokiej wagi dane z rynku pracy. Jak FTSE 100 wypadnie we wtorek?

Notowania na korzyść o 0,11%

Wczorajszą sesję handlową indeks FTSE 100 zamknął niewiele powyżej kreski. Notowania FTSE 100 w ogólnym rozrachunku zmieniły się na korzyść o 0,11%. Tym samym indeks giełdowy wzrostem otwiera trzeci tydzień sierpnia.

Najwyższą zmianę osiągnęło EasyJet

Na końcowy, wczorajszy wynik indeksu wpłynął między innymi fakt, iż większość składowych FTSE 100 zyskiwała. Na czele strony wzrostowej stanęła spółka EasyJet. Kurs akcji tego przedsiębiorstwa zwiększył się o 3,68%. Była to najwyższa procentowa zmiana jednego komponentu odnotowana w poniedziałek. Najmocniejszy spadek notowań przypadł natomiast spółce GSK. Wycena firmy uległa niekorzystnej zmianie o 3,03%.

Dane z rynku pracy

Dziś po godzinie 8 opublikowane zostały raporty z rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Szczególnie warto uwagę zwrócić na odczyt zmiany ilości wniosków o zasiłek dla bezrobotnych oraz wynik stopy bezrobocia. Jak się okazało stopa bezrobocia pozostała na stabilnym poziomie 3,8% względem poprzedniego miesiąca.

FP Markets

W przypadku zmiany bezrobotnych raport wykazał wzrost liczby złożonych wniosków w lipcu. Dodatkowo inwestorzy otrzymali informację o zmianie średniego wynagrodzenia za czerwiec. Odczyt pokazał wzrost średniego wynagrodzenia o 5,1% wobec okresu bazowego.

Punkt widzenia – zejście do 7 470 (TDP)

Patrząc na wykres indeksu FTSE 100 we wtorek, 16 sierpnia można zweryfikować założenia z wczorajszych projekcji. Rynek zanegował wczoraj główne założenie dla wzrostów, to znaczy nie utrzymał zakresu średniej kroczącej. Cena zeszła w okolice poziomu 7 470, czyli do TDP. Dopiero tam kupujący wrócili „do gry”. W godzinach sesji amerykańskiej rynek powrócił powyżej średniej i ponownie znalazł się na 7 540. Obecnie indeks oscyluje nieco niżej.

Scenariusz główny – wzrostowy

Założenie o utrzymaniu zakresu średniej kroczącej zostaje podtrzymane. Dziś rynek może nie chcieć już badać niższych zakresów tak jak wczoraj. Schemat dla wzrostu, polegać będzie zatem ponownie na zachowaniu sił rynkowych w okolicach średniej. Tym razem jednak oczekuje się, że średnia zostanie wybroniona. Wytworzony ruch wzrostowy sięgnąć może 7 570.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 15.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Negacja głównego założenia dla wzrostów, stanowić będzie pierwszy etap zejścia rynku. Przełamanie i re-test od dołu zakresu średniej kroczącej SMA 55 świadczyć będą mogły na korzyść głębszego zejścia. Przebicie wczorajszego, lokalnego dołka doda impetu spadkom. Targetem w takim układzie ma szansę być 7 450 lub niższe zakresy.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 15.08.2022

Konkluzja

Wczorajsze zejście do poziomu TDP nie zmieniło układu na rynku. Przed FTSE 100 perspektywy wzrostowe pozostają te same. Warto dziś będzie zwrócić uwagę, czy tym razem zakres średniej zostanie utrzymany. Poziomy na dzień 16.08.2022 rozpisane zostały poniżej.

TSR : 7 654

TFR : 7 564

TDP : 7 472

TFS : 7 382

TSS : 7 289

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.