FTSE 100 dalej w górę. Brytyjska inflacja na poziomie 10,1%.

J2T Trade

Środowa sesja handlowa, 15 lutego minęła w dobrych nastrojach na giełdzie w Londynie. Główny brytyjski indeks FTSE 100 zanotował kolejną sesję na plus. FTSE 100 tym samym dalej szło w górę, odkrywając nowe poziomy. Pozytywny wydźwięk wspierany był przez odczyt wskaźnika cen konsumpcyjnych. Brytyjska inflacja spadła w styczniu i wylądowała na poziomie 10,1%. Co dokładnie przeczytać można w raporcie? W czwartek, 16 stycznia zapraszamy na analizę popularnego indeksu z Wielkiej Brytanii.

FTSE 100 przedłuża ruch w górę

Wczorajsze zamknięcie giełd w Europie ujawniło kolejny wzrost notowań indeksu FTSE 100. Była to kolejna, trzecia zyskowna sesja w tym tygodniu handlowym. W środę, 15 lutego indeks przedłużył ruch w górę, skacząc ogólnie o 0,55%. Po trzech dniach handlu FTSE 100 jest na plusie 1,46%.

Spółki skupione na zyskach

Składowe popularnego, brytyjskiego indeksu w środę skupione były na zyskach. Większość spółek zyskało na wycenie, a najlepiej poradziło sobie Carnival, którego akcje skoczyły o 4,75%. Niekorzystną zmianę na wycenie odnotowało jedynie kilkanaście spółek. Wśród nich wyróżniło się Barclays, którego akcje spadły o 7,86%.

Barclays ujawniło sprawozdanie roczne

Brytyjski holding finansowy – Barclays opublikowało swoje wyniki finansowe za IV kwartał 2022 roku oraz za cały rok. W czwartej części roku przychody wzrosły o 12% w ujęciu rocznym. Wylądowały na poziomie 5,8 mld funtów. W mniejszym tempie wzrosły natomiast koszty spółki. Podwyższyły się o 6% i wylądowały na poziomie 4 mld funtów.

FP Markets

Tak jak wspomnieliśmy, Barclays ujawniło również sprawozdanie roczne. Dochód całkowity spółki za 2022 roku wyniósł 24,9 mld funtów, co oznacza wzrost rzędu 14% względem 2021 roku. Koszty spółki wyniosły natomiast 16,7 mld funtów.

Brytyjska inflacja spadła do 10,1%

Przed rozpoczęciem wczorajszej sesji podany został odczyt inflacji w Wielkiej Brytanii. Jak podało Office for National Statistics, indeks cen konsumpcyjnych (CPI) wzrósł o 10,1% w styczniu. Raport ujawnił, iż inflacja w styczniu spadła w stosunku do grudnia. Ponadto okazała się niższa, niż przewidywali analitycy. Do spadku w największym stopniu przyczyniły się ceny: transportu pasażerskiego, paliw silnikowych, w restauracjach oraz hotelach. W przeciwną stronę natomiast działały ceny napojów alkoholowych oraz tytoniu.

Punkt widzenia – notowania FTSE 100 w rejonach 8 040, otwarcie sesji w Londynie

We wczorajszej analizie indeksu FTSE 100 skupiliśmy się przede wszystkim na wyglądzie możliwego ruchu wzrostowego. Pisaliśmy wówczas: „Ogólnie rzecz ujmując, rynek ma szansę na ruch wzrostowy. Taki uzależniony jest jednak od tego, jak potraktowany zostanie obszar średniej SMA 55. Utrzymanie średniej świadczyć będzie o obecności siły popytowej. Powrót powyżej TFR i jego re-test od góry napędzałby wzrost. Rynek miałby szansę ponownie podejść pod 8 000”.

Rzeczywiście ruch zależał od tego, co wydarzyło się na zakresie średniej SMA 55. Po środowym otwarciu giełd notowania urwały i indeks znalazł się poniżej obszaru średniej. Jednak spadek został stosunkowo szybko wyhamowany i notowania utrzymały się powyżej średniej. Rynek następnie powrócił powyżej TFR, a miało to miejsce tuż przed godziną 13 (czas w Polsce). Zgodnie z założeniami pojawił się re-test tego zakresu od góry i rynek przed ostatnim dzwonkiem znalazł się powyżej 8 000.

Indeksowi FTSE 100 z perspektywy wykresu przyglądamy się w czwartek, 16 lutego. Notowania na otwarciu sesji w Londynie znajdują się w rejonach 8 040. Co pokaże dziś indeks?

Scenariusz główny – spadkowy

Rynek może dziś jednak zwolnić ze wzrostami. Warto będzie obserwować, czy skory będzie powrócić w rejony nowego TFR (8 018). Jeżeli tak się stanie, otworzyłby sobie drogę do cofnięcia w rejony 7 980-7 990.

Wykres indeks FTSE 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 16.02.2023

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Natomiast, jeśli rynek chce dalej iść w górę, dobrze byłoby zobaczyć cofnięcie. Notowania mogą zejść w rejony TFR i z niego wygenerować silny ruch wzrostowy.

Wykres indeks FTSE 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 16.02.2023

Konkluzja

Czwartkowe otwarcie giełd w Europie przyniosło pozytywne nastroje. Indeks FTSE 100 rośnie i pytanie jak zachowa się w najbliższym czasie.

TSR : 8 105

TFR : 8 018

TDP : 7 926

TFS : 7 835

TSS : 7 740

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.