FED podtrzyma podwyżki? Indeks Nasdaq 100 zyskuje 2,73%.

Take Profit
J2T Trade

W środę wypowiadało się dwóch ważnych członków Rezerwy Federalnej. Oboje zaznaczyli, że FED w najbliższym czasie najprawdopodobniej podtrzyma podwyżki stóp procentowych. Główne rynki akcji na Wall Street zakończyły wczorajszą sesję wzrostem. Największą zmienność wykazał Nasdaq. Amerykański indeks Nasdaq 100 zyskał 2,73%.

Nasdaq 100 rośnie 350 punktów

Zakończyła się wczoraj trzecia sesja handlowa sierpnia. Amerykański indeks technologiczny Nasdaq 100 po raz pierwszy w tym miesiącu odnotował finalny zysk. Notowania Nasdaq’a skoczyły w środę o 2,73%. Przełożyło się to na zmianę ceny Nasdaq’a o 350 punktów. Tym samym straty z poprzednich dni zostały całkowicie wymazane, a indeks ma jak na razie dodatni wynik tygodniowy. Warto również dodać, że odnotowano napływ wielkości obrotów.

Zmiana ceny przekroczyła 10%

Wczoraj pozostałe składowe Nasdaq’a pod względem zmienności zdominowała spółka Match Group. Zmiana ceny w przypadku tego przedsiębiorstwa przekroczyła 10% próg. Wycena spółki Match Group uległa niekorzystnej zmianie o 17,56%. Inna spółka również osiągnęła wyższy niż 10% poziom zmienności. Była to Moderna, której akcje wzrosły o 15,97%. Przewodziła ona wzrostowym komponentom, których było zdecydowanie więcej.

Dalsze podwyżki w grze

Dwaj ważni członkowie FED: Neel Kashkari oraz Thomas Barkin wypowiedzieli się w środę w kwestii dalszych podwyżek stóp procentowych. Zarówno Kashkari, jak i Barkin przyznali, że FED jest zaangażowany w osiągnięcie swojego celu inflacyjnego. Prezes Banku FED w Minneapolis, Neel Kashkari powiedział, że powrót do 2% inflacji zajmie „kilka lat”, jednak wyjątkiem będzie sytuacja, kiedy w USA dojdzie do recesji.

FP Markets

Prezes Banku Rezerw Federalnych Stanów Zjednoczonych w Richmond, Thomas Barkin zauważył w środę, że w następnym okresie prawdopodobnie zostaną ogłoszone kolejne podwyżki stóp procentowych. Barkin ostrzegł, że recesja może się pojawić, jako efekt uboczny wysiłków związanych ze zwalczaniem inflacji. Ponadto zaznaczył, że obecne obawy o spowolnienie gospodarcze są „trochę niespójne, gdyż gospodarka obecnie wytwarza prawie 400 tysięcy miejsc pracy miesięcznie.

Punkt widzenia – Nasdaq dociera do 13 300

Indeks Nasdaq 100 w środę był bliski wypełnienia scenariusza głównego. Mowa o projekcji: „Podobnie, jak wczoraj projekcja wzrostowa opiera się na przekonaniu zejścia w okolice poziomu TFR. Tym razem jednak ten poziom jest również dolnym ograniczeniem konsolidacji, która wypełniła strukturę wczoraj. Zejście do TFR dziś wiązać się może z zebraniem większej siły popytowej. Kluczowe w dalszym ciągu pozostaje utrzymanie poziomu TFR. Celem dla wzrostów może być 13 080„. 

Rzeczywiście rynek cofnął wczoraj w stronę poziomu TFR. Zejście jednak nie było, aż tak głębokie, jak zakładał scenariusz. Do pełnego przetestowania poziomu zabrakło około 30 punktów. Co ważne jednak siła popytowa zebrana miała zostać po zejściu, co faktycznie się stało. Nasdaq 100 momentalnie po rozpoczęciu zaliczył target i dotarł nawet do poziomów powyżej 13 300. Obecnie rynek znajduje się nieco poniżej tego zakresu.

Scenariusz główny – wzrostowy

Podejście wzrostowe może być dziś kontynuowane. Dobrze by było, aby przed rozpoczęciem kolejnego rajdu wzrostowego, rynek nieco cofnął. Pierwsze cofnięcie może się pojawić tuż po otwarciu sesji w USA. Punktem odniesienia dla tej krótkiej korekty mogłyby być okolice ceny 13 200. Jeżeli te okolice zostaną dziś utrzymane, istnieć będzie szansa na dalsze wzrosty. Impetu wzrostom nadać może przebicie i ustabilizowanie ceny powyżej nowego TFR. Targetem na dziś będzie poziom 13 500. 

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 04.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Możliwość spadkowa zakłada, że dziś do głosu na poziomie TFR dojdzie obóz niedźwiedzi. Jeżeli w najbliższym czasie cena nadal oscylować będzie poniżej TFR, rynek może budować schemat spadkowy. Taki mógłby polegać na wykonaniu re-testu od dołu poziomu TFR. W takim wypadku targetem na dziś będzie powrót do 13 100. 

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 04.08.2022

Konkluzja

Powyżej rozpisane zostały projekcje na dzisiejszą sesję. Uwaga może dziś być skierowana głównie w rejonach poziomu 13 300. Który ze scenariuszów zostanie zrealizowany dzisiaj? Poniżej poziomu na dzień 04.08.2022.

TTR : 13 764

TSR : 13 538

TFR : 13 314

TDP : 13 083

TFS : 12 852

TSS : 12 632

TTS : 12 414

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.