FTSE 100 gorzej na koniec. MFW podało niepokojącą prognozę.

World Bank
J2T Trade

Ostatnia sesja handlowa stycznia upłynęła pod znakiem mieszanego nastawienia na giełdzie w Londynie. Główny brytyjski indeks FTSE 100 finalnie jednak wypadł gorzej na koniec stycznia. Ponure nastroje wśród inwestorów wywołała informacja z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). Instytucja podała niepokojące prognozy dla wzrostu gospodarczego Wielkiej Brytanii. Na rynkach rozpoczyna się nowy miesiąc – luty. Co przyniesie, środowa sesja?

FTSE 100 wzrosło w styczniu

Wczoraj, 31 stycznia zakończyły się zmagania rynkowych uczestników w pierwszym miesiącu tego roku. Podczas ostatniej styczniowej sesji londyńskie FTSE 100 walczyło o kierunek. Przeważyły jednak negatywne nastroje i zamknięcie giełd ujawniło, iż indeks wypadł gorzej o 0,17%. Miesiąc choć zamknął się stratą, ma bardzo pozytywny wydźwięk. W całym styczniu notowania indeksu FTSE 100 wzrosły aż o 4,29%.

Spółki chętniej za spadkami

Tak jak wspomnieliśmy, podczas wczorajszej sesji na indeksie FTSE 100 widoczne były zmienne nastroje. Warto zauważyć, że to właśnie spółki przepychały się o kierunek. Tablica notowań z wtorku pokazuje, iż końcowo składowe FTSE 100 chętniej opowiadały się za spadkami. Najgorzej wypadła spółka Ocado, której akcje spadły o 5,33%. Po stronie wzrostów wyróżniło się Johnson Matthey, którego wycena zmieniła się korzystnie o 4,06%.

Tesco zrestrukturyzuje zatrudnienie

Popularna, brytyjska sieć supermarketów Tesco ogłosiła we wczorajszym oświadczeniu restrukturyzację zatrudnienia. Brytyjski gigant detaliczny ma na celu zmniejszenie liczby kierowników wiodących i zespołów w dużych sklepach w Wielkiej Brytanii. Taki ruch ma dotknąć 2 100 pracowników.

FP Markets

Brytyjska gospodarka będzie się kurczyć – mówi MFW

W wydanym sprawozdaniu przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) ujawniono niepokojące prognozy dla Wielkiej Brytanii. Gospodarka tego kraju w 2023 roku będzie się kurczyć i osiągać gorsze wyniki niż inne zaawansowane gospodarki. Instytucja MFW podała nawet, że w bieżącym roku brytyjska gospodarka skurczy się mocniej od rosyjskiej. Katastroficzną na swój sposób prognozę, MFW tłumaczy kosztami utrzymania w Wielkiej Brytanii, które nękają gospodarstwa domowe.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy zasygnalizował, iż gospodarka brytyjska skurczy się o 0,6% w 2023 roku, nie wykazując wzrostu jak wcześniej prognozowano. Przy tym jednak MFW podało, że kraj jest „na dobrej drodze”, lecz Wielka Brytania mimo to „pozostaje w tyle”.

Punkt widzenia – FTSE 100 zdecydowało się na zejście, indeks jednak przy 7 800

We wczorajszej analizie indeksu FTSE 100 rozpisaliśmy również wariant ruchu spadkowego. Treść projekcji brzmiała: „Może jednak wydarzyć się tak, że średnia zostanie jedynie nadbita, a rynek utworzy niższy szczyt względem wczorajszego. W takim wypadku powrót poniżej średniej i jej re-test od dołu świadczyłby na korzyść spadku. Spełnienie takich założeń skutkowałby powrotem notowań do wczorajszych minimów”.

Rzeczywiście rynek po otwarciu giełd nadbił zakres średniej, a powracając poniżej niej rozpoczął zejście. Cofnięcie było gwałtowne i rynek sięgnął zakładanego targetu. Spadek wyhamowany został w rejonach poziomu TFS. Z tego miejsca notowania odbiły i powróciły powyżej średniej.

Na wykres indeksu FTSE 100 patrzymy wyjątkowo tuż po otwarciu giełd w Europie. O godzinie 9 rano (czas w Polsce) notowania znajdują się w rejonach poziomu TDP, a tym samym przy 7 800. Na jaki ruch rynek zdecydować się może dzisiaj?

Scenariusz główny – wzrostowy

Warto będzie teraz obserwować, czy rynek zdoła przełamać poziom TDP. Stabilny powrót powyżej 7 800 i jego utrzymanie otworzyłby drogę dla ruchu wzrostowego. Potencjalnym celem dla rynku byłby poziom 7 850.

Wykres indeks FTSE 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 01.02.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Poziom TDP może zostać jedynie nadbity, a podaż przejęłaby stery. Powrót do średniej zasygnalizowałby spadkowe nastawienie. Z tego miejsca rynek zebrałby się do kolejnego spadku. Indeks miałby szansę zejść w najbliższych godzinach do 7 730.

Wykres indeks FTSE 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 01.02.2023

Konkluzja

Rynki rozpoczynają dziś pierwszą sesję w lutym. Jak zachowa się brytyjski indeks w środę, 1 lutego?

TSR : 7 975

TFR : 7 888

TDP : 7 796

TFS : 7 705

TSS : 7 610

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.