Fed nie zaskoczyło podwyżką. Nasdaq 100 ponad 3% w dół.

Kryzys finansowy, spadek
J2T Trade

Rezerwa Federalna (Fed) ujawniła wczoraj kolejną podwyżkę stóp procentowych. Instytucja Fed nie zaskoczyła wielkością podwyżki. Czwarty raz z rzędu stopy podniesiono o 75 punktów bazowych. Rynki zanotowały duże straty pod koniec środowego dnia handlu. Indeks Nasdaq 100 poleciał ponad 3% w dół. Dziś, 3 listopada inwestorzy zdaje się, reagować będą dalej na ostatnie doniesienia. Jak wygląda analiza technologicznego Nasdaq’a na czwartek?

Indeks technologiczny ze znaczną obniżką

Amerykański Nasdaq 100 tracił kolejnego dnia. Tym razem indeks technologiczny odnotował znaczną obniżkę rzędu 3,39%. Dla Nasdaq’a 100 była to najgorsza sesja od 7 października. Wczorajszym spadkiem indeks przedłużył straty z poprzednich dni. Po trzech sesjach tego tygodnia wynik indeksu to aż -5,54%. Jeżeli teraz technologiczny indeks podtrzyma tempo spadków, możemy być świadkami najgorszego tygodnia w tym roku.

Akcje leciały w dół

Po tak dużej stracie indeksu warto spojrzeć na środowe zachowanie spółek technologicznych. Akcje składowych Nasdaq’a 100 rzeczywiście leciały w dół w środę. Tempa spadkom narzuciła spółka Airbnb, której akcje tego dnia spadły o 13,43%. Warto dodać, że inne przedsiębiorstwo – Atlassian Corp wykazało dość sporą obniżkę notowań. Kurs akcji tej spółki z kolei poleciał w dół o 10,09%. Przed spadkami uchowało się jedynie sześć spółek. Wśród nich najlepiej wypadło Match Group.

Decyzja Fed zgodna z oczekiwaniami

Federalny Komitet Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych (FOMC) ujawnił w środę swoją najnowszą decyzję o podwyżce stóp procentowych. Decyzja Fed była zgodna z rynkowymi oczekiwaniami. W raporcie dołączonym do oświadczenia bank centralny USA wyjaśnił, że instytucja musi osiągnąć „wystarczająco restrykcyjne” nastawienie.

FP Markets

Była to czwarta z rzędu podwyżka stóp procentowych o 75 punktów bazowych. Warto zaznaczyć, że decyzja została podjęta jednogłośnie. Fed podało również oficjalne stanowisko co do przyszłych podwyżek. „Określając tempo przyszłych podwyżek w docelowym przedziale, Komitet weźmie pod uwagę skumulowane zacieśnianie polityki pieniężnej, opóźnienia, z jakimi polityka pieniężna wpływa na aktywność gospodarczą i inflację, oraz rozwój sytuacji gospodarczej i finansowej” – skomentowała instytucja.

Inflacja znacznie powyżej celu – Powell

Przewodniczący Rezerwy Federalnej, Jerome Powell przemawiał na konferencji prasowej po oświadczeniu Fed. Prezes Fed zwrócił uwagę, że inflacja znajduje się znacznie powyżej celu wyznaczonego przez bank centralny USA. Powell zaznaczył, że droga do miękkiego lądowania zawęziła się, ponieważ Fed nie widzi jak na razie spadku inflacji.

Taka sytuacja sprawia, że pod wątpliwość poddawane jest zmniejszenie tempa podwyżek. Szef Fed zauważył, że tempo staje się aktualnie mniej ważne. Być może nie na grudniowym posiedzeniu, a na pierwszy posiedzeniu w 2023 roku.

Punkt widzenia – spełnienie założeń dla wyższej podwyżki

We wczorajszej analizie indeksu Nasdaq 100 nieco inaczej podeszliśmy do scenariuszy na sesję. Weryfikacji poddamy jedynie projekcję związaną z wczorajszą decyzją. O takim ruchu pisaliśmy: „Jednak analitycy szacują, że do zaskoczenia nie dojdzie. Tym samym również taki scenariusz warto rozważyć. Rynek do czasu decyzji zdecydować się może na podbicie od 11 475 (TFR). W takim wypadku dokładnie potwierdzony był zostać ten zakres jako opór. Przełamanie średniej z jednoczesną publikacją oczekiwanej podwyżki doprowadziłoby do powrotu w okolice 11 000”.

Przed decyzją Fed, rynek zszedł do okolic 11 160. Po komunikacie natomiast Nasdaq 100 mocno wystrzelił. Jednak przejście na stronę zysków było chwilowe. Popyt osłabł nieco powyżej średniej w wyniku siły sprzedających. Po godzinie 20 rynek zszedł do 11 000, a najniżej w środę sięgnął okolic 10 860. Dziś przed południem Nasdaq 100 oscyluje w sąsiedztwie poziomu 10 800.

Scenariusz główny – spadkowy

Uczestnicy rynkowi mogą dziś reagować na wczorajszą decyzję. Spadek ma szansę być kontynuowany. Dobrze byłoby jednak przed dalszym zejściem zobaczyć odreagowanie. Taki ruch polegałby na podejściu ceny w okolice 11 030 (nowe TDP). Wówczas na zasadzie odbijania się od tego obszaru, wygenerowany zostałby kolejny impuls spadkowy. Potencjalnym celem na dziś zdaje się 10 650.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 03.11.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jednak obserwacji poddać należałoby zachowanie indeksu wobec zakresu 10 800. Gdyby rynek postawił na dłuższą stabilizację w tym rejonie, byłaby to oznaka wygenerowania ruchu wzrostowego. Z okolic 10 800 ruch może zostać wyniesiony do 11 000 i te zakresy utrzymać.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 03.11.2022

Konkluzja

Czy inwestorzy dziś rozpatrywać będą wczorajszą decyzję Fed? Najprawdopodobniej tak, jednak spadek wydaje się być spokojniejszym od środowego. Poziomy ze względu na mocny ruch indeksu uległy zmianie.

TTR : 11 715

TSR : 11 485

TFR : 11 265

TDP : 11 030

TFS : 10 805

TSS : 10 580

TTS : 10 365

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.