Fed mówi o kolejnych podwyżkach. Zmienna sesja Nasdaq’a 100.

Nasdaq Sala Notowań
J2T Trade

Giełdy papierów wartościowych na Wall Street walczyły o kierunek w środę, 4 stycznia. Rynkowi uczestnicy byli świadkami niezwykle zmiennej sesji Nasdaq’a 100. Inwestorzy analizowali wczoraj wskazówki z ostatniego protokołu posiedzenia Rezerwy Federalnej. W nim zauważono, że Fed mówi o kolejnych podwyżkach w 2023 roku. Sesja Nasdaq’a 100 zakończyła się finalnie na plusie. Jednak co pokaże indeks technologiczny dzisiaj, w czwartek 5 stycznia? Czas na analizę tego indeksu.

Zysk Nasdaq’a 100 po burzliwej sesji

Wczorajsza sesja obfitowała przede wszystkim w zmienność. Indeks technologiczny walczył o kierunek podczas całego dnia handlowego w USA. Zamknięcie giełd pokazało, że Nasdaq 100 wykazał zysk po burzliwej sesji. W ogólnym rozliczeniu notowania technologicznego Nasdaq’a 100 wzrosły o 0,48%. Takim ruchem indeks wymazał część strat z wtorku.

Przewaga wzrostów widoczna

Spółki z indeksu technologicznego w przeważającej większości notowały zyski w środę, 4 stycznia. Największy procentowy wzrost wykazało chińskie przedsiębiorstwo JD.com. Akcje tej firmy skoczyły wczoraj ogólnie o 14,68%. Warto zauważyć, że spore zyski notowali również amerykańscy, technologiczni giganci. Wycena Tesli wzrosła o 5,12%, a Meta Platforms o 2,11%.

Protokół Fed wskazuje na dalsze podwyżki

Wczoraj w godzinach wieczornych opublikowany został protokół z grudniowego posiedzenia Fed. Członkowie Federalnego Komitetu Otwartego Rynku Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych (FOMC) jednogłośnie zgodzili się, że cięcia stóp procentowych nie będą odpowiednie w 2023 roku. Ponadto w protokole banku centralnego ujawniono, że należy spodziewać się kolejnych podwyżek.

FP Markets

W protokole przeczytać można również, iż ze względu na „utrzymujący się i nieakceptowalnie wysoki poziom inflacji, kilku uczestników skomentowało, że doświadczenie historyczne ostrzega przed przedwczesnym luzowaniem polityki pieniężnej”. Ponadto podkreślono również, że ostatnie zwolnienie tempa podwyżek stóp nie powinno być postrzegane jako znak spadkowego trendu inflacji.

Jastrzębi głos członka Fed

Jak podają amerykańskie media, wczoraj wypowiadał się prezes Fed w Minneapolis, czyli Neel Kashkari. Bankier zauważył, że wysokość stopy procentowej sięgnąć może nawet 5,4% w pierwszej połowie tego roku. Kashkari przekonywał, że Fed musi być pewny co do sprowadzenia inflacji do poziomu 2% i z tego powodu konieczne jest uniknięcie przedwczesnego cięcia stóp.

Jastrzębi ton wypowiedzi członka Fed zauważyć można w słowach: „jakakolwiek oznaka powolnego postępu, który utrzymuje inflację na podwyższonym poziomie przez dłuższy czas, uzasadni, moim zdaniem, wzięcie stopy polityki potencjalnie znacznie wyżej”.

Punkt widzenia – walka o kierunek Nasdaq’a 100

Przechodząc już do wykresu indeksu Nasdaq 100, zauważyć można wczorajszą walkę o kierunek. Rynek najpierw zdecydował się opuścić zakres średniej i zejść do poziomu TFS (10 790). W tym rejonie nastąpiło odbicie i notowania powróciły do średniej, budując wzrost do poziomu 11 000. Następnie rynek wykonywał ponad stupunktowe przeloty cenowe, oscylując wokół średniej. Dziś po południu notowania znajdują się w pobliżu tego wskaźnika. Co dalej?

Scenariusz główny – spadkowy

Dziś kluczowe do obserwacji okazać się może zachowanie sił rynkowych w strefie 11 000-11 030. Jeżeli notowania dobiłyby do tego zakresu, stery nad rynkiem przejąć mogłaby podaż. Ze wspomnianego obszaru rozpoczęłoby się zejście, a przełamanie z potwierdzeniem zakresu średniej determinowałoby spadek poniżej 10 790.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 05.01.2023

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Natomiast może wydarzyć się tak, że z obecnych zakresów, czyli z okolicy średniej rynek szukać będzie zleceń kupujących. Szybkie podbicie do poziomu TDP i drobne wycofanie mogłoby świadczyć na korzyść wzrostów. Potencjalnie rynek może w takim wypadku skoczyć do 11 200.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 05.01.2023

Konkluzja

Również dziś należy liczyć się ze zmiennością na rynkach akcji w USA. Kolejna dawka ważnych raportów (więcej o tym w artkule o S&P 500) będzie oddziaływać na decyzję inwestorów.

TTR : 11 700

TSR : 11 475

TFR : 11 252

TDP : 11 015

TFS : 10 790

TSS : 10 565

TTS : 10 350

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.