FTSE 100 cofał w poniedziałek. Notowania FTSE niżej o 0,48%.

Wykres giełdowy
J2T Trade

Brytyjski indeks FTSE 100 cofał podczas wczorajszej sesji. W poniedziałek notowania FTSE 100 wylądowały niżej o 0,48%. Na londyńskie FTSE patrzymy we wtorek, 8 listopada. Po otwarciu sesji przemawiać będzie jeden z najważniejszych członków BoE. Również dziś cały świat spogląda na wybory do Kongresu w USA. Jak wygląda analiza indeksu FTSE 100 na dziś?

Brytyjski indeks cofał

Indeks giełdowy FTSE 100 po dobrych sesjach pod koniec ubiegłego tygodnia, zdecydował się na zejście. Nowy tydzień handlowy rozpoczyna się od spadku notowań. Brytyjski indeks cofał w poniedziałek, a sesja zamknęła się stratą rzędu 0,48%.

Najważniejsze spółki decydują

Tradycyjnie przyglądamy się zachowaniu spółek indeksu FTSE 100 z poprzedniej sesji. Przede wszystkim warto zaznaczyć, że żadna ze stron nie uzyskała liczebnej przewagi. Największa zmienność odnotowana została po stronie zyskownych składowych. Na ich czele stanęła spółka Ocado, której akcje skoczyły o 6,34%. Z kolei po stratnych spółek największą obniżkę, gdyż o 4,72% odnotowało GSK plc. Na finalny, spadkowy wynik indeksu wpłynął fakt, iż najważniejsze spółki dla indeksu traciły. Tym samym to one zadecydowały o stracie.

Przemówienia członka BoE

Dziś w godzinach sesji europejskiej warto będzie zwrócić uwagę na przemówienie jednego z najważniejszych członków Banku Anglii (BoE). Huw Pill to główny ekonomista BoE i jest odpowiedzialny za analizy bezpośrednio powiązane z decyzjami o podwyżkach stóp procentowych.

FP Markets

Punkt widzenia – realizacja cofnięcia

We wczorajszej analizie indeksu FTSE 100 głównym ruchem określiliśmy spadkowy. W słowach zakładaliśmy: „Teraz otwarcie giełd w Europie może pokazać najpierw wzrost. Jeżeli ten ruch nie przebije piątkowego szczytu, warto będzie założyć następujące. Siła popytowa ustąpi i szybkim ruchem rynek może cofnąć poniżej dzisiejszych, przedsesyjnych dołków. Wówczas warto byłoby obserwować czy pojawi się re-test ich obszaru od dołu. Taki mógłby determinować ruch spadkowy do średniej kroczącej SMA 55, czyli w okolice 7 230”.

Rzeczywiście poniedziałkowe otwarcie sesji wykazało zakładany wzrost. Indeks nie przebił piątkowego szczytu i podaż przejęła kontrolę. Następnie rynek zszedł poniżej opisanego obszaru poniedziałkowych, przedsesyjnych dołków i wykonał zakładany re-test. Rynek cofnął do średniej, jednak ta znajdowała się w chwili spotkania wyżej niż szacowaliśmy. Dziś indeks oscyluje nieco poniżej zakresu średniej.

Scenariusz główny – spadkowy

Kontynuowanie zejścia wchodzi dziś w grę. Taki ruch rozpocząć mógłby się po przetestowaniu od dołu zakresu średniej kroczącej SMA 55. Następnie przebicie się przez dzisiejsze minima nada impetu spadkom. Potencjalnym celem jest powrót do 7 200.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 08.11.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jednak rynek postawić może na podejście do średniej i stabilizację w jej okolicach. Zebranie odpowiedniej siły i przełamanie tego zakresu świadczyć będzie na korzyść wzrostów. Prawdopodobnie cena sięgnęłaby wówczas 7 370.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 08.11.2022

Konkluzja

Brytyjski indeks FTSE 100 może nieco jeszcze cofnąć. Taki ruch do poziomu 7 200 szerzej mógłby zostać jako pewien układ korekcyjny. Obserwacji dziś przede wszystkim poddać warto zakres średniej kroczącej. Poziomy względem wczoraj nie uglegają zmianie i prezentują się następująco.

TSR : 7 265

TFR : 7 175

TDP : 7 083

TFS : 6 993

TSS : 6 900

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.