Fałszywe sygnały na rynku – czym są i jak je wykryć?

Fałszywe sygnały na wykresie
J2T Trade

Handel na rynkach finansowych i kapitałowych swoją popularność we współczesnym świecie zawdzięcza możliwości generowania wysokich zysków, w krótkim czasie – szczególnie, jeśli handlujemy z wykorzystaniem dźwigni finansowej, za pomocą kontraktów CFD. Dzięki temu zawód ten nie wymaga nawet dużych nakładów finansowych na start i jest dostępny w zasadzie dla każdego.

Kluczem do sukcesu jest właściwie zbudowany system tradingowy. Najczęściej jego nieodłącznym elementem – zwłaszcza, gdy w grę wchodzą strategie krótkoterminowe, takie jak scalping, day trading czy swing trading – jest oczywiście analiza techniczna. W ramach niej mamy do wyboru bardzo szeroki zakres narzędzi i z całą pewnością każdy trader znajdzie odpowiednie dla siebie.

Wszystkie wskaźniki i oscylatory jednak łączy jedna wspólna cecha – nie są one nieomylne. Zdarza się więc, że generują one fałszywe sygnały. W jaki sposób potrafią one zmylić tradera? Jak natomiast można je wykrywać i nie wpadać w pułapki? Przekonamy się poniżej:

Fałszywy sygnał – co to? Sygnały kupna i sprzedaży wysyłane przez algorytmy na grupie sygnałowej

Fałszywy sygnał to sytuacja, w której nasza strategia, bazując na jakimś wskaźniku (lub kombinacji wskaźników) analizy technicznej sugeruje nam, że nadszedł odpowiedni moment na wejście w pozycję (najczęściej związany w odwróceniem tendencji lub wybiciem kluczowego poziomu), a następnie okazuje się, iż rynek podążył w odwrotną stronę niż wynikało to z naszej strategii, a transakcja okazała się nieudana, prawdopodobnie została zamknięta przez osiągnięcie przez cenę poziomu Stop Loss.

FP Markets

Zdecydowanie najczęściej występującymi fałszywymi sygnałami – na niższych interwałach czasowych na popularnych rynkach zdarzają się one każdego dnia – są fałszywe wybicia. Polegają one na tym, iż ostatnia świeca za pomocą gwałtownego, silnego ruchu, przekroczyła dany poziom wsparcia lub oporu, a następnie – jeszcze przed jej zamknięciem – doszło do cofnięcia i powrotu do wcześniejszego zakresu.

W przypadku oporu, cena spadła poniżej niego, a ten poziom przebił tylko knot świecy, dzięki czemu powstała formacja świecowa zwana pin barem. W przypadku wsparcia mamy do czynienia z odwrotnym scenariuszem – cena powróciła powyżej niego, a poziom został przebity tylko przez knot tego pin bara.

Jak wykrywać fałszywe sygnały?

Zawsze czekaj na potwierdzenie wybicia

Trading na rynkach finansowych i kapitałowych nagradza za cierpliwość. Oznacza to, że nigdy nie należy wchodzić w pozycję od razu, gdy tylko cena przebije dany kluczowy poziom. W ryzykownym wariancie powinno się przynajmniej poczekać na zamknięcie świecy, aby mieć pewność, że nie wytworzy nam się pin bar i nie nabierzemy się na fałszywe wybicie.

Najbardziej racjonalnie jest jednak poczekać na retest danego poziomu, już od drugiej strony. Okazuje się bowiem, że w większości przypadku, gdy dochodzi do istotnego wybicia, cena powinna jeszcze na moment powrócić w okolice kluczowego poziomu, i to na jednej z pierwszych świec po jego pokonaniu. Oczywiście może się zdarzyć tak, że mamy pecha i do takiego powrotu nie dojdzie ze względu na bardzo silny impuls cenowy. Lepiej jednak czasem zostać bezpiecznie poza rynkiem i przegapić okazję niż natrafić na groźne fałszywe wybicie i ponieść stratę.

Analizuj wolumen Byk rozpędza się ze względu na rosnący wolumen

Wolumen stanowi nieoceniony składnik w zasadzie każdej krótkoterminowej strategii tradingowej. Stanowi jej dopełnienie, mające na celu potwierdzać nasze sygnały. W jaki sposób? Otóż, im wyższy wolumen, tym większy kapitał jest w grze na rynku, co jednoznacznie przekłada się na zwiększone szanse, że sygnał generowany przez naszą strategię jest zasadny, wiarygodny i miarodajny.

W praktyce, jeśli widzimy, że aktualne wybicie lub odwrócenie trendu rozgrywa się przy ponadprzeciętnie wysokim wolumenie, maleje prawdopodobieństwo, iż mamy do czynienia z fałszywym sygnałem. Na instrumentach o dużej płynności za taką pułapką musiałaby wtedy bowiem stać zmowa wielkich inwestorów instytucjonalnych, a taki scenariusz nie wydaje się raczej realny.

Do tego typu pułapek dochodzi natomiast na aktywach o niskiej płynności, takich jak różne niszowe kryptowaluty. Tam tego typu manipulacje i zmowy są na początku dziennym, ponieważ w grę wchodzi niższy kapitał, więc rosnący wolumen nie musi w takim przypadku być dla nas miarodajnym wyznacznikiem.

Więcej o wykorzystywaniu wolumenu w tradingu można przeczytać tutaj.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.