Ewolucja bukmacherów: Polska i świat

zakłady bukmacherskie

Wiele osób uważa, że historia rozwoju bukmacherki jest bardzo krótka. W takiej postaci, w jakiej widzimy ją obecnie, obserwowana jest od kilkudziesięciu lat. Jednak korzenie sektora bukmacherskiego sięgają dalej. Aby sprawdzić, jak w dawnych czasach były obstawiane zakłady sportowe, wyruszamy w ekscytującą podróż po meandrach czasu.

Nowoczesna firma bukmacherska zajmuje się przyjmowaniem zakładów na różnego rodzaju gry i wydarzenia sportowe. Zasadniczo taki zakład działa na bardzo profesjonalnym poziomie i oferuje typerom możliwość obstawiania zakładów, dzięki którym można sporo wygrać. Jak odbywało się zawierania zakładów wiele lat temu?

Zakłady wzajemne – ewolucja zawierania zakładów

Niestety dziś nie możemy ustalić kiedy dokładnie powstały zakłady wzajemne. Jednak wiemy, że pierwsze zakłady sportowe pojawiły się około 3 tys. lat temu. Pierwsze udokumentowane zakłady na sporty pochodzą z czasów Imperium Rzymskiego. W tamtym okresie obstawianie dotyczyło wyścigów konnych i walki kogutów. W Imperium Rzymskim nie słyszano oczywiście o bukmacherach.

Prawdziwe firmy bukmacherskie były otwierane na początku 20 stulecia. Zasady działania takich biur były bardzo podobne do współczesnej bukmacherki. Jedną z pierwszych firm bukmacherskich była William Hill, która powstała w 1934 r. i do dziś przyjmuje graczy. W latach 50-tych 20 wieku pojawiło się wiele nowych firm bukmacherskich, większość z których miała siedzibę w Wielkiej Brytanii.

FP Markets

W Polsce legalni bukmacherzy pojawiły się w 1956 r. Pierwsze legalne biuro bukmacherskie w naszym kraju to Totolotek. Obecnie w Polsce codziennie powstają nowi bukmacherzy, oferujące graczom wygodne warunki obstawiania i atrakcyjne nagrody.

Wpływ Internetu na ewolucję bukmacherów

Błyskawiczny rozwój technologii informatycznych i praca nad nowymi sposobami komunikacji w Internecie spowodowały rewolucję w branży bukmacherskiej. Internet zaoferował możliwość dotarcia do większej liczby hazardzistów na całym globie. Wiarygodni operatorzy hazardowi szybko dostrzegli w tym ogromną perspektywę pozyskania nowych klientów. Każda firma specjalizująca się w przyjmowaniu zakładach sportowych zaczęła otwierać własną platformę internetową.

Pierwszy oficjalny serwis pojawił się w Internecie w 1994 roku, kiedy deweloper gier hazardowych Microgaming opracował pierwszą platformę hazardową. Pierwszym graczem został Fin o imieniu Jukka Honkavaara. Mężczyzna postawił w sieci 50 USD na mecz Tottenhamem Hotspur z Hereford United. Obstawiony kupon okazał się wygrany. Nagroda gracza wyniosła 52 USD.

Współczesne witryny hazardowe

Dziś wszystkie wiarygodne operatorzy hazardowi oferują typerom dostęp do witryn internetowych, na których możemy sprawdzać kursy bukmacherskie czy wyniki meczów, obstawić zakład lub przeczytać relację. Co ważne, dostęp do zakładów sportowych mamy o każdej porze bez względu na miejsce, gdzie się znajdujemy.

W serwisach hazardowych można typować zakłady w dwóch trybach:

  1. Na żywo. Zakład może być postawiony w trakcie trwania spotkania.
  2. Prematch. Zakład musi być postawiony przed rozpoczęciem wydarzenia.

Legalni operatorzy obecnie wyszli naprzeciw oczekiwaniom typerów. Współczesny gracz potrzebuje czegoś innego, tzw. zastrzyku nowości. Podjęto więc działania, które umożliwiają typowanie wyników innych wydarzeń: wybory polityczne, Oscary, Eurowizja itp.

ŹRÓDŁOArtykuł sponsorowany
Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.