FTSE 100 dalej w konsolidacji. Analiza indeksu 07.03.2023.

Inwestor analizujący wykresy
J2T Trade

Większość głównych europejskich indeksów pozytywnie otworzyła nowy tydzień handlu. Jedynie najważniejszy indeks w Wielkiej Brytanii stracił. Londyńskie FTSE 100 jednak nieznacznie zmieniło swoje notowania i dalej pozostało w konsolidacji. Sytuacji na brytyjskim parkiecie giełdowym przyglądamy się we wtorek. Jak wygląda analiza indeksu 07.03.2023?

FTSE 100 gorsze w poniedziałek

Dziesiąty tydzień zmagań w 2023 roku rozpoczął się dla indeksu FTSE 100 od strat. Brytyjskie FTSE 100 okazało się gorsze o 0,22% na zamknięciu w poniedziałek. Tym samym główny indeks z Wielkiej Brytanii przerwał trzydniową serię wzrostów. Była to zatem pierwsza stratna sesja w marcu.

Walkę o kierunek wygrały spadki

Tabela notowań z wczorajszej sesji pokazuje, że spółki tworzące indeks FTSE 100 walczyły o kierunek. Pod względem liczebnym nieco lepsza okazała się strona tzw. zielonych. Na ich czele stanęło przedsiębiorstwo Flutter Entertainment, którego akcje wzrosły o 4,60%. Jednak ogólnie silniejsza okazała się strona strat, gdzie liderem była spółka Glencore. Jej notowania spadły o 3,92%. Wpływ tej firmy na indeks jest jednak dość spory, dlatego walkę o kierunek wygrały spadki.

Punkt widzenia – indeks FTSE 100 dalej w konsolidacji, coraz ciężej o wzrost?

Rynek postawił, wczoraj po otwarciu giełd, na zejście poniżej średniej SMA 55. Jednak siła popytowa nie pojawiała się i notowania utrzymywały się właśnie poniżej średniej. Zanegowany został zatem scenariusz podawany podczas wczorajszej analizy. Indeks bezpośrednio spod średniej urwał i spadki zostały wyhamowane w rejonach 7 900 (wczorajszy cel w przypadku negacji projekcji). Wówczas rynek zaczął odbijać i przed zakończeniem sesji powrócił w rejony średniej SMA 55.

FP Markets

Sytuacji przyglądamy się we wtorek, 7 marca przed godziną 7 rano (czas w Polsce). Rynek znajduje się obecnie przy górnej krawędzi strefy konsolidacji (7 882-7 946) i zdaje się nie mieć siły na konkretny wzrost. Dziś zatem skupiamy się na projekcji spadkowej. Taka polegałaby na dokładnym nadbiciu (wyjściu ponad i powrót poniżej) poziomu TDP/górnej krawędzi konsolidacji. Zebrana wówczas podaż sprowadziłaby notowania w rejony 7 925 (+-5 pkt). Odbijając od tego zakresu, indeks podbiłby do średniej celem jej re-testu od dołu. Wówczas pojawiłoby się zejście do 7 900, a w wypadku pokonania tego zakresu, celem stałoby się dolne ograniczenie konsolidacji.

Wykres indeks FTSE 100 H1
Indeks FTSE 100 H1 07.03.2023

Negacją dla scenariusza będzie wyjście powyżej średniej i utrzymywanie tam notowań stabilnie. Rynek wówczas mógłby decydować się na ruch wzrostowy i powrócić do 8 000.

Konkluzja

Ostatnimi czasy na indeksie FTSE 100 decyduje moment otwarcia giełd. Rynek później jakby gubi tempo dość często i ruchy są dosyć słabe. Na jaki ruch zdecyduje się indeks dzisiaj? Czy rzeczywiście rynkowi coraz ciężej wykonać wzrost? Ze względu na brak zmiany sytuacji, poziomy pozostają bez zmian. Tradycyjnie rozpisane zostały poniżej.

TSR : 8 125

TFR : 8 038

TDP : 7 946

TFS : 7 855

TSS : 7 760

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.