FTSE 100 dalej we wzrostach. Optymizm po odczycie PKB.

London City
J2T Trade

Główny brytyjski indeks giełdowy zyskał w piątek, 13 stycznia. Indeks FTSE 100 dalej trwał we wzrostach, kończą sesję o 0,64% wyżej. Londyńskie FTSE 100 tego dnia (13.11) podkreśliło pozytywne nastawienie całego minionego tygodnia. Piątkowy optymizm pojawił się po odczycie PKB Wielkiej Brytanii. Według najnowszych danych gospodarka tego kraju wzrosła w listopadzie 2022 roku o 0,1%. Jednak przed rynkami nowy tydzień. Co przyniesie poniedziałkowa sesja, 16 stycznia?

Optymizm na FTSE 100 w drugim tygodniu

Ostatnią, czyli piątkową sesję barometr brytyjskiej gospodarki (indeks FTSE 100) zakończył z zyskiem rzędu 0,64%. Rynek tym samym zaakcentował nastawienie ostatnich dni.

W drugim tygodniu roku na londyńskim parkiecie giełdowym również przeważył optymizm. Indeks FTSE 100 w minionym tygodniu handlowym (09.01-13.01) obniżkę zanotował zaledwie podczas jednej sesji. Ogólny wynik z tych dni natomiast wyniósł +1,88% i przełożył się na wzrost notowań o blisko 150 punktów.

Akcje dalej rosły

Piątkowe rozliczenie dnia giełdowego ujawniło, że spółki z indeksu FTSE 100 ponownie w większości wybrały wzrosty. Akcje dalej rosły, a tego dnia najlepiej wypadło przedsiębiorstwo Rolls-Royce. Wycena znanej firmy wzrosła o 4,58%. Należy przy tym zauważyć, że solidne zyski wykazały spółki o największym wpływie na indeks.  Po stronie strat wyróżniło się Fresnillo, którego notowania obniżyły się o 1,96%.

FP Markets

Dane o PKB powyżej oczekiwań!

W opublikowanym przez Office for National Statistics* piątkowym raporcie podano, że brytyjska gospodarka wzrosła w listopadzie o 0,1%. Dane w ujęciu miesięcznym okazały się wyższe od oczekiwań. Niemniej jednak należy zauważyć, że w listopadzie wyhamowany został wzrost względem poprzedniego miesiąca. Należy również zauważyć, że w listopadzie 2022 odczyt PKB wyniósł 0,2% rok do roku. Sektor usług wykazał największy wzrost, zaś sektor przemysłowy ciążył na gospodarce.

Punkt widzenia – FTSE 100 ze wzrostem bez cofnięcia

Ruch wzrostowy w piątek rozpoczął się od razu po otwarciu giełd w Europie. Notowania indeksu FTSE 100 momentalnie podskoczyły sięgając okolic 7 850. Dopiero wówczas rynek cofnął i w kilka godzin powrócił do poziomów z początku sesji. Jednak ponownie zebrał się do zysków i powrócił powyżej 7 850. W tych rejonach zakończyły się piątkowe zmagania.

Na wykres indeksu FTSE 100 patrzymy na początku nowego tygodnia. W poniedziałek, 16 stycznia o godzinie 7 rano (czas w Polsce) notowania brytyjskiego indeksu oscylują nieco powyżej 7 850. W najbliższych godzinach punktem odniesienia dla rynku może być zakres średniej kroczącej SMA 55.

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek postawić może dziś na cofnięcie do zakresu średniej, aby sprawdzić zapał kupujących. Przewaga popytu wywołałaby odbicie, a po budowie wyższego dołka, rynek rozpocząłby podejście pod 7 900.

Wykres indeks FTSE 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 16.01.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Natomiast należy liczyć się z tym, że zejście do średniej wiązać się może z próbą przełamania tego zakresu. Na zasadzie cofnięcia poniżej niej i re-testu od dołu rynek mógłby zdecydować się na spadek w rejony 7 780.

Wykres indeks FTSE 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 16.01.2023

Konkluzja – FTSE 100 rozpoczyna tydzień

Brytyjski indeks FTSE 100 rozpoczyna dziś nowy tydzień. Rynki akcji za dwie godziny powrócą do zmagań. Czy FTSE 100 przedłuży wzrosty? Poziomy na dziś uległy zmianie i prezentują się następująco.

TSR : 7 911

TFR : 7 824

TDP : 7 732

TFS : 7 642

TSS : 7 547

*Office for National Statistics (Narodowe Biuro Statystyczne)

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.