Fed jednak zwolni tempo? Indeks S&P 500 zyskał 5,54%.

Stopy procentowe
J2T Trade

Wczorajszy spadek inflacji w USA wywołał pozytywne emocje. Najnowszy raport wywołał nadzieję, że Rezerwa Federalna zwolni tempo podnoszenia stóp procentowych. Po publikacji inflacyjnego raportu wypowiedziało się wielu wysokich urzędników Fed. Rzeczywiście zgodzili się co do tego, że Fed może zwolnić tempo podwyżek. Indeks S&P 500 w czwartek zyskał 5,54%. Przejdźmy do analizy S&P 500 na ostatnią sesję handlową tego tygodnia.

Najlepsza sesja od dwóch lat

Amerykański indeks giełdowy S&P 500 w czwartek odnotował gigantyczną zmianę ceny. Zamknięcie sesji pokazało, że S&P 500 zyskał 5,54%. Jak się okazało, była to najlepsza sesja od dwóch lat. Procentowo indeks S&P 500 wykazał wczoraj wyższy wzrost od indeksu Dow Jones 30. Najstarszy indeks Dow Jones 30 zyskał 3,70%.

Ponad 60 spółek z dwucyfrowym wzrostem

Po takiej, jak czwartkowa sesja tym bardziej warto zajrzeć na sytuację wśród spółek. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że ponad 60 składowych indeksu S&P 500 zakończyło sesję z dwucyfrowym wynikiem wzrostowym. Na czele zyskownych spółek stanęły dwa przedsiębiorstwa: Invesco i Caesars, które odnotowały zbliżone wyniki. Odpowiednio zyskały one: 17,85% oraz 17,83%. Stratę notowań wykazało kilkanaście firm, a najgorzej wypadło McKesson z wynikiem -4,12%.

Członkowie Fed mówią o zwolnieniu tempa

Prezes Fed w Kansas City Esther George potwierdziła swoje poparcie dla zwolnienia tempa podwyżek stóp procentowych w najbliższych miesiącach w związku z wczorajszymi danymi o inflacji. Bankier wezwała do „bardziej wyważonego” podejścia po opublikowaniu październikowego odczytu inflacji. Ponadto George komentując perspektywy gospodarcze kraju, zauważyła że dynamika gospodarki USA nie może być z góry założona.

FP Markets

Po odczycie inflacji głos zabrał również prezes Banku Rezerw Federalnych w Filadelfii, Patrick Harker. Urzędnik powiedział, że Fed zbliża się do punktu, w którym spowolnienie podwyżek stóp procentowych byłoby właściwe. Harker zauważył, że „w nadchodzących miesiącach, w świetle skumulowanego zacieśnienia, które osiągnęliśmy, spodziewam się, że zwolnimy tempo naszych podwyżek stóp, ponieważ zbliżamy się do wystarczająco restrykcyjnego stanowiska. Co ciekawe, członek Fed powiedział, że „podwyżka stóp o 50 punktów bazowych byłaby nadal znacząca”.

Pozostałe dane nieco w tle

Wczoraj również inwestorzy otrzymali tygodniowe dane z rynku pracy. Pozostały one jednak w tle inflacyjnego odczytu. Warto jednak wspomnieć, że liczba złożonych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wzrosła do 225 tysięcy.

Dziś natomiast rynkowi uczestnicy otrzymają wstępny raport dotyczący wskaźnika nastroju konsumentów. Uniwersytet Michigan opublikuje swoje dane w trakcie piątkowej sesji. Jednak również ten odczyt pozostać może w tle. Inwestorzy zapewne jeszcze dziś reagować będą na wczorajsze doniesienia.

Punkt widzenia – S&P 500 bliskie przebicia 4 000

Wczoraj rozważaliśmy dwie sytuację w zależności od odczytu inflacji w USA. Odczyt okazał się niższy, dlatego przyjrzymy się tylko temu scenariuszowi. Notowania S&P 500 gwałtownie wzrosły już po publikacji inflacji. Zakładany cel, w postaci 3 900, osiągnięty został po godzinie 15. Rynek w konsekwencji znalazł się dużo wyżej, gdyż 3 960 odnotowano na czwartkowym zamknięciu. Dziś od rana S&P 500 rośnie i było bliskie przebicia poziomu 4 000. W piątek po południu indeks oscyluje przy 3 975.

Scenariusz główny – wzrostowy

Teraz warto będzie obserwować, czy S&P 500 nie postanowi najpierw nieco cofnąć. Taki ruch mógłby polegać na zejściu do 3 950. Kupujący ten zakres by wybronili, po czym realizowany mógłby być wzrost. Potencjalnym celem byłoby przebicie się przez psychologiczną barierę 4 000.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 11.11.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak rynek może wykonać najpierw nadbicie 4 000, a następnie wygenerować głębsze cofnięcie. Wówczas warto będzie wypatrywać schematu np. niższego szczytu. W grę wchodziłoby cofnięcie do 3 900.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 11.11.2022

Konkluzja

Z uwagi na wczorajszy mocny ruch, poziomy uległy podwyższeniu. Rynki w USA mają sposobność do generowania dziś kolejnego wzrostu. Czy rzeczywiście na taki ruch się zdecydują. Poniżej rozpisane zostały poziomy na piątkową sesję.

TSR : 4 050

TFR : 4 000

TDP : 3 955

TFS : 3 910

TSS : 3 865

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.