Fed musi pozostać „czujny”. Nasdaq 100 traci w środę 0,08%.

J2T Trade

Amerykański indeks giełdowy Nasdaq 100 stracił finalnie w środę, 5 października. Po zmiennej sesji indeks obniżył swoje notowania o zaledwie 0,08%. Wczoraj wypowiadał się jeden z członków Rezerwy Federalnej. Inwestorzy szczególnie zwrócili uwagę na słowa, że Fed musi pozostać czujny. Jak zachować się może indeks technologiczny w czwartek?

Strata indeksu po burzliwej sesji

Indeks technologiczny Nasdaq 100 spośród głównych amerykańskich indeksów giełdowych wypadł w środę najlepiej. Po burzliwej sesji indeks co prawda stracił, jednak była to niewielka strata. Nasdaq 100 na notowaniach stracił  jedynie 0,08%.

Tesla przeważyła o wyniku indeksu

Żadna ze stron nie uzyskała wczoraj znacznej przewagi liczebnej. Podobna ilość spółek opowiedziała się za wzrostami, co za spadkami. Na czele wzrostowych składowych indeksu Nasdaq 100 stanęło przedsiębiorstwo Illumina. Akcje tej spółki wzrosły o 6,56%. Jednak bliżej przyjrzymy się stronie spadkowej. Najsłabiej w środę wypadło DocuSign, którego notowania spadły o 3,56%.

O wyniku indeksu najprawdopodobniej przeważyło zachowanie Tesli. Spółka Elona Muska jest jedną z ważniejszych dla Nasdaq’a 100. Wśród tych najważniejszych to właśnie Tesla odnotowała najwyższą procentową zmianę ceny. Kurs akcji giganta motoryzacyjnego obniżył się o 3,46%.

FP Markets

Walka z inflacją wciąż we wczesnym stadium ?

Wczoraj przemawiał jeden z członków Rezerwy Federalnej. Prezes Banku Fed w Atlancie, Raphael Bostic przyznał, że walka banku centralnego z inflacją znajduje się wciąż w „początkowej fazie. Bankier dokładnie podkreślił, że Fed koniecznie pozostać musi „czujny”.

Bostic przyznał, że choć dostrzega się pewne „promyki nadziei”, gospodarka Stanów Zjednoczonych „znajduje się zdecydowanie w inflacyjnym lesie, a nie poza nim”. Ponadto decydent ostrzegał, że Fed nie musi szybko obniżać stóp procentowych.

Punkt widzenia – schemat wzrostowy nie aż tak odległy

W ostatniej, środowej analizie szczególnie uwagę zwracaliśmy na schemat wzrostowy. Jak się okazało zakładany wczoraj ruch nie różnił się znacząco od wykonanego. Przypomnijmy wczorajsze założenia : „Dziś rynek kontynuować może ruch wzrostowy. Jednak tym razem dobrze byłoby zobaczyć zejście, aby z nieco niższego zakresu rozejrzeć się za wzrostem. Warto zatem będzie obserwować, czy rynek nie będzie najpierw skory cofnąć do poziomu TFR, czyli 11 410. To właśnie okolice tego rejonu stanowić będą punkt odniesienia dla wzrostu. Utrzymanie poziomu TFR jest dziś kluczowym założeniem. Z tego obszaru wygenerowany może zostać kolejny ruch wzrostowy. Celem dla rynku dziś będzie 11 700”.

Rzeczywiście rynek najpierw cofnął. Jednak było ono głębsze niż zakładaliśmy. Rynek jednak błyskawicznie powrócił powyżej poziomu 11 410. Taka sytuacja miała determinować wzrost do 11 700. Cena najwyżej sięgnęła okolic 11 670. Schemat został zatem w znacznym stopniu zrealizowany. Aktualnie rynek znajduje się w okolicach 11 600.

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek ma szansę dziś również zejść przed dalszą wspinaczką. Tym razem kluczowe założenie wiązać się będzie z utrzymaniem zakresu średniej kroczącej SMA 55. Do nadbicia jej obszaru może dojść. Jednak docelowo rynek zebrałby popyt. Na zasadzie budowy wyższego lokalnego dołka kontynuowana będzie najprawdopodobniej zależność wzrostowa. Potencjalnym targetem będzie 11 800.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 06.10.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy jednak liczyć się ze spadkiem indeksu. Taki ruch mogły wyglądać w poniższy sposób. Rynek ostatnio potwierdził istotność poziomu TSR, czyli okolic 11 630. Cena odbijać się może od dołu od tego rejonu cenowego. Impetu zejściu nada przebicie zakresy średniej kroczącej. Rynek wykonać może również re-test średniej od dołu. Celem będzie w takim wypadku powrót do 12 300.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 06.10.2022

Konkluzja

Indeks technologiczny ma sposobność kontynuować zależność wzrostową rozpoczętą w tym tygodniu. Warto będzie zwrócić uwagę na to jak zachowa się rynek na zakresie średniej kroczącej SMA 55. Poniżej prezentują się poziomy na dziś 06.10.

TTR : 11 860

TSR : 11 635

TFR : 11 410

TDP : 11 180

TFS : 10 953

TSS : 10 730

TTS : 10 512

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.